SPOMIN na arhitekturno zapuščino mesta Ljutomer

Minilo je 8 let, odkar nas je zapustil arhitekt Štefan Baler - vizionar, strokovnjak in predvsem človek z velikim srcem.

Prlekija-on.net, ponedeljek, 13. januar 2025 ob 18:28
Štefan Baler

Štefan Baler

10. januarja je minilo 8 let, odkar nas je zapustil arhitekt Štefan Baler - vizionar, strokovnjak in predvsem človek z velikim srcem. Ljubil je svoj poklic, katerega je opravljal z veliko odgovornostjo, strokovnostjo in čutom za ljudi. Vsak projekt je najprej le neporisan list papirja, ki si preko arhitektovega znanja in empatije skozi neskončne skice in tehnične risbe utira pot v izvedbo in nazadnje v končno rabo uporabnikov prostorov.

Ljubil je življenje, kot da mu eno samo ni bilo dovolj. Poleg končanega univerzitetnega študija arhitekture na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo pri priznanem arhitektu prof. Edvardu Ravnikarju je poleg dela v arhitekturi poučeval smučanje, čeprav je bil takrat eden redkih Pomurcev, ki bi smučanje tako obvladali, da bi iz smučarskih tekmovanj nosili pokale. In smučarskih tekem se je udeleževal do konca svojega življenja, saj ga je vodila strast po zmagi in po uspehu, najbolj pa je v vijuganju po belih strminah nad sivino vsakdanjika našel inspiracijo in energijo za vse projekte. Ljubil je vse, kar mu je dajalo občutek življenja in svobode, zato je vedno znova sam sebi postavljal neskončne cilje brez ovir, bodisi v obliki športnega izziva bodisi v izzivih osvajanja novih najnaprednejših tehnologij pri delu. To neskončno svobodo mu je dajalo njemu tako ljubo jadranje, bil je eden ozmed pionirjev jadranja na deski v Pomurju in ustanovitelj šole windsurfinga v hrvaškem letovišču Veruda pri Puli. Za surfe, ki so jih izdelovali v Ljutomeru za celotni jugoslovanski trg, je izdelal celostno grafično podobo. S ponosom je pokazal svoje osvojene pokale iz regat in smučarskih tekmovanj, ne glede na izjemno usprešno kariero arhitekta pa se s svojimi profesionalnimi uspehi nikoli ni bahal pred množico temveč je vsak izziv premagoval v sebi in s sabo ter pustil, naj njegova dela govorijo sama zase. Kvaliteta njegovega dela je rezultirala v zelo plodni ustvarjalni poti.

Štefan Baler
Štefan Baler

Štefan Baler je avtor več kot petsto izvedenih arhitekturnih projektov v severovzhodnem delu Slovenije, ki zajemajo večstanovanjske komplekse, stavbe družbenega pomena kot so številne šole in vrtci, domovi za ostarele, mrliške vežice, stavbe nujne medicinske pomoči, zdravstvene in zobozdravstvene ambulante, industrijske objekte, gostinke objekte,župnišča. Je avtor številnih turističnih kompleksov kot so Apartmajsko naselje Terme Banovci in hotel Zeleni gaj s tipično prleško sauno, Hotel in glamping Bioterme Mala Nedelja, zgradbe apartmajskih naselij Sunrise, Banonia in Mariposa v Banovcih, turistični kompleks Oaza Mlajtinci in več turističnih objektov v Moravskih Toplicah, številne turistične kmetije v Prlekiji in Prekmurju, kjer je spajal tradicijo in sodobno arhitekturo.

Njegov podpis nosijo številni urbanistični načrti in OPPN-ji. Skoraj vse zgradbe javnega pomena je tudi opremil, izdelal načrte za notranjo opremo in ureditev okolice.Pri svojem delu je ustvaril paradigmo, ki črpa iz tradicije in na sodoben način gradi za človeka ugodbe urbane in ruralne prostore. Pomen harmoničnega zlivanja obstoječe in novonastale arhitekture je moč razbrati iz njegovega intervjuja (citat): "Vsaka zgradba seveda še ni arhitektura, za to je potrebno tisto nekaj več, ki je težko razložljivo, kjer začutiš skladnost posameznih prostorov in celote, ki se ti je vtisnila v spomin, in se v njej in ob njej dobro počutiš. V našem okolju je ohranjanje zdrave tradicije premalo prisotno, predvsem na podeželju. Z vsakim projektom poskušam, da ne bi preveč grobo posegel v stanje, ki tam že obstaja in živi. Posebno spoštljivo je treba priti v naravno okolje, temu prostoru moraš nekaj dodati, ne pa ga samo zasesti!"

Za svoje projekte Dom za starejše občane Ljutomer in projekt medgeneracijskega centra, ki zavzema vrtec in osnovno šolo s telovadnico ter DSO enoto za demenco v Stročji vasi je prejel prvo nagrado na nacionalnem natečaju in posebno priznanje s strani Ministrstva za izobraževanje za izvedene projekte, kot so tudi zgradbe Osnovna šola in vrtec v Mali Nedelji, Vrtec Cven, Vrtec Križevci pri Ljutomeru in še bi lahko naštevali.

Prvi v Sloveniji je avtor arhitekturnega modela enote za demenco v Stročji vasi, ki predstavlja vzorčni primer sodelovanja med različnimi strokami in kot arhitekturni model povezuje oskrbovance DSO enote za demenco in otrok vrtca in OŠ. Gre za prvi vzorčni primer v Sloveniji, ki je v tujini, predvsem v severni Evropi dosegel svoj trend šele v zadnjem desetletju in se je izkazal za izredno pozitiven primer socialnega vključevanja različnih družbenih skupin. Arhitektova naloga namreč ni le izris tehničnih načrtov ampak poleg izrisa celotne vizije širšega ruralnega ali urbanega prostora vse do zadnjega detajla vključuje tudi sociološke vizije za izboljšanje bivanja prihodnjih uporabnikov. To je arhitektu Štefanu Balerju nedvomno uspelo.

Svoj lastni arhitekturni biro z imenom DOMUS PROJEKT je ustanovil spomladi leta 1990 v Ljutomeru, ki letos praznuje 35-let uspešnega delovanja in snovanja kreativnih arhitekturnih idej in še naprej nadaljuje svoje poslanstvo, ki ga je zastavil arhitekt Baler. Je prvi ustanovitelj privatnega arhitekturnega biroja v zgodovini mesta Ljutomer.

S svojim pogumom, vztrajnostjo in strokovnostjo je mestu Ljutomer zapustil veliko pomembnih javnih zgradb novejše arhitekture, kot so: Dom ostarelih, Ureditev celotnega športnega parka s kopališčem, Muzej kasačev, Zgradbo nujne medicinke pomoči, večkratno preureditev Zdravstvenega doma, arhitekturne intervencije v zgradbi Gimnazije, Poslovno stanovanjski objekt Mitra, poslovni objekt na Prešernovi ul. 17, Stanovanjsko poslovni objekt na Prešernovi ulici 24, celotni kare poslovno stanovanjskega objekta na Glavnem trgu od Blagovnice naprej, poslovno zgradbo Pošte Slovenije, naselje vrstnih hiš na ulici Ludvika Bratuše, večstanovanjski Filipičev blok, večstanovanjski objekt na Fulneški 7, poslovno stanovanjski kompleks na vogalu Starega trga in Postružnikove ulice, preureditev Miklošičevega trga pred cerkvijo Sv. Janeza Krstnika, novo zgradbo Karitas na dvorišču župnišča in večkratne intervencije na zgradbi župnišča, nadzidavo in ureditev notranjih prostorov zgradbe Občine in Upravne enote Ljutomer, večstanovanjska zgradba neprofitnih občinskih stanovanj na ulici Ivana Kaučiča in še mnogo privatnih stanovanjskih hiš. Za svoja arhitekturna dela je bil večkrat nagrajen z občinskimi priznanji Občine Ljutomer.
S sprehodom po mestu Ljutomer, mimo arhitekturnih stvaritev veje duh in neprecenljiva urbanistična zapuščina arhitekta Štefana Balerja, ki je s svojim znanjem za sabo pustil veliko dediščino samemu mestu, občini in s kvalitetno arhitekturo uspel ustvariti novejšo podobo mesta s koleracijo obstoječih zgradb spomeniškega pomena. Hvala mu!



Več v Gospodarstvo