Ljutomerski šport je ponovno dobil prejemnico Bloudkovega priznanja
Bloudkovo plaketo za življenjsko delo v športu je prejela nekdanja vrhunska atletinja in učiteljica športne vzgoje, Milica Šumak-Zemljič
Prlekija-on.net, torek, 16. februar 2016 ob 08:43
Dobitniki Bloudkovih nagrad in priznanj z ministrico dr. Makovec Brenčič, predsednikom Odbora za Bloudkove nagrade in priznanja Miroslavom Cerarjem in predsednikom RS Borutom Pahorjem, foto: mizs.gov.si
Odbor za podeljevanje Bloudkovih priznanj, ki mu predseduje olimpionik Miroslav Cerar, je na 51. podelitvi najvišjih državnih priznanj na področju športa v državi, v ponedeljek, 15. februarja, na Brdu pri Kranju, podelil Bloudkovo plaketo za življenjsko delo v športu nekdanji vrhunski atletinji in učiteljici športne vzgoje, Milici Šumak-Zemljič.
Milica je šele druga ženska med dobitnicami Bloudkovih priznanj na našem območju.
»
Milica Šumak-Zemljič, rojena 22.4.1927 v Ljutomeru, se je z atletiko začela ukvarjati kot članica Sokola v Ljutomeru. Po drugi svetovni vojni so jo povabili v Akademski atletski klub Mladost v Zagrebu, saj se je izkazala s športnimi dosežki. V Zagrebu je leta 1948 končala višjo šolo za telesno kulturo. Za Mladost je nastopala med letoma 1947 in 1952. Kot ena najbolj vsestranskih atletinj svoje generacije je tekla na 60 m, 100 m in 200 m ter 80 m z ovirami. Nastopala pa je tudi v skoku v višino in daljino, suvanju krogle, troboju in peteroboju. V relativno kratki športni karieri, ki je trajala sicer "le" šest sezon, je dosegla vrsto odličnih rezultatov na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Ob koncu atletske sezone 1947 se je z doseženimi rezultati na državnih lestvicah tedanje Jugoslavije uvrstila na 3. mesto v teku na 100 m, 5. mesto v skoku v višino in 6. mesto v peteroboju.
Leta 1949 se je začel njen vzpon v vrh jugoslovanske ženske atletike. Na državnem prvenstvu je zasedla 1. mesto v štafeti 4x100 m in 4x200 m ter 2. mesto na 100 m. Na ekipnem državnem prvenstvu pa je z ekipo Mladost osvojila 3. mesto. Med letoma 1950 in 1952 je bila med najboljšimi jugoslovanskimi atletinjami. Leta 1950 je postala posamična državna prvakinja v teku na 100 m, skoku v daljino ter štafetah 4x100 m in 4x200 m. V peteroboju je trikrat zapored osvojila državno prvenstvo (leta 1950, 1951 in 1952). Kot članica Mladosti je trikrat zapored osvojila tudi ekipno prvenstvo Jugoslavije (med letoma 1950 in 1952). Štirikrat je presegla državni rekord v peteroboju ter v štafetah 4x100m in 4x200 m. Za reprezentanco je imela prvi nastop leta 1949 (dvoboj Jugoslavija : Švica). Leta 1950 je bila tudi na evropskem prvenstvu v Bruslju. Od reprezentance se je poslovila leta 1952 v Ljubljani, na troboju proti Avstriji in Nemčiji, saj se je konec istega leta, zaradi zdravstvenih težav, odločila končati športno kariero. Skupaj je osvojila 15 naslovov državne prvakinje posamezno in ekipno ter postavila 13 državnih rekordov.
Konec leta 1951 je bila zaradi vrhunskih rezultatov razglašena za najboljšo športnico Jugoslavije in postala šele druga ženska v takratni državi s tem prestižnim nazivom. Ob atletiki je igrala tudi odbojko, ki ji je bila zelo pri srcu. Leta 1950 je občasno nastopala z odbojkaricami Mladosti, ki so takrat v I. državni ligi osvojile 5. mesto.
Leta 1953 se je vrnila v Ljutomer, se poročila in začela poučevati športno vzgojo v Ljutomeru, vse do upokojitve leta 1981. Svoje življenje je posvetila športu in pedagoškemu delu z mladimi. Zaradi vrhunskih športnih dosežkov, zaradi dolgoletnega strokovnega, pedagoškega in organizacijskega dela na področju športa v Občini Ljutomer ter zaradi prispevka k prepoznavnosti atletike v lokalni skupnosti, nekdanji Jugoslaviji in širše, je Športna zveza Ljutomer predlagala, da Odbor za podeljevanje Bloudkovih priznanj pri MIZŠ Milici Šumak-Zemljič podeli Bloudkovo plaketo za življenjsko delo v športu. Svečana podelitev je bila 15. februarja 2016 na Brdu pri Kranju,« pa so ob tem zapisali pri Športni zvezi Ljutomer.
Bloudkovo nagrado za leto 2015 so prejeli:dr. Marta Bon, za izjemen prispevek k razvoju slovenskega športa;
moška reprezentanca RS v odbojki, za vrhunski mednarodni dosežek;
Rudi Zavrl, za življenjsko delo v športu.
Prejemniki Bloudkovih plaket za leto 2015 pa so:Lucija Mlinarič, za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa;
Sebastijan Piletič, za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa;
Zveza za šport invalidov Slovenije - Paraolimpijski komite, za pomemben prispevek k razvoju slovenskega športa;
Tina Mrak in Veronika Macarol, za pomemben tekmovalni dosežek v športu;
Tim Gajser, za pomemben tekmovalni dosežek v športu;
Jure Kozjek, za pomemben tekmovalni dosežek v športu;
Nejc Kuhar, za pomemben tekmovalni dosežek v športu;
Tim Kevin Ravnjak, za pomemben tekmovalni dosežek v športu;
Branko Jeršin, za življenjsko delo v športu;
Stanislav Šernek, za življenjsko delo v športu;
Renato Štokelj, za življenjsko delo v športu;
Milica Šumak Zemljič, za življenjsko delo v športu
Priznanja sta športnikom in športnim delavcem podelila ministrica
dr. Maja Makovec Brenčič in predsednik odbora,
Miroslav Cerar.