Prleka tri dni v Ajdovščini - povabilo mladim!

Drago Vaupotič in Kristijan Marksl (Mladinski center Prlekije in Mladinski sveta Ljutomer) sta sodelovala na tridnevnem mladinskem seminarju v Ajdovščini

Prlekija-on.net, sreda, 28. september 2016 ob 12:13
Kristijan Marksl in Drago Vaupotič

Kristijan Marksl in Drago Vaupotič

Drago Vaupotič in Kristijan Marksl (Mladinski center Prlekije in Mladinski sveta Ljutomer) sta sodelovala na tridnevnem mladinskem seminarju v Ajdovščini. Bila sta edina udeleženca iz celotne pomurske in širšega območja sosednje podravske regije. Mlade iz območja ljutomerske občine oziroma Prlekije obveščajo, da se javijo osebno na sedežu MCP - MSL, spodnji Kamenščak 23, vsak delavnik od 7. do 15. ure ali po e-mailu: mcp@siol.net ali msljutomer@gmail.com, v kolikor se želijo tudi sami udeležiti podobnih usposabljan. Z veseljem jih bodo vključili in aktivirali.

Na tridnevnem usposabljanju je bilo 20 predstavnikov iz različnih mladinskih centrov in mladinskih svetov po Sloveniji Mladinska Mreža MaMa (združenje slovenskih mladinskih centrov) je organizirala v Mladinskem centru Hiša Mladih Ajdovščina od ponedeljka, 5.9.2016  do srede, 7.9.2016  3-dnevno strokovno in izkustveno usposabljanje za mladinske delavce na temo "Oblikovanje komunikacijske kampanje - Za družbene spremembe."

Usposabljanje je prva izmed štirih aktivnosti v sklopu projekta strukturiranega dialoga in je podprt s strani programa Erasmus + Mladi v akciji.  Na tridnevnem usposabljanju je bilo 20  predstavnikov iz različnih mladinskih centrov in mladinskih svetov po Sloveniji, prisotni pa so bili tudi predstavniki gluhe in naglušne mladine, katerih društvo je trenutno v fazi ustanavljanja.

V sklopu 5. cikla strukturiranega dialoga so  se udeleženci osredotočili na tri ključne teme, ki poudarjajo in spodbujajo bolj strpno okolje: podjetništvo in ustvarjanje novih delovnih mest, zaposlovanje mladih ter spodbujanje aktivne vključenosti mladih v raznoliko, a povezano Evropo.

Prvi dan je bil namenjen spoznavanju udeležencev skozi predstavitev dobrih praks strukturiranega dialoga s strani predstavnikov mladinskih centrov ter podrobnejši predstavitvi širšega konteksta projekta strukturiranega dialoga, ki sta ga predstavili trenerka Laura Krančan iz Mreže MaMa v sodelovanju s trenerko Ano Štromajer, predstavnico Mladinskega sveta Slovenije.

Povzeli so, da je strukturiran dialog široko področje povezovanja mladih na lokalni ravni z namenom vplivanja na odločevalce na nacionalnem nivoju. Namen projekta je tako gradnja mostu med mladimi, ki so pomembni člen oblikovanja družbe in njihovo opolnomočenje ter obenem priprava na nacionalno konferenco, kjer bodo o svojih predlogih in primerih dobrih praks iz lokalnih okolij razpravljali z odločevalci na nacionalni ravni.

Kako oblikovati komunikacijsko kampanjo?
Drugi dan usposabljanja je udeležence strokovno ter izkustveno podkrepil Sebastjan Jeretič, ki je pokazal, kako celovito pristopiti k oblikovanju komunikacijskih kampanj. Skozi prijeme s področja nevromarketinga in psihologije marketinga, je predstavil postopek oblikovanja komunikacijske kampanje, skozi postavljanje realnih in oprijemljivih ciljev, analizo ključnih ciljnih skupin in deležnikov, strateško organizacijo, načrtovanje, implementacijo in monitoring komunikacijskih aktivnosti ter končno evalvacijo komunikacije. Poudarjal je kreativen in inovativen pristop k oblikovanju komunikacijskih sporočil za dosego tako mladih kot odločevalcev.

Gradnja mostu - komunikacijska strategija za povezavo mladih in odločevalcev
Udeleženci polni teoretičnega znanja in primerov dobrih praks s področja strukturiranega dialoga in oblikovanja komunikacijske kampanje, so bili pripravljeni na oblikovanje konkretnih predlogov komunikacijskih kampanj, ki se bodo izvedle v lokalnih skupnostih, z namenom večje vključenosti mladih in vzbuditve večjega zanimanja s strani odločevalcev. Tretji dan usposabljanja sta vodili direktorica Mreže Mama Maje Hostnik in strokovna sodelavka Maja Jarc, namenjen pa je bil kreativnemu brainstormingu ter umestitvi idej v načrtovanje in organizacijo lokalnih komunikacijskih aktivacij, kjer se bo vključilo mlade, spoznalo njihove potrebe ter te preneslo na nacionalno raven, kjer se sprejemajo končne odločitve. Vsi predstavniki mladinskih centrov so zasnovali zanimive kreativne dogodke in akcije, ki jih bodo izvedli v svojih lokalnih okoljih.

Odziv udeležencev na kvaliteto usposabljanja je bil nad pričakovanji, ekipa Mreže MaMa pa je poskrbela, da so mladinski delavci pridobili dodatna znanja in kompetence, zaupanje vase ter motivacijo za organizacijo - kreiranje in vodenje - lokalnih projektov, ki bodo izvedeni v septembru in oktobru 2016.

Predstavitev dobrih praks iz lokalnih komunikacijskih aktivacij bo izvedena na Nacionalni konferenci, ki bo potekala kot enodnevni dogodek v novembru 2016.

Saška Škrjanec
Foto: Drago Vaupotič


Več v Kultura in izobraževanje