Vrtec Gornja Radgona in OŠ Radenci med prejemniki nagrad za najbolj kakovostne mednarodne projekte

Podeljene so bile nagrade za najbolj kakovostne mednarodne projekte na področju izobraževanja. Nagrado zlati kabel sta prejela tudi Vrtec Manka Golarja Gornja Radgona in Osnovna šola Kajetana Koviča Radenci.

Prlekija-on.net, četrtek, 12. december 2024 ob 11:03
Podelitev nagrad za najbolj kakovostne mednarodne projekte

Podelitev nagrad za najbolj kakovostne mednarodne projekte

Center RS za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS) je v sodelovanju z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje podelil nacionalna priznanja za najbolj izstopajoče mednarodne projekte v programih Erasmus+ in eTwinning, evropsko nagrado za inovativno poučevanje 2024 ter evropsko jezikovno priznanje 2024.

Prireditev je odprla direktorica CMEPIUS-a, dr. Alenka Flander. V svojem nagovoru se je navezala na poročilo na visoki ravni o prihodnosti notranjega trga EU, ki ga je leta 2023 pripravil Enrico Letta, predsednik Inštituta Jacquesa Delorsa. Ta je v poročilu predlagal, da bi štirim svoboščinam, na katerih temelji okvir enotnega evropskega trga (prost pretok ljudi, blaga, storitev in kapitala), bilo nujno dodati še peto, ki zajema raziskave, inovacije, znanje in izobraževanje. »S tem predlogom je Letta postavil izobraževanje v srce delovanja Evropske unije.« Jacques Delors je leta 2004 vodil mednarodno komisijo o izobraževanju v 21. stoletju in vizionarsko opredelil štiri stebre izobraževanja: učimo se, da bi vedeli; učimo se, da bi znali delati; učimo se, da bi znali biti in učimo se, da bi znali živeti skupaj. Ob tem pa je direktorica opozorila na odgovornost, ki jo imamo vsi mi - kot učitelji, ravnatelji, kot starši, kot državljani. »Če sami ne bomo spremenili svojega načina življenja in živeli ter delovali na podlagi vrednot sodelovanja, spoštovanja in sočutja do sočloveka, ne moremo pričakovati, da bodo mladi delovali drugače.« Na koncu je izrekla še iskrene čestitke nagrajencem: »Z vašo predanostjo zagotavljate, da se obstoječi mehanizmi mednarodnega sodelovanja pretvarjajo v realnost šolskega prostora v obliki profesionalnega razvoja strokovnega in pedagoškega osebja ter bogatitve pouka. To prispeva k večji kakovosti v izobraževanju in - kot kažejo raziskave - pomembno vpliva tudi na motivacijo učiteljev za poučevanje in da še nadalje ostajajo v učiteljskem poklicu.«

Zbrane je nagovoril tudi minister za vzgojo in izobraževanje, dr. Vinko Logaj, ki je uvodoma povedal, da so nagrade kakovosti namenjene vsem, ki uresničujejo osnovno idejo mednarodnih projektov - to je ustvariti pozitivne učinke na ravni udeležencev projektov, izobraževalnih institucij in tudi širše - na ravni izobraževalnega sistema in družbe. Minister je povzel osnovni namen posamezne nagrade, dotaknil pa se je tudi rezultatov vmesne evalvacije programa Erasmus+ za obdobje 2014-2023, ki ga je letos pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v sodelovanju z zunanjimi eksperti in ki »izpostavlja pozitiven vpliv programa Erasmus+ na krepitev medkulturnega razumevanja izboljšanje jezikovnih in digitalnih veščin, povečanje samozavesti ter razvoj socialnih spretnosti. Program podpira vključujoč pristop in enakopravnost v izobraževanju, njegovi učinki so opazni na učencih in dijakih, študentih, pedagoškem in akademskem osebju, strokovnih sodelavcih, odraslih ter mladih.« Tudi minister je svoj govor zaključil z iskrenimi čestitkami vsem zbranim nagrajencem.

Po uvodnih nagovorih je sledila podelitev priznanj, in sicer: jabolk kakovosti za odlične prakse mednarodnega sodelovanja v programu Erasmus+, zlatih kablov za projekte v okviru pobude eTwinning, evropskega jezikovnega priznanja ter evropske nagrade za inovativno poučevanje. Prejemniki slednjih so se novembra že udeležili slavnostnega sprejema v Bruslju, tokrat pa so jim v živo čestitali še predstavniki nacionalne agencije in Ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Vse podeljene nagrade odražajo zavzetost in predanost nagrajenih institucij svojemu poslanstvu in širjenju znanja ter odličnih praks učenja in poučevanja v širši izobraževalni prostor.

Več o nagradah kakovosti si lahko preberete na spletni strani centra CMEPIUS in v brošuri, ki vključuje kratek opis vseh nagrajenih projektov. Avtor vseh fotografij je Klemen Razinger.

PREJEMNIKI NAGRAD

Jabolka kakovosti so prejeli najboljši projekti v okviru programa Erasmus+, na štirih področjih izobraževanja

Na področju splošnega šolskega izobraževanja so nagrade prejeli:

  • Osnovna šola Košana za projekt »Učenje, ki spodbuja ustvarjalno mišljenje« in

  • III. gimnazija Maribor za akreditiran projekt za mobilnost osebja in učencev na področju splošnega šolskega izobraževanja.

Na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja je nagrado prejel:

  • Šolski center Celje za projekt »AR Enhanced Life and Learning (ARELL)«.

Na področju terciarnega izobraževanja sta nagradi prejela:

  • Fakulteta za tehnologijo polimerov Slovenj Gradec, za projekt »POLYFLIP - na študenta osredotočeno učenje s pomočjo metode obrnjene učilnice« in

  • Univerza v Mariboru za strateško in sistematično naslavljanje prioritet programa Erasmus+ v projektih mobilnosti.

Na področju izobraževanja odraslih pa sta nagrado prejela:

  • Združenje gluhoslepih Slovenije DLAN za projekt »Učenje skozi dotik« in

  • Zavod UVID Rogaška Slatina so. p. za projekt »Opolnomočenje oviranih za aktivnosti v naravi«.

Nagrada zlati kabel je bila podeljena v dveh starostnih kategorijah, in sicer:

  • Starostna kategorija 0-6 let: Vrtec Manka Golarja Gornja Radgona in Osnovna šola Tončke Čeč za projekt »Sm@rt Students«

  • Starostna kategorija 12-15 let: Osnovna šola Kajetana Koviča Radenci za projekt »Math with Gamification«

Prejemnica evropske nagrade za inovativno poučevanje 2024 je bila objavljena že septembra, v novembru pa so se predstavniki udeležili tudi slavnostne prireditve v Bruslju. Nagrado je prejela

  • Osnovna šola Miklavž na Dravskem polju, prejemnica nagrade v kategoriji osnovnošolsko izobraževanje za akreditiran projekt za mobilnost osebja in učencev na področju splošnega šolskega izobraževanja.

Evropsko jezikovno priznanje podeljujemo vsaki dve leti, in sicer projektom, ki spodbujajo večjezičnost in krepijo zavedanje o pomenu znanja tujih jezikov. Letošnji prejemnik nagrade koncept večjezičnosti postavlja v še širši kontekst. Nagrado je prejel

  • Zavod za študije gluhih, izobraževanje, tolmačenje in coaching Lingua Signans za projekt »Gluhi učitelji in gluhi tolmači«



Več v Kultura in izobraževanje