Rdeče jutranje nebo nad Ljutomerom
Te dni ste verjetno zasledili zelo barvite, rdeče obarvane sončne vzhode. Če ne v živo pa zagotovo na fotografijah z družbenih omrežij, ki jih je te dni polno. Pa ste se kdaj vprašali, zakaj so ti sončni vzhodi (tudi zahodi) tako rdeče obarvani? Za to obstaja enostavna znanstvena razlaga. Svetloba, ki je elektromagnetno valovanje, je namreč sestavljena iz različnih valovnih dolžin, ki vsaka predstavlja svojo barvo. V vidnem spektru človeškega očesa, ima vijolična najkrajšo valovno dolžino, sledijo modra, zelena, rumena, oranžna in rdeča barva.
Ko sončna svetloba potuje skozi ozračje, naleti na molekule zraka, na katerih se razsipa oz. razprši na vse strani. Ker je naše ozračje v večji meri sestavljeno iz molekul dušika in kisika, ki so zelo majhne, se posledično pogosteje razsipajo krajše valovne dolžine, ki jih človeško oko zazna kot vijolično in modro barvo. Ker pa se velika večina vijolične barve vpije že v višjih plasteh ozračja, naše nebo vidimo modro. To velja, ko je Sonce vidno že višje na našem nebu in sončni žarki skozi ozračje potujejo nekaj deset kilometrov.
Pri sončnih vzhodih in zahodih pa je pot, ki jo sončna svetloba opravi skozi naše ozračje precej daljša, okoli 600 kilometrov, zato je ob tem prisotnega več sipanja oz. razpršitve svetlobe. To pomeni, da so se krajše valovne dolžine večinoma razpršile, še preden je do nas prišla svetloba, zato lahko vidimo le še dolge valovne dolžine vidnega spektra. Te pa naše oko zazna kot rumeno, oranžno in rdečo barvo, zato so vzhodi in zahodi pogosto tako živo obarvani. Vse skupaj pa je seveda odvisno tudi od samega vremena in onesanženosti zraka.
Te dni so ti sončni vzhodi bili še posebej intenzivni in živih rdečih barv, najbolj žareče so bile barve v sredo. Spodaj je nekaj fotografij teh sončnih vzhodov nad Ljutomerom ta teden.