Komorni zbor Orfej
Na svečani akademiji ob 30. obletnici delovanja Komornega zbora Orfej, ki je potekala minulo soboto v nabito polnem Domu kulture Ljutomer, je bil predstavljen tudi kratki dokumentarni film, kjer so obiskovalci lahko izvedeli vse o bogati zgodovini delovanja Komornega zbora Orfej iz Ljutomera. Film si sedaj lahko ogledate tudi na spletu, v videu spodaj. Ob tej priložnosti še enkrat na kratko povzemamo zgodovino zbora tudi v obliki zapisa ter dolg seznam najprestižnejših nagrad, ki jih je zbor osvojil v letih delovanja.
Komorni zbor Orfej s svečano akademijo obeležil 30. obletnico delovanja
Komorni zbor Orfej deluje od leta 1989. Od leta 1994, ko je zbor k sodelovanju povabil priznani slovenski zborovodja, profesor Janez Bole, ki je bil umetniški vodja nekaj najvidnejših vokalnih zasedb v Sloveniji (Slovenski oktet, APZ Tone Tomšič, Slovenski madrigalisti), je zbor nastopal tudi pod imenoma Slovenski madrigalisti in Gallus Singers. Prva stalna umetniška vodja Orfeja je bila Romana Rek. Od jeseni leta 2017 zbor deluje pod umetniškim vodstvom Andraža Hauptmana in njegovega asistenta Vita Žerdina. Zbor je v okviru koncertnih turnej, tekmovanj in festivalov koncertiral na številnih domačih in tujih odrih: na Hrvaškem, Madžarskem, Poljskem, v Avstriji, Belgiji, Belorusiji, Franciji, Italiji, Makedoniji, Nemčiji, Romuniji, Srbiji, Španiji in Švici.
Po osvojeni zlati plaketi na tekmovanju Naša pesem leta 2010, je Orfej dosegel nekaj odličnih rezultatov tudi na tekmovanjih v tujini:
Tridesetletna tradicija ter številne nagrade in priznanja uvrščajo Orfej med vidnejše zborovske zasedbe v Sloveniji.
Zbor danes vodi Andraž Hauptman, ki je po končani Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani (smer klavir, flavta, solopetje in splošna smer) kot dirigent in pianist diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Že v času študija je prevzel vodenje Primorskega akademskega zbora Vinko Vodopivec in bil korepetitor ter solist APZ Tone Tomšič. S Komornim zborom Ave, ki ga je ustanovil leta 1984, je dosegel številne odmevne uspehe na mednarodnih festivalih in uglednih zborovskih tekmovanjih, na primer v Mariboru (1990, 1992, 1993, 1994, 1996), Gorici (1992, 1996), Toursu (1993, 1997), Maasmechelenu (1993), Tolosi (1994), Johannesburgu (1995), Atenah (1996), Montreuxu (1998), Rodosu (1999), Marktoberdorfu (1999), Mendozi (2000), Talinu (2001) in na Dunaju (2004). Za svoje umetniško delo s Komornim zborom Ave je poleg številnih priznanj festivalov in tekmovanj prejel Plaketo mesta Ljubljane, leta 2005 pa tudi Gallusovo plaketo, najvišje priznanje Javnega sklada za kulturne dejavnosti Republike Slovenije.
Kot predavatelj sodeluje na zborovskih seminarjih po Sloveniji in v tujini, za člana strokovnih žirij je vabljen na državna in mednarodna zborovska tekmovanja. Kot strokovni svetnik je zaposlen na Akademiji za glasbo v Ljubljani. S Komornim zborom Orfej sodeluje od leta 2010. Najprej občasno, kot svetovalec, leta 2017 pa je prevzel tudi vlogo stalnega dirigenta. Z Orfejem je na državnem tekmovanju Naša pesem v Mariboru osvojil zlato plaketo (s 94,3 točke), tretje mesto in posebno priznanje za najboljšo izvedbo skladbe, napisane po letu 1995. Ob tem je prejel še priznanje za najboljšo izbiro programa. Leta 2018 je z Orfejem na tekmovanju v Toursu, ki šteje za Veliko zborovsko nagrado Evrope, osvojil tretje mesto. Zadnji odmevni uspeh je z Orfejem dosegel julija 2019, ko je nagrado za tretje mesto prejel za nastop na tekmovanju v avstrijskem Spittalu.
V soboto pa so izvedli že omenjeno svečano akademijo z vrhunskim glasbenim programom.