Vsako leto lahko med 17. julijem in 24. avgustom opazujemo roj meteorjev Perzeidi. Največ utrinkov na nebu pa bo vidnih nocoj, iz 12. na 13. avgust. Vrhunec roja je sicer zelo širok, zato jih lahko opazujemo več noči, v glavnem pa jih vidimo na severni polobli.
Po popoldanskih nevihtah, so naše kraje zajele še večerne nevihte. V Križevcih pri Ljutomeru je padala toča, po podatkih Uprave za zaščito in reševanje pa ob močnem nalivu zalilo kletne prostore v naselju Černelavci, Pušča in Murska Sobota, kjer je zalilo tudi nekaj cest.
Danes okrog poldne je toča velikosti oreha padala v Murski Soboti in okolici, za popoldne in zvečer pa so še napovedane nevihte, tudi s točo na Koroškem, Štajerskem in Prekmurju. V soboto bo še nekaj ploh, v nedeljo pa bo po napovedih bolj suho in bolj sveže.
V Parku I. slovenskega tabora v Ljutomeru so včeraj podrli enega izmed mogočnih hrastov. Hrast je bil nevaren za okolico saj je bil bolj ali manj posušen. In da se ne bi ponovila zgodba izpred dveh mesecev, ko je eden izmed hrastov padel sam od sebe, so ga odstranili. Hrast je tudi stal neposredno nad klopjo. Nekateri hrasti v parku, kjer se je leta 1868 odvijal 1. slovenski tabor, so stari tudi 400 let.
Kot smo že poročali, je v četrtkovem neurju ponekod v okolici Ljutomera klestila toča, v Branoslavcih pa je bila v neurju delno poškodovana tudi strešna kritina večine gradbenih objektov. Gasilci PGD Branoslavci so ob tem vse strehe domačinom pomagali popraviti in prekriti. Vse skupaj je bilo odkritih 8 streh hiš in 4 strehe gospodarskih poslopij. Večinoma je bila poškodovana strešna kritina, poškodovani so bili tudi trije dimniki na hišah.
Danes popoldne je v severovzhodni Sloveniji zapihal okrepljen severozahodni veter, sonce pa so zakrili nevihtni oblaki. Naše kraje je prešla hladna fronta, za njo pa bo v višinah od severa pritekal hladnejši zrak, napovedujejo na agenciji za okolje. V Ljutomeru in okolici je padala toča v velikosti koruznih zrn, v Križevcih pa je neurje odkrilo tudi več streh gradbenih objektov poročajo iz Uprave za zaščito in reševanje.
Urad vlade za komuniciranje je skupaj z Ministrstvom za kulturo – Službo za državne proslave in ob pomoči Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Zavoda za gozdove Slovenije ter društva Ekologi brez meja zasnoval večjo akcijo sajenja lip po vsej Sloveniji, da bi tako kot pred 20-imi leti simbolno zaznamovali obletnico samostojnosti Republike Slovenije. Lipo smo danes zasadili tudi v Parku I. slovenskega tabora v Ljutomeru.
V noči na petek so se ponekod na severovzhodu države pojavile hujše nevihte z močnejšimi sunki vetra, ponekod tudi toča. Po poročanju Uprave za zaščito in reševanje je na Goričkem v krajih Večeslavci, Otovci, Gornji Petrovci, Budinci, Dolenci in Markovci padala toča. Ponekod v velikosti jajca, največ škode pa naj bi povzročila na kmetijskih poljščinah. Meteorna voda in blato pa sta zalila cesto v naselju Kaniža v občini Šentilj.
Tudi v Sloveniji smo v sredo lahko opazovali popolni Lunin mrk, saj je bilo vreme jasno. Mrk se je začel ob 19:25 in je trajal do 01:01 po lokalnem času. V Zemljino senco je Luna vstopila ob 20:23, ker pa je pri nas Luna vzšla ob 20:42, tega začetnega dela mrka nismo mogli videti, smo pa lahko opazovali popolno fazo, ki je trajala 100 minut, med 21.22 in 23.02.
V sredo, 15. junija, bomo pri nas spet lahko opazovali Lunin mrk. Popolni Lunin mrk se bo začel ob 19:25 in bo trajal do 01:01 po lokalnem času. V Zemljino senco bo Luna začela lesti ob 20.23, ker pa pri nas Luna ta dan vzide ob 20.42 (sonce zaide ob 20.54), tega začetnega dela mrka ne bomo mogli videti, bomo pa lahko opazovali samo popolno fazo in zaključek prehoda sence čez Lunino ploskvico.