Sončna elektrarna
Elektrika je nekaj tako samoumevnega, da si težko predstavljamo vsakdanje življenje brez nje. Zagotovo se vam je že kdaj zgodilo, da ste zaradi izpada elektrike ostali brez luči ali si niste mogli pripraviti obroka na električnem kuhališču, brez nje smo odrezani od spleta in televizije, nekateri tudi od ogrevanja.
Ker vedno bolj postajamo odvisni, cene energije pa rastejo, so domače samooskrbne sončne elektrarne nekaj, o čemer razmišljajo številna sodobna gospodinjstva. Sončne celice oz. paneli so priložnost za neodvisnost od ponudnika in stanja na trgu, nižji račun za električno energijo in manj obremenjevanja okolja.
Sončna energija je izraz za različne postopke pridobivanja energije iz sončne svetlobe. Eden izmed njih je tudi sončna elektrarna. Samooskrba z električno energijo je danes dostopna bolj kot kadarkoli prej in je ena najbolj učinkovitih načinov zagotavljanja električne energije.
Z njo niste odvisni od trga in cen, stroške elektrike lahko zmanjšate tudi do dve tretjini, na dolgi rok pa vaša mikro sončna elektrarna pomeni večji prihranek in čistejše okolje. Sončne elektrarne za samooskrbo je mogoče namestiti na katerokoli streho, ne glede na lego, naklon, velikost ali tip strešne kritine.
Če je streha dovolj velika, da pridela dovolj energije za vaše potrebe, so edini stroški dajatve in prispevki državi. V primeru, da za proizvodnjo energije ni dovolj sonca, pa energijo prejmete iz električnega omrežja. Kakorkoli, sončni paneli vam omogočajo, da nikoli ne ostanete brez elektrike, tudi v najbolj deževnih ali oblačnih dneh.
Sončna elektrarna za samooskrbo iz finančnega vidika ni tako nedosegljiva, kot si morda mislite. Pričakovana življenjska doba sončne elektrarne je okrog 30 let, odplačevanje začetne investicije pa predvidoma traja med 10 do 15 let, pri čemer je mesečni obrok za sončno elektrarno podoben vašemu trenutnemu računu za elektriko.
Ponudnikov sončne energije je na trgu kar nekaj, k postavitvi sončne elektrarne za samooskrbo pa vas lahko spodbudi tudi možnost ugodnega investiranja in subvencija za sončne elektrarne Eko sklada Republike Slovenije. Višina nepovratnih sredstev Eko sklada, namenjenih za nakup sončne elektrarne, v letu 2021 znaša 180,00 EUR za 1 kVA inštalirane nazivne električne moči.
Skrb za okolje in stanje, v kakšnem bomo planet prepustili bodočim generacijam, je prisotna bolj kot kadarkoli prej. Tudi tukaj ima sončna elektrarna veliko prednost, saj med proizvodnjo električne energije ne izpušča toplogrednih plinov, sama energija pa je čista in obnovljiva.
Služila vam bo nadaljnjih 30 let, obenem pa je poskrbljeno tudi za varnost, saj so paneli, ki sestavljajo sončno elektrarno, testirani v najrazličnejših in ekstremnih vremenskih pogojih, tako da prenesejo obremenitve vetra, snega in toče. Več informacij o sončnih elektrarnah si lahko preberete na spletni strani Raptas.si.