Strokovne delavke Vrtca Manka Golarja Gornja Radgona v Bolgariji
Med 17. in 22. novembrom 2024, smo se strokovne delavke Vrtca Manka Golarja Gornja Radgona v okviru mednarodnega projekta Erasmus+ (Doživljanje narave v štirih letnih časih) odpravile na sledenje na delovnem mestu v Bolgarijo. Namen obiska je bila izmenjava pedagoških izkušenj, spoznavanje bolgarskega izobraževalnega sistema ter raziskovanje kulturnih posebnosti.
Obisk smo začeli v vrtcu Detelina v Vidinu, kjer so nas toplo sprejeli z dobrodošlico v obliki tradicionalne »pitke« z medom. Otroci so nas navdušili z nastopom v narodnih oblačilih in predstavitvijo tradicionalnih plesov. Ogledali smo si tudi dejavnosti, kot je izdelava mandal iz naravnih materialov, ki so otrokom pomagale pri razvijanju koncentracije in sodelovanja. Po kulturnem programu smo se odpravili na ogled samega vrtca.
Obiskali smo tudi enoto Vasil Levski, kjer smo se seznanili z dejavnostmi na prostem, kot je opazovanje dreves, ki je vključevalo sodelovanje otrok in staršev pri izdelavi drevesnih tabel. Takoj so nas pritegnili slamnati klobuki, ki so jih nosile vzgojiteljice. Vsak klobuk je namreč vseboval detajl določenega drevesa. Posebnost bolgarskega izobraževalnega sistema je tudi široka uporaba multimedije v procesu učenja. Otroci že od tretjega leta starosti uporabljajo televizijo in druge multimedijske naprave za reševanje nalog v delovnih zvezkih, ki jih financira bolgarsko ministrstvo za izobraževanje.
V The Cross Barracks Museum, smo sodelovali v interaktivnih delavnicah, ki so bile zasnovane tako, da so vključile otroke in nas v iskanje predmetov in raziskovanje zgodovine s pomočjo delovnih listov.
Poleg obiska vrtcev smo spoznavali tudi kulturno dediščino Vidina in Belogradčika, kjer smo se srečali z regionalno guvernerko Vidinske regije, ki nam je predstavila izzive in priložnosti v izobraževalnem sistemu ter z županom Belogradčika, ki nam je predstavil razvoj mesta.
Obisk se je zaključil z ogledom Sofije, kjer smo spoznali bogato zgodovino in kulturo glavnega mesta. Obisk Bolgarije nam je omogočil bogato strokovno izmenjavo in spoznavanje bolgarskega izobraževalnega sistema ter kulturnih posebnosti, kar nam bo služilo kot navdih za nadaljnje delo v okviru projekta Erasmus+.
Zapisala:
Vanja Fišinger, dipl. vzg.