Prejšnji teden smo pisali o odzivu soboškega škofa dr. Petra Štumpfa glede begunske krize in prehoda prebežnikov čez Pomurje in Slovenijo. Štumpf je sedaj podal še pojasnila na pristransko poročanje nekaterih medijev o njegovi izjavi, ki jo spodaj objavljamo v celoti.
Z današnjim dnem, od 7. ure naprej, se vlaki Slovenskih železnic, s katerimi bodo vozili prebežnike iz drugih območij po Sloveniji v nastanitveni center Šentilj, ne bodo več ustavljali na železniški postaji Šentilj, temveč bodo prebežnike pripeljali v neposredno bližino nastanitvenega centra.
Avstrijski varnostni organi so 30.10.2015, med 7. in 14. uro iz nastanitvenega centra v Šentilju sprejeli 3.000 prebežnikov. V nastanitveni center jih je v tem času prispelo 1.330, trenutno pa se jih centru v Šentilju 2.730.
"Odlično," odgovarjajo slovenski policisti in vojaki, ko vprašanje nanese na njihovo medsebojno sodelovanje pri delu z migranti. "Obseg nalog policistov kljub pomoči vojske ostajajo enake, je pa policistom ob prisotnosti vojakov lažje opravljati svoje delo." je pojasnil Beno Drobnič, zaposlen na Policijski postaji za izravnalne ukrepe Maribor, danes pa v vlogi vodje Namestitvenega centra Šentilj: "Policisti tako še vedno spremljamo migrante, jih evidentiramo, opravljamo varnostne preglede ...
Na dogajanje okrog begunske krize in prehoda prebežnikov čez Pomurje in Slovenijo, ki je v drugem valu presegla že številko 100 tisoč, se je odzval tudi dr. Peter Štumpf, soboški škof, ki je na spletni strani Škofije Murska Sobota objavil zapis, ki ga objavljamo spodaj v celoti.
Število prebežnikov, ki so vstopili na območje Slovenije, od 17. do 29. oktobra, je preseglo število 100 tisoč. Podatki so sicer informativne narave in ne izhajajo iz uradnih evidenc, število pa je do 6. ure znašalo 102.757.
V Slovenski ljudski stranki, so že od vsega začetka t.i. begunske krize zelo aktivni v smeri omejitve in zajezitve prehoda prebežnikov preko naše države in za zaščito slovenskega ozemlja z zaprtjem meja.
Že včeraj smo pisali, da bo Avstrija zaradi omejitve pretoka prebežnikov v državo, na meji s Slovenijo v Špiljah postavila "tehnične ovire", kar je napovedala avstrijska ministrica Johanna Mikl-Leitner. Kot je v torek poudarila, ne gre za postavitev ograje od Madžarske do Slovenije, temveč za ureditev urejenega prestopa večjega števila ljudi, saj kot je dejala, se morajo pripraviti, da se število prebežnikov, ki sedaj tam prestopajo mejo, lahko poviša na 12.000. Sedaj jih tam dnevno ...
1.689 prebežnikov, ki so v torek, 27. oktobra, v treh skupinah zapustili nastanitveni center v Gornji Radgoni je bilo okrog 16.30 ure sprejeto v Republiko Avstrijo.
Minister za zunanje zadeve, Karl Erjavec, je v izjavi novinarjem povedal, da če se bo položaj zaostroval in dogovor iz Bruslja ne bo spoštovan, je med drugim pripravljen tudi scenarij postavitve ograje.