Učenci v Cezanjevcih spoznavali stare obrti

Na OŠ Janka Ribiča Cezanjevci je v ponedeljek, 23. 12. 2024, potekal tehniški dan Pridih starega.

Prlekija-on.net, četrtek, 2. januar 2025 ob 12:45
Tehniški dan na OŠ Janka Ribiča Cezanjevci

Tehniški dan na OŠ Janka Ribiča Cezanjevci

Že drugo leto zapored se je med šolske stene zavlekel duh po starih časih. Plesti, šivati, kvačkati, vesti, spoznati kolovrat in prejo, plesti »koroboč« iz »pintovca«, ličkati in izdelati punčko iz ličja, zamesiti in speči kruh in postržjačo z drožmi ali »klipiče«, gnesti in oblikovati izdelke iz gline, doživeti, kako »pintar« naredi sod in nenazadnje zaplesati ter se poveseliti ... Vse to so lahko ta dan doživeli in izkusili učenci.

Za učence prve triade se je dan začel v Ljutomeru pri lončarski družini Žuman, ki se v letošnjem letu ponaša s 150-letno tradicijo. Izpod spretnih rok je pred njimi nastajal lončarski izdelek, izvedeli pa so tudi, kaj vse se še z izdelkom zgodi, preden pride do uporabnika. Lončarji so bili tudi učenci sami, saj so po vrnitvi v šolo ustvarjali z glino. Nastale so lepe posodice.

Četrtošolci so medse povabili učiteljico Mileno Novak, ki se je pred njimi pojavila v stari delovni opravi. Seznanila jih je s kolovratom, statvami in predenjem. Kasneje so s pomočjo gospe Tamare Jureš šivali, kvačkali in iz klobučevine izdelali okraske za jelko, učiteljica Jasna Lampreht pa jim je pokazala, kako se plete z volno. Ročne spretnosti so preizkusili tudi na predmetni stopnji, kjer je skupina učencev z učiteljico Danielo Žibrat kvačkala, naslednja skupina pa je iz pintovca pod vodstvom gospoda Gregorja Rozmana spletla koroboče, ki so jih uporabili za tepežkanje.

V lesarski delavnici so učenci z učiteljico Tadejo Brodnjak izdelali kozolce, pri gospodu Dominiku Trstenjaku pa so s pomočjo računalniškega programa in laserja izrezali božične okraske, tudi s svojim imenom. Les je tudi osnovni material »pintarjev« oz. sodarjev. Gospod Marjan Novak v Cezanjevcih še ohranja to staro obrt in z veseljem deli izkušnje tudi z učenci.

Prav tako sta svoje spretnosti peke kruha in postržjače z drožmi radi delili tudi gospe Irena Gorjak in Lenčka Vrbnjak na svojih domovih. Tudi šolska kuhinja je bila v znamenju pridnih rok, saj nas je gospa Renata Knechtl z učenkami razvajala s sveže pečenimi »klipiči«. Da bi se učenci zavedali, kako pridemo do osnovne sestavine za nekoč prevladujoče osnovno živilo kruh, so se šestošolci in petošolci najprej zgodaj zjutraj lotili ličkanja in nato luščenja koruze na stari pripravi, iz koruznega ličja pa so izdelali punčke.

Šestošolce je navdušil obisk na Ekološki kmetiji Topolovec v Veržeju, kjer so se seznanili s pomenom ekološkega kmetovanja, prav tako pa so lahko videli, kako mlin zmelje zrna v moko, okusili pa so tudi dobrote iz pire.

Petošolce sta obiskali gospa Jelka Kuhar iz Aktiva kmečkih žena, ki je učencem skozi pripovedi o starih časih pokazala stare predmete, kot so posoda za koline, svetilka, telefon, motilnica za maslo, ribež, riplenka, likalnik, dükel. Z gospo Danico Makoter iz Sekcije za ohranjanje kulturne dediščine DU Ljutomer pa so vezli in šivali gumb.

Medtem ko so učenci pridno spoznavali stare obrti in opravila, je skupina učencev pod vodstvom Folklorne skupine Leščeček vadila plese, s katerimi je kasneje popestrila skupno druženje v telovadnici šole ob živi glasbi. Vsaka skupina se je tako na zaključni »tržnici« predstavila v besedi in s svojim izdelkom.

Za ohranjanje kulturne dediščine smo odgovorni vsi, saj je odraz naše identitete, zato je toliko bolj pomembno, da spoznanja preteklosti predajamo na mlajše generacije. Veseli smo, da obstajajo posamezniki, ki se tega zavedajo in so kljub vsakodnevnim obveznostim pripravljeni svoje izkušnje deliti tudi z našimi učenci.

Besedilo: Karmen Rauter
Fotografije: zaposleni OŠ Janka Ribiča Cezanjevci



Več v Kultura in izobraževanje

Krvodajalska akcija

V Ljutomeru bodo potekale krvodajalske akcije

petek, 3. januar 2025 ob 12:22
Trstenjakovi dnevi 2025

Pričenjajo se Trstenjakovi dnevi 2025

petek, 3. januar 2025 ob 12:14