Predstavitev Zgodovinskih listov
Vsako leto z veseljem pričakujemo novo izdajo Zgodovinskih listov, ki nam prinaša bogato bero prispevkov o zgodovini našega kraja in širše regije. Tudi letos so avtorji prispevkov stopili iz okvirjev lokalnega okolja, kar priča o vse večji prepoznavnosti naše publikacije, ki s svojim ugledom sega čez meje naše pokrajine. Prikazani dogodki, zgodbe in odkritja nam omogočajo vpogled v preteklost, ki je večkrat skrita očem sodobnosti - naj bodo to stare dokumentacije, osebne zgodbe, pozabljeni predmeti ali zabeleženi dogodki, ki so oblikovali naš prostor in ljudi.
Letos publikacija Zgodovinski listi praznujejo 30 let delovanja. S takšnim popisom novejše zgodovine se lahko pohvalijo le redka mesta v Sloveniji.
Prva številka Zgodovinskih listov je izšla leta 1992. Izdalo jo je Zgodovinsko društvo Ljutomer, ki je bilo ustanovljeno 11. 12. 1991, v register občine Ljutomer pa je bilo vpisano 6. 1. 1992 pod številko 026-9/91-5. Zgodovinsko društvo je bilo ustanovljeno na pobudo zgodovinarjev in ljubiteljev zgodovine. Njeni ustanovni člani so bili: Alka Berce, Mirko Bežan, Erika Krajnc, Branko Puconja, Miran Puconja, Anton Ratiznojnik, Ivan Rihtarič, Maks Rojs, Cilka Savič in Janko Sitar. Predsednik je bil Branko Puconja. Ustanovitelje je vodila želja prispevati svoj delež pri preučevanju preteklih dogodkov s področja zgodovine, arheologije, umetnosti in narodopisja ožje in širše Prlekije. Društvo je bilo vključeno v Zvezo zgodovinskih društev Slovenije.
Prva številka še ni bila vezana, speta je bila s spiralo, format publikacije je bil A4. Grafiko na naslovnici je prispeval mag. Vlado Potočnik in naslovnico smo ohranili do danes.
Kasneje je od leta 2006 to vlogo izdajatelja prevzela Splošna knjižnica Ljutomer, OE Muzej s finančno pomočjo občine Ljutomer. Ta struktura se je ohranila do danes. Format Zgodovinskih listov se je zmanjšal (sodobna oblika). Naslovnica je postala barvna.
V kulturnem programu je sodelovala učenka saksofona Ana Novak ter učitelj Gregor Zver iz Glasbene šole Slavka Osterca Ljutomer.
Zgodovinski listi že tri desetletja s ponosom ohranjajo zgodovinski spomin Prlekije in širše regije. Naj nas spremljajo še dolgo ter še naprej navdihujejo s svojimi prispevki o naši bogati dediščini.
Splošna knjižnica Ljutomer
Avtorji in naslov člankov:
POSEBNI JUBILEJI
Nina Žuman
150 let lončarstva Žuman
Mag. Janez Slavič
150 let kasaških dirk na Slovenskem
Jernej Jakelj
Odprtje razstave o Rudolfu Maistru (Prleško društvo generala Maistra)
Gregor Žižek
Ante Trstenjak - 130 let rojstva
Anja Pušenjak
Prleški študenti že 70 let skupaj pišejo svojo zgodbo - zgodbo o predanosti, prijateljstvu, sodelovanju in povezanosti
ZGODOVINSKI UTRINKI
Dr. Mateja Čoh Kladnik
»V imenu slovenskega naroda«: Procesi pred Sodiščem slovenske narodne časti v Ljutomeru poleti 1945
Rafael Pavličič
Listič o naših goricah iz leta 1300
Jelka Pšajd
Vabljenje na poroko ali slovenskogoriški rokopis iz prve polovice 19. stoletja
Zala Rauter
»Rekli so jim vranglovci«
V spominih ujete zgodbe o ruskih graditeljih žerovinskega klanca na železniški progi Ormož-Ljutomer-Murska Sobota
Cvetka Rengeo
Zgradba nekdanje šole v Lipovcih, polna zanimive zgodovine, bo stara 130 let
mag. Ivan Rihtarič, prof.
Od ideje do verifikacije gimnazije v Ljutomeru
Dr. Franc Križnar
Muzikolog in akademik prof. Dr. Dragotin Cvetko (1911-1993) je bil doma v Prlekiji, rojen v Vučji vasi
RAZVIJANJE PRLEŠKIH VREDNOT
Liljana Peršak
Časovni stroj