Zobni vsadki ali proteze?
Glede na raziskave, ima skoraj 70 % odraslih, starih med 35 do 44 let, v svoji ustni votlini vsaj en manjkajoči zob, medtem ko je pri starejših od 74 let vsaka četrta oseba brez vseh zob.
Na srečo pa nam zobna protetika za nadomeščanje manjkajočih zob ponuja ogromno možnosti, vključno z zobnimi vsadki in zobnimi protezami.
Zobni vsadki so trajna rešitev za nadomeščanje enega ali več manjkajočih zob. V zadnjih letih so postala zelo priljubljena alternativa protezam, še posebej pri izgubi posameznih zob, kjer druge metode niso zaželene.
Pravimo jim tudi implantati, postopek nameščanja pa se imenuje implantacija. Opravijo jo oralni kirurg ali implantolog, po predhodnem natančnem pregledu ustne votline, ocene RTG slik in pogovoru s pacientom.
Celoten postopek poteka v lokalni anesteziji, pri čemer kirurg najprej vsadi implantat in zašije dlesen, nato pa se nanj namesti provizorična zobna krona. 6 do 8 dni po posegu sledi odstranitev šivov in obdobje zaraščanja implantata s kostjo, kar traja od 3 do 6 mesecev.
Največja prednost zobnih vsadkov je njihova dolga življenjska doba, funkcionalnost in izgled. Izdelani so iz biokompatibilnih materialov, zato je majhna verjetnost, da jih telo zavrne, za nadomestne zobe zagotavljajo stabilno osnovo, končni nadomestni zob pa deluje kot naravni zob.
Vse to pripomore k lažjemu govorjenju in prehranjevanju ter izboljšanemu zdravju ustne votline in seveda splošnemu videzu.
Zobne proteze so še en način nadomeščanja manjkajočih zob, pri čemer velja poudariti, da gre za snemljive zobne nadomestke. Najpogosteje se uporabljajo takrat, ko se pacienti soočajo s popolno brezzobostjo - v tem primeru pride v poštev totalna proteza. Kadar pa manjkajo zobje v nizu le na enem delu čeljusti, se izdela delna proteza.
Postopek izdelave zobne proteze se začne z jemanjem natančnega odtisa zob in mer. Na podlagi tega se najprej izdela zobna šablona, ki služi dokončni nastavitvi položaja zob in čeljusti, in šele po vseh korekcijah in prilagoditvah se izdela zobna proteza.
Zobne proteze veljajo za najbolj enostaven način nadomeščanja izgubljenih zob, saj se jih namešča brez kirurškega posega in so tudi cenovno najbolj ugodna rešitev. Glede na to, da so zobne proteze snemljive, so zelo enostavne za uporabo in čiščenje, kar olajša ustno higieno.
V splošnem velja, da imajo vsi zobno protetični nadomestki svoje prednosti in slabosti, vendar med njimi obstajajo občutne razlike. Ker veliko pacientov ne ve, kaj izbrati, si poglejmo nekaj bistvenih razlik med zobnimi vsadki in protezami:
Cena: Cena zdravljenja z zobnimi vsadki je na splošno nekoliko višja od zdravljenja z zobnimi protezami, vendar je potrebno pri tem upoštevati, da je tudi njihova življenjska doba daljša.
Trajnost: Zobni vsadki se pohvalijo z daljšo življenjsko dobo, saj ob ustrezni higieni brez težav zdržijo 20 do 30 let. Na drugi strani pa je potrebno zobne proteze zamenjati na vsakih 7 do 15 let
Udobje: Dejstvo je, da vam tudi najboljša zobna proteza ne bo nudila takega udobja med prehranjevanjem in govorjenjem kot pa zobni vsadki, ki se praktično zarastejo s čeljustno kostjo. Zobne proteze se med samim prehranjevanjem ali govorjenjem lahko nekoliko premaknejo, medtem ko so zobni vsadki stabilno pričvrščeni v čeljustno kost.
Funkcionalnost: Tako zobni vsadki kot tudi zobne proteze nudijo odlično rešitev za nadomeščanje izgubljenih zob, saj z obema protetičnima rešitvama lahko brez težav prežvekujete hrano. Res pa je, da zobni implantati še vedno stimulirajo kostno in čeljustno tkivo ter na ta način preprečujejo izgubo dlesni.
Kakovost življenja: Zobni vsadki in proteze bistveno pripomorejo k višji kakovosti življenja brezzobih oseb. Res pa je, da je z zobnimi vsadki kakovost življenja višja, saj gre za trajno rešitev, ki v ustni votlini ne povzroča nobenega nelagodja.
Če boste temeljito pretehtali zgoraj omenjene razlike med zobnimi vsadki in protezami, boste že zelo blizu odgovora na vprašanje, katera rešitev je prava za vas. A je potrebno vedeti, da je končna odločitev odvisna predvsem od zdravja ustne votline, vključno z dlesnimi in čeljustnimi kostmi, in števila ter položaja izgubljenih zob.
V splošnem velja, da je zobni vsadek boljša rešitev v situacijah, ko gre za izgubo posamičnega zoba. Kadar pa gre za izgubo več zob v nizu, ne glede na to, ali je to zgornja ali spodnja čeljust, ali celo za popolno izgubo vseh zob, takrat je priporočljiva zobna proteza.
Končna izbira pa mora temeljiti na vašem specifičnem stanju ustne votline, zato se pred odločitvijo posvetujte s strokovnjakom, ki vam bo pomagal izbrati najboljšo rešitev za vaše potrebe.