Dvanajstič so potrgali »Čolnikovo trto«

Letos 66 grozdov, kar je enkrat več kot lani; Na slovesni trgatvi so poskusili kakšen je bil lanski pridelek

Prlekija-on.net, torek, 2. oktober 2018 ob 17:56
12. Čolnikova trgatev

12. Čolnikova trgatev

Po lepem in sončnem, a nekoliko vetrovnem vremenu je bilo minulo nedeljo, zadnjo v letošnjem septembru, pri Svetih Treh kraljih nad Benediktom v Slovenskih goricah, prijetno, veselo in razigrano. Kako tudi ne, ko pa je potekala nadvse zanimiva »vinogradniška« prireditev, katere se je udeležilo veliko domačinov in gostov. Na griču, tik nad Benediktom, kjer stoji tudi znamenita cerkev sv. Trije kralji, je namreč v organizaciji Turistično vinogradniškega društva Benedikt in občine Benedikt, ter ostalih domačih društev, potekala 12. tradicionalna trgatev »Čolnikove trte«, potomke stare trte z mariborskega Lenta. Cepljenko najstarejše vinske trte na svetu, ki že več kot 400 let raste na Lentu ob reki Dravi, so pri Svetih Treh krajih (v neposredni bližini rojstne hiše domoljuba Dominika Čolnika) zasadili leta 2005, sedaj pa so jo ob pestrem kulturnem in zabavnem programu, dvanajstič potrgali. Vsekakor so jo tudi zalili z vrhunsko kapljico domačih vinogradnikov, nazdravili pa so tudi z vinom, ki ga je v minulih letih dala tudi sama Čolnikov trta, ki je letos obrodila najbolje doslej.

Omenjena trta raste v neposredni bližini hiše v kateri je pred 188 leti bil rojen veliki narodnjak, domoljub, veterinar in vinogradnik Dominik Čolnik. Na novem platoju pred samo trto, sicer pa pod Ludvikovimi brajdami, se je tokrat, ob trgatvi trlo domačinov, ki so lahko ponosni na svojo novo pridobitev in tudi na domače vinogradnike. Ob spremstvu harmonikarja Janeza Perka ter pevcev ljudskih pesmi Vrelec, ter pod vodstvom Saše Lovrenčič, so 12. trgatev opravili benediški župan Milan Gumzar (zadnjič je vodil trgatev, saj več ne bo kandidiral za župana op.p.), dolgoletni predsednik društva in viničar ter vinski vitez Zlatko Borak, aktualni predsednik društva Marjan Farasin, domači župnik Marjan Rola, ovtar Janez Žižek, ter gost, nekdanji župan sosednje občine Cerkvenjak Jože Kraner. Z ene trte so natrgali kar 66 velikih grozdov, kar je enkrat več kot na prejšnjih trgatvah. Nekaj so natrgali tudi s sosednjih dveh trt - avtohtone radgonske ranine ter slovenskogoriškega klintona, tako da je bera bila odlična. Zato so benediški vinogradniki in vsi domačini upravičeno ponosni na svoje "tri vinske kraljice", kot imenujejo tri trte ob kleti pod cerkvijo sv. Treh Kraljev. Na letošnji svečani trgatvi, se je ob kozarcu rujnega, poleg več deset domačinov, zbralo kar nekaj gostov od blizu in daleč.

Turistično vinogradniško društvo Benedikt, katerega je 12 let vodil Zlatko Borak, sedaj pa je predsednik Marjan Farasin, je sicer letos obeležilo 15-letnico obstoja in uspešnega delovanja, na čem jim je v svojem pozdravnem nagovoru čestital tudi domači župan Milan Gumzar, ki ima veliko zaslug za uspeh tako trte, kot občine v celoti. Prisotne je pozdravil tudi predsednik društva Marjan Farasin. In potem, ko so pridni Benedičani pospravili svoj vinski zaklad, svojo žlahtno rožico - Čolnikovo trto, so preverili kakšen je bil lanski letnik "benediškega trojčka", ter nekaj čiste "modre kavčine" z Lenta, katero sedaj stiskajo ločeno. In ugotovili so, da je odlična!

Cepljenko najstarejše vinske trte na svetu, ki že več kot 400 let raste na Lentu ob reki Dravi, so sicer pri Svetih treh Krajih (v neposredni bližini rojstne hiše Dominika Čolnika, ki je živel med leti 1830 in 1893) zasadili leta 2005, in so jo poimenovali kar "Čolnikova trta". Poleg omenjene žametne črnine - modre kavčine, pa sta zraven še trs avtohtone sorte Radgonsko - Kapelskih goric, Radgonske ranine, katero so zasadili leta 2006, ter domači klinton, ki tam raste že več kot 80 let. Sicer pa ne gre prezreti, da je prvo ledeno vino na svetu sploh bilo pridelalo ravno pri Čolniku v Benediktu, in sicer davnega leta 1859. Istega leta se je to zgodilo tudi nekje v Nemčiji o čem so takrat mediji veliko poročali o Benediktu pa ni bilo govora..., mnogi pa tega, žal niti danes ne vedo!



Več v Družabno