Daniel Grabar, foto: Urad vlade za komuniciranje/zajem zaslona
O aktualnem stanju glede bolezni COVID-19 so na petkovi popoldanski novinarski konferenci sodelovali strokovni direktor Splošne bolnišnice Murska Sobota Daniel Grabar, Robert Masten iz Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete v Ljubljani in vladni govorec Jelko Kacin.
Na popoldanski dopisni seji vlade je bil sprejet Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. V 2. členu osnovnega odloka so navedene določene izjeme, ki jih je predstavil Kacin.
S sprejetjem dopolnitve odloka se dodajo še sledeče izjeme, za katere prepoved ne velja, in sicer za:
Vlada pa je v petek sprejela tudi sklep, s katerim je odločila, da se za namen obvladovanja širjenja okužb s COVID-19, v javnih zdravstvenih in socialnih zavodih iz blagovnih rezerv uporabi določeno blago, kot npr. dihalni ventilator, oprema za zasilno oskrbo s kisikom idr.
V Murski Soboti so v četrtek potrdili 20 novih okužb. V Pomurski regiji sicer trenutno 14-dnevna incidenca znaša 1031 primerov na 100.000 prebivalcev, kar jo uvršča na 5. mesto med slovenskimi statističnimi regijami. V lokalni bolnišnici je hospitaliziranih 80 COVID-19 pacientov je predstavil Grabar, zasedenih imajo 12 intenzivnih postelj. So srednje velika bolnišnica, s 400 navadnimi posteljami. Krizni štab neprekinjeno deluje od marca, preko poletja so spremljali dogajanje in izpeljali vse priprave, da lahko trenutno pokrivajo vse potrebe. Bolniki s težkim potekom bolezni so različnih starosti, tudi srednjih let. Vendar pa v murskosoboški bolnišnici z optimizmom gledajo naprej, verjamejo, da se virus s spoštovanjem ukrepov da omejiti. Zaupajo v državljane, da se bodo ti zavedali, da je vsak član skupnosti pomemben.
Stiska je v krizni situaciji pričakovana, a na občutke, ki pridejo z njo, nismo navajeni, je izpostavil Masten. Dnevi, ki nas čakajo, bodo za marsikoga težki. S strahom in skrbmi vedno hodi tudi pogum. Skrbi nas varujejo, da s pogumom ne pretiravamo. Ni problem strah, niso problem skrbi. Pomembno je, kaj z njimi naredimo. Pri tem je ključno, da najdemo nek cilj, ki je za nas osebno pomemben. Vsaka, tudi najdaljša pot, se začne s prvim korakom. Lahko nam je težko, ampak vse, kar potrebujemo za rešitev problema, je v nas samih in v ljudeh, ki so okoli nas, imamo vire, da se spoprimemo s težavami. Naj bo zato kriza tudi priložnost za lepšo prihodnost.