Dijaki SŠGT Radenci so se kar mesec dni mudili v tujini

Tam so opravljali praktično usposabljanje z delom pri delodajalcih (PUD).

Prlekija-on.net, sreda, 27. marec 2024 ob 16:28
Podelitev certifikatov

Podelitev certifikatov

Dijaki SŠGT Radenci so se s svojimi spremljevalci pravkar vrnili iz Portugalske in iz Španije, kjer so v okviru projekta Erasmus+ opravljali mobilnost dijakov in osebja oz. praktično usposabljanje pri delodajalcih (PUD), kar je trajalo kar en mesec (od 25. 2. 2024 do 24. 3. 2024). Skupina 13 dijakov je opravljala prakso na Portugalskem, v mestu Braga, skupina 14 dijakov pa je opravljala prakso v Španiji, na Tenerifih. Vključeni so bili dijakih iz vseh letnikov, vseh izobraževalnih programov in smeri, ki jih na šoli izvajamo. Spremljali so jih učitelji/-ce, dve izmed njih sta se udeležili tudi tečaja, prav tako se je mobilnosti udeležila računovodkinja.

Cilji projekta:

  1. Krepiti medkulturno zavest in razvijati spoštovanje različnosti ter vključenost vseh.

  2. Izboljšati raven pridobljenih digitalnih kompetenc.

  3. Izboljšati znanje tujih jezikov.

  4. Vzpostavitev novih partnerstev.

Z veseljem ugotavljamo, da smo cilje uspešno realizirali, ter da so bili zadovoljni vsi: udeleženci, njihovi spremljevalci in gostitelji ter obe partnerski ustanovi.

Konec meseca aprila načrtujemo še zaključno prireditev, na kateri bomo pridobljeno znanje in izkušnje predstavili staršem in povabljenim gostom.

Nekaj vtisov:

Mnenja udeležencev (dijakov):

Lara Žula, udeleženka mobilnosti na Tenerifih, smer turizem: »Vsi smo zelo zadovoljni, zelo veliko smo se naučili. Ta mobilnost nam je dala zelo dobro izkušnjo, delodajalci so bili vsi prijazni in smo dobro sodelovali. Zelo smo hvaležni, da smo se lahko udeležili tega projekta, da smo imeli priložnost doživeti takšno izkušnjo. Seveda je bilo vse v redu tudi v apartmajih, kosilo in večerjo smo si uredili, zajtrk pa smo tako ali tako dobili v hotelu. Vse je bilo super.«

Erik Cizerl, udeleženec mobilnosti na Tenerifih, smer gastronomija: »V Španiji sem se imel izvrstno. Bilo je zelo poučno, saj smo tudi malo raziskovali. Naučil sem se, kako je biti v tuji državi brez staršev. Takoj bi šel nazaj na dopust, saj je tam zelo lepo.«

David Ferko, udeleženec mobilnosti na Tenerifih, smer gastronomija: »Med trajanjem letošnjega projekta Erasmus+ na Tenerifih sem utrdil svoje sposobnosti, svojo samostojnost in pridobil nekatera nova znanja. Na Tenerifih sem spoznal nove ljudi, kulturo, kulinariko in kraje. Bilo je zanimivo in nepozabno doživetje.«

Lara Poredoš, udeleženka mobilnosti na Portugalskem, smer turizem: »Spoznala sem veliko novih stvari, kot so jezik, kultura ter tradicionalne jedi same države in potek turizma na Portugalskem. Stanovali smo v hotelu João XXI, kateri se nahaja v središču mesta Braga. Moje delovno mesto je bilo v prostovoljni organizaciji Synergia, kjer smo izvajali različne aktivnosti, se učili portugalščino in se družili z otroci s posebnimi potrebami. Spoznala sem tudi veliko novih ljudi, s katerimi sem še danes v stiku. Hodili smo na različne vodene oglede - v mesto Porto, Braga, Lizbona in Guimaraes. Zame je bila to izjemna izkušnja, katere ne bom nikoli pozabila.«

Zala Pal in Melita Baranja, udeleženki mobilnosti na Portugalskem, smer gastronomija: »Midve prihajava iz vasi in naju je bilo zelo strah mestnega vrveža, prometa, hrupa, vendar sva se mestu zelo hitro prilagodili. Odločili sva se, da bova prakso v tujini opravljali v strežbi. Kljub temu, da ne govoriva portugalščine, so bili z nama potrpežljivi in naju veliko stvari tudi naučili. Tam sva takoj začutili prijaznost in domačnost Portugalcev, zato je tudi čas na delu hitro minil. V popoldanskem času smo se najraje družili v skupnem prostoru v hotelu. Tam smo izpolnjevali dnevnike, igrali klavir, peli in spoznavali druge tuje goste v hotelu. Čeprav smo morali jesti veliko več riža kot običajno, bi z veseljem še večkrat ponovili to nepozabno izkušnjo v Bragi.«

Matevž Črček, udeleženec mobilnosti na Portugalskem, smer gastronomija: »Portugalska se mi je zdela odlična, zelo zanimiva ter tudi zelo lepa dežela. Med svojim delom v restavraciji Palatu sem se veliko naučil o ravnanju z živili ter delom v restavraciji. Najbolj všeč mi je bilo, ko smo šli na ekskurzije. Moja lepa izkušnja je bila, ko smo se sprehodili po mestu Porto, ki je veliko in čudovito mesto, kjer sem zelo užival.«

Mnenja delodajalcev in predstavnikov gostiteljev:

Todor, lastnik restavracije Black Sea: »So eni najboljših dijakov, kar sem jih imel.«

Juan, mentor Pizzerije Europa: »So res motivirani, z njimi je enostavno delati.«

Sarah, mentorica v turistični agenciji: »Hitro se učijo. Radi bi imeli več takšnih dijakov.«

Gema, lastnica trgovine s surfi: »Tea je res osredotočena na podrobnosti. Vedno je točna.«

Koordinatorica projekta Darja Zlatnik, spremljevalka v Španiji in na Portugalskem: »Letos sem bila kot spremljevalka na obeh destinacijah. Zanimivo je bilo opazovati mlade ljudi različnih starosti in se z njimi družiti v različnih okoliščinah. Videti jih dobre volje in zadovoljne tudi zadnji teden mobilnosti, je največ, kar ti lahko takšen projekt da. Zastavljeni cilji so bili doseženi.«

Andrej Drvarič, spremljevalec na Portugalskem (Braga): »Spremljal sem dijake na Portugalskem, za katera je bila to posebna izkušnja. Sami, daleč od doma, v neznanem okolju. Potrebno se je bilo prilagoditi na novo okolje, drugačno kulturo, na nove ljudi, ob katerih so nabirali delovne izkušnje. Zame je bila izkušnja prijetna. Imel sem priložnost spoznavati dijake in njihov način razmišljanja izven običajnega, šolskega okolja. Dobra stvar projekta so bili organizirani izleti za učitelje spremljevalce in dijake, na katerih smo spoznavali naravne in kulturne znamenitosti dežele v kateri smo bivali in sosednje Španije.«

Zdenka Mesarič, spremljevalka na Portugalskem (Braga): »Moja izkušnja v okviru projekta Erasmus+ je zelo pozitivna. Celotno potovanje je bilo dobro organizirano. Pot v Brago je potekala brez težav. Nastanitev je bila ustrezna. Zelo dobro so bile organizirane dejavnosti in vsak zaplet se je zelo hitro uredil. Odzivnost organizatorjev je bila zelo dobra. Vsi vključeni smo imeli možnost spoznavati deželo in njene znamenitosti. Vesela sem, da sem lahko sodelovala.«

Elvira Štumpf, spremljevalka in udeleženka tečaja na Tenerifih: »Kot učiteljica na SŠGT Radenci sem bila spremljevalka dijakov na praktičnem usposabljanju pri delodajalcih v Puerto de la Cruz, na Tenerifih. Sama sem se prav tako udeležila enotedenskega izobraževanja na temo »Digitalna učilnica«. Izobraževanje je bilo izjemno koristno, a hkrati bi izpostavila prijetno počutje v skupini učiteljev iz različnih držav. Zame je bil projekt Erasmus+ odlična priložnost za spoznavanje novih okolij, delo z dijaki ter razvoj jezikovnih sposobnosti. Z veseljem bi še kdaj sodelovala v podobnih projektih, kjer bi lahko delila svoje strokovno znanje in izkušnje.«

Peter Pertoci, spremljevalec na Tenerifih: »Organizacija dela, razporedi dijakov, vse to je bilo odlično. Dijaki so opravljali prakso v različnih gostinskih lokalih, kjer so spoznali lokalno kulinariko, običaje prehranjevanja. Dijakinje smeri turizma so delale v turističnih agencijah in na hotelskih recepcijah. Delali so v timih, ki so bili mednarodno sestavljeni, saj so na praktičnem izmenjevanjem bili tudi dijaki in študentje iz drugih evropskih držav. Dijaki so obveznosti vzeli zelo odgovorno in profesionalno. Ocena delodajalcev je bila, da so dijaki strokovno odlično podkovani, da dobro govorijo tuje jezike in da so zelo delovni in redoljubni. Smatram, da je izkušnja nepozabna, da so pridobili na samozavesti in s tem na osebni rasti



Več v Kultura in izobraževanje