DOSOR Radenci: Muzikoterapija in demenca

Društvo »Zdravje in glasba« izobražuje ob glasbi

Filip Matko Ficko, nedelja, 27. januar 2019 ob 10:32
Muzikoterapija in demenca

Muzikoterapija in demenca

V predprostoru knjižnice DOSOR-ja, Doma starejših občanov Radenci, je Društvo »Zdravje in glasba« v četrtek, 24. januarja zvečer, pripravilo glasbeno-izobraževalni večer pod naslovom »Muzikoterapija in demenca«. Pripravila in izvedla sta ga zakonca Trojnar - Budak, dr. med. Irena Trojnar Budak (specialistka splošne medicine) in prof. glasbe Berislav Budak, ki je tudi predsednik imenovanega društva.

Tako je v uvodu glasbeno-izobraževalnega večera dr. med. Irena Trojnar Budak najprej predstavila delovanje društva, njegov program in naloge ter omenila, »... da je glasba ena od najpomembnejših oblik doživljanja sveta okoli nas in je stara toliko, kot naš svet na tem planetu. Glasba narave - petje ptic, šum vetra, enakomerni ritem udarjanja valov ob skale - ki jo sprejema človek v svojem vsakdanu, zavestno ali podzavestno vpliva na njegovo vedenje in doživljanje. Elementi glasbe pripadajo zgodnjemu komunikacijskemu svetu človeka (ritem, gib). Glasba in njena sporočila ne poznajo meja, saj ima glasba svoj specifični način govora - skozi ritem, melodijo in harmonijo ki ga razumemo vsi, ne da bi ga bilo treba prevajati. Glasba govori preko emocij...« in to po zapisu znane muzikologinje Vide Celarec iz Ljubljane.

Med posameznimi sklopi predavanja je prof. glasbe Berislav Budak izvajal glasbo na klavirju. Bile so predstavljene številne različne melodije. To so bile Chopinove mazurke, Rahmaninov Cesile dion, odlomki iz musicala »Cats«, filmska glasba (Casablanca, Ouer the Rainbow, La vie en Rose, Besame mucho), skladbe skupine »Abba« (Dancing queen, Mama mia, Ferna noo) in skupine »The Beatles« (Yesterday, Hey Jude, Let it be).

Ves čas je predavateljica dr. med Irena Trojnar Budak opominjala na pomen zaznavanja demence pri posamezniku s strani svojcev ter da je ob tem vsekakor potreben čimprejšnji skupni pogovor pacienta, svojcev in osebnega zdravnika. Slednji bo tedaj lahko presodil, kakšne preiskave so pri pacientu potrebne in če ga je treba napotiti k specialistu: psihologu ali nevrologu.

Ob zaključku vsekakor lahko pritrdimo muzikologinji Vidi Celarec, ki pravi: »Tam, kjer se neha moč besede, ima svoje mesto glasba.«



Več v Kultura in izobraževanje