Strokovne delavke Vrtca Radenci na Cipru
Tokrat smo se novembra iz hladne Slovenije odpravile na topel Ciper. V okviru projekta Erasmus+ Trajnostno igrišče smo sledenje na delovnem mestu opravljale v vrtcu v Latsii, ki je predmestje Nikozije, glavnega mesta Cipra. Potovale smo tri strokovne delavke in ravnateljica.
Vrtec, ki smo ga obiskale je javni vrtec, imenuje se Vrtec Latsia 1. Obratovalni čas vrtca je od 7.30 do16.00. Ima tri oddelke za otroke od 3. do 6. leta starosti (za otroke do tretjega leta starosti je na voljo le privatni vrtec). Njihov dan je razdeljen na ure, ki trajajo 45 min. Otroci sedijo na stolih v polkrogu, kjer se pogovarjajo o določeni tematiki. Po končani uri imajo malico, ki si jo prinesejo od doma v majhnih šolskih nahrbtnikih in jo pojedo kar na kolenih na stolih. Nato sledi pol ure proste igre na igrišču z igrali. Temperature na Cipru so precej višje kot v Sloveniji, tudi v zimskih mesecih, zato je travnatih površin zelo malo. Zvok zvonca naznanja, da je proste igre na igrišču konec, zato se otroci zberejo v vrsti pred svojo igralnico. Copat ne uporabljajo, zato se ob prihodu v igralnico takoj spet usedejo na stolčke in začnejo z naslednjo uro. Po drugi (šolski) uri sledi kosilo, ki ga pripeljejo iz restavracije. Le-to pojedo za mizami. Po kosilu pa so na vrsti interesne dejavnosti (ples, petje, ..). V vsaki igralnici je vzgojiteljica, ki sama (frontalno) vodi uro. Vzgojiteljic predšolskih otrok - pomočnic vzgojiteljic nimajo. V kolikor ima vzgojiteljica v oddelku otroke s posebnimi potrebami, ima ob sebi spremljevalko oziroma spremljevalke, če gre za več otrok z večjimi razvojnimi primanjkljaji. Naloga spremljevalke je opazovanje in igra dotičnega otroka s posebnimi potrebami.
Opazile smo, da vzgojiteljice pri svojem delu pogosto posegajo po lutkah. Zanimivost vrtca je tudi ta, da vzgojiteljice večkrat tedensko zamenjajo igralnice in/ali skupine. Prisotno je močno sodelovanje z drugimi vzgojnimi ustanovami in tako pridobivajo veliko podpore, znanja in izkušenj. V času našega obiska sta skupino otrok obiskali strokovnjakinji s področja sveta morskih živali, v tem primeru tjulnjev. V svojo predstavitev sta vključili številna glasbila in instrumente, s katerimi so otroci ustvarjali zvoke morja, valov, oglašanje tjulnjev ipd. Strokovnjakinji sta njihovo igranje posneli in jim ga nato predvajali. S tem sta otrokom želeli prikazati kako posnamejo zvoke tjulnjev. Ob drugi priložnosti je vrtec obiskala pisateljica otroških knjig, ki je vsem otrokom v skupnem prostoru predstavila novo otroško knjigo. Le-ta govori o zgodovini Cipra in kako je postal otok okupiran s strani Turčije. Tudi v vseh igralnicah smo na stenah zaznale prisotnost državljanske vzgoje. Spet tretji dan smo se skupaj z otroki in zaposlenimi vrtca odpeljali na izlet. Obiskali smo rusko cerkev in muzej. Tako smo ugotovile, da je religija del njihovega kurikuluma in močno prisotna v vrtčevskem vsakdanjiku. Velik vtis je na nas naredila tudi učna ura po CLIL metodi, ko je vzgojiteljica v skupnem prostoru za ves vrtec izvajala uro v angleškem jeziku. S pomočjo kostuma in lutk ter projekcije je pripovedovala zgodbo o mačku Petru.
Zelo se nam je vtisnil v spomin tudi večer, ko smo bile povabljene na njihovo tradicionalno večerjo s plesom. Njihova kultura je čudovita, njihovo gostoljubje pa izjemno. Zelo so se trudili, da smo se pri njih in z njimi počutili domače, sproščeno, sprejete in dobrodošle.
Vsak dan po spremljanju dela v gostujočem vrtcu smo udeleženke mobilnosti reflektirale in evalvirale videno. Pogovarjale smo se o tem kaj smo opazile, kaj nas je še posebej pritegnilo ter v čem so si naše prakse podobne ali se razlikujejo. Seznanile smo se z novimi, malo drugačnimi metodami dela, kot smo jih vajene za vrtčevski prostor. Deležne smo bile mnogih raznolikih izkušenj in praks, ki jih bomo uvedle v našo učno vzgojno delo.
Zapisali vzgojiteljici predšolskih otrok - pomočnici vzgojiteljic:
Nataša Klement Jendrić in Lucija Ogrin