V Seliščih odprli razstavo »Kropa v Prlekiji«

Otvoritve so se udeležili tudi gostje iz Krope.

Branko Košti, četrtek, 5. december 2024 ob 17:11
Odprtje razstave Kropa v Prlekiji

Odprtje razstave Kropa v Prlekiji

Kot smo v našem mediju že poročali, Gibanje Kultura Natura Slovenija, ki ima sedež v Kropi na Gorenjskem, deluje pa na celotnem območju Slovenije in v zamejstvu, v sodelovanju z Občino Sv. Jurij ob Ščavnici in lastnikom domačije v Seliščih, akademskim slikarjem Lojzetom Veberičem, vzpostavlja drugi multi-kulturni center. Kropa in Sv. Jurij ob Ščavnici sta namreč povezana skozi zgodbo Kristine Šuler iz Krope, pesnice in učiteljice, ki je poučevala in živela na Stari Gori, predsednik gibanja Slavko Mežek pa je Veberičevo Domačijo spoznal leta 1976 kot udeleženec tabora Glasbene mladine Slovenije.

Trije prleški slikarji, člani Likovnega društva Sv. Jurij ob Ščavnici Zdravko Patty, Irena Skotnik, Nika Jurkovič in fotograf Ivo Loren, so letos poleti na likovni koloniji v Kropi tri dni prenašali motive te znane fužinarske in kovaške vasi, na slikarska platna in slike. Dela, nastala na koloniji, so razstavili v galeriji Domačija v Seliščih. Na otvoritvi razstave, 1. decembra, so gostili svoje prijatelje iz Krope.

Goste z Gorenjske, ki so spotoma obiskali še Maistrov Zavrh, KUS Sv. Jurij, si ogledali mlin na veter, muzej ter cerkev na Stari Gori, je pozdravil lastnik in ustanovitelj Galerije Domačija v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, danes 88-letni Lojze Veberič. Popeljal jih je okrog svoje rojstne hiše in jim pojasnil simboliko poslikav, katere je kljub visoki starosti pred dvema letoma v celoti prenovil. V nadaljevanju so si ogledali dela prleških likovnikov, nastala na poletni koloniji v Kropi in hišno knjižnico v obnovljenem delu domačije. Sledila je predstavitev Prlekije, ki sta jo z melodijami v prleškem narečju predstavila Zdravko Patty in Irena Skotnik, člana etno skupine Bosi, Kropo pa je v kroparskem narečju predstavil Jože Eržen skozi pripoved »Kropa je en zauber mest«. Kropo, naselje z večstoletno fužinarsko in kovaško tradicijo, ki po urbanističnih posebnostih ter po tehniških, kulturnih in zgodovinskih spomenikih spada med najpomembnejše slovenske zgodovinske kraje in je bila leta 1952 kot prvi kraj v Sloveniji razglašena za kulturni spomenik, je predstavila kustosinja Kovaškega muzeja v Kropi Saša Florjančič.



Več v Kultura in izobraževanje