Počivališče Jeruzalem
V sklopu projekta IronCurtainCycling je mednarodno partnerstvo, sestavljeno iz madžarskih in slovenskih partnerjev 3 leta in pol delalo na vzpostavitvi skupne kolesarske turistične destinacije na obmejnem območju. Kot učinek celovitih razvojnih posegov je bila vzpostavljena mreža povezanih kolesarskih poti ob trasi EV13, vzpostavljene so bile različne, kolesarjem prijazne storitve, uspela pa je tudi priprava skupnih, čezmejnih ponudbenih paketov. Zahvaljujoč projektnim aktivnostim je slovensko-madžarsko obmejno območje postalo še bolj privlačno za kolesarske turiste.
Dosežki projekta IronCurtainCycling spremljajo dve osrednji aktivnosti. Po eni strani so turistične znamenitosti obmejnega območja, ki so bile prej neznane in odmaknjene s pomočjo razvoja skupnega produkta in storitev postale bolj prepoznavne in konkurenčne, s tem pa se uvrstile med aktivne elemente lokalnega in čezmejnega turizma. V sklopu razvijanja ponudbe je partnerstvo vzpostavilo skupno turistično ponudbo, mobilno aplikacijo in kolesarski turistični zemljevid ter organiziralo različne tematske prireditve. Lokalni ponudniki in turistični vodniki so se udeležili posebnih usposabljanj in delavnic, ki so prispevale k še tesnejšemu sodelovanju med turističnimi deležniki, s tem pa omogočile kakovostne turistične storitve. Ob tem pa so na različnih lokacijah slovensko-madžarskega mejnega območja dosegljivi kolesarski centri s celovito ponudbo. V sklopu tega so bila vzpostavljena sodobna kolesarska počivališča in izposojevalnice, polnilnice e-koles in prenočišča za kolesarje ter Park mejnih kamnov (muzej železne zavese na prostem). Drug pomemben dosežek projekta je označitev slovensko-madžarskega odseka mednarodne kolesarske poti EV-13 in s kolesom prevozne območne poti, vzpostavljena pa je tudi nova kolesarska povezava med državama. Zahvaljujoč enotni in povezani cestni mreži se zagotavlja trajnost čezmejnih turističnih paketov. Na splošno lahko ugotovimo, da je projekt prispeval k razvoju visokokakovostnih storitev in vzpostavitvi obiskovalcem prijazne infrastrukture v obmejni regiji, kar bo po umirjanju pandemije na obmejno območje predvidoma privabilo veliko število turistov.
Izoblikovanje atraktivne, medsebojno povezane slovensko-madžarske kolesarske cestne mreže, ki se bo navezovala na mednarodno kolesarsko cesto železne zavese (EuroVelo 13).
Vzpostavljena je bila mreža kolesarskih poti ob meji med Slovenijo in Madžarsko v skupni dolžini 344.3 km. Izvedene so bile naslednje aktivnosti:
Razvijanje skupnih turističnih storitev za dvig turistične privlačnosti medsebojno povezane slovensko-madžarske kolesarske mreže železne zavese.
V okviru projekta IronCurtainCycling so bile razvite različne turistične storitve in sicer:
Vzpostavitev mreže usposobljenih in sodelujočih ponudnikov turističnih storitev v slovensko-madžarskem obmejnem območju.
461 ljudi se je udeležilo številnih dogodkov, ki so bili uspešno izvedeni v okviru projekta:
Druge infrastrukturne aktivnosti.
Z namenom promocije EuroVelo13 kolesarske poti, kolesarjenja in naravne ter kulturne dediščine obmejnega območja so bili izvedeni številni dogodki in promocijske aktivnosti: kolesarske ture in družinski dnevi, mednarodna EuroVelo13 konferenca in dan odprtih vrat, fotografije in film (na ogled spodaj), marketinška kampanja, sodelovanje na sejmih, publikacije in brošure ter sistem žigov.
Partnerji, ki so sodelovali pri implementaciji projektnih aktivnosti: Zala Megyei Önkormányzat, Znanstveno raziskovalni središče Bistra Ptuj, Zavod za kulturo, turizem in šport Murska Sobota, Vas Megyei Önkormányzati Hivatal, Nyugat-Pannon Terület- és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft., Občina Lendava in NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő ZRt.
Projekt je trajal od 15.08.2017 do 14.02.2021, vrednost projekta pa je bila 2.291.422,99 EUR. Projekt je bil sofinanciran v okviru Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Madžarska iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.