Dušan hrani veliko zbirko starega denarja
Strasten zbiratelj starega denarja Dušan Fekonja iz Ljutomera ima v lasti neprecenljivo zbirko starega denarja, ki ga zbira že polnih 40 let. Kot nam je povedal, se je ljubezen do zbiranja starega denarja začela v 7. razredu osnovne šole, ko je v dedkovi delavnici našel kovanec za en dinar, 40 let pozneje pa še ga vedno hrani. Tudi sicer je najbolj ponosen na skoraj celotno 123-letno zbirko denarja bivše Jugoslavije, od leta 1893 do 2016.
"Jugoslovanski denar mi je najlepši zaradi tega, ker bankovci prikazujejo trdo delo navadnega človeka, kmetov, rudarjev, gradbenih delavcev, železarjev, otrok in mater ter seveda tudi celotno kraljevino Jugoslavije," pravi Dušan, ki je ta album tudi dal uradno oceniti pri srbskem kolegu, ki ima osebno skupino strokovnjakov. Sam album je tudi urejen na najvišjem nivoju, vse republike so označene z nalepko in kaj bankovec predstavlja.
V zbirki ima papirnati denar iz 175 suverenih držav sveta ter iz vseh 50 držav Združenih držav Amerike, ki so iz 24-karatnega zlata z vso potrebno dokumentacijo. V vseh teh letih zbirateljstva pa ni prodal nobenega bankovca ali kovanca, raje jih je podaril, največ v ljubljanski muzej Bankarium.
Njegova zbirka med drugim vsebuje tudi žlahtne kovine, kot so zlato, rdeče zlato, srebro, rutenij, paladij, platina in še poseben srebrnik z zlatom, srebrom in diamantom. V lasti ima tudi japonski tiskani denar iz leta 1777, ki je edini tovrstni bankovec v Sloveniji. Kupil ga je v Veliki Britaniji, potoval je 14 dni, v roke pa ga je dobil točno na hčerkin 17. rojstni dan.
V zbirki ima tudi papirnati denar iz Cesarstva Nemčije, Francoske revolucije, Italijanske revolucije, Madžarske ter kompletno serijo bankovcev Ruskega cesarstva, ki je zelo iskana in šteje 35 bankovcev in so tudi po velikosti največji na svetu. Ima tudi zlatnike iz vseh držav ZDA, zlate kovance iz Nemčije, beloruske kvadratne kovance iz zlata in srebra, redek velik Italijanski bankovec, dukati, diamantni kovanec z zlatom in srebrom ter veliko različnega knjižnega gradiva glede denarja iz Nemškega cesarstva, gradivo evropske centralne banke... Hrani tudi kovance Rimskega cesarstva stare preko 2500 let.
Kot še pravi, je bil dolga leta Marjan Simenčič njegov najboljši prodajalec starega denarja in niti enkrat ni prišlo do težav za kar mu je resnično hvaležen. "Še preden sem plačal en paket, mi je poslal že drugega in to sodelovanje je trajalo več let, dokler nisem začutil, da je bilo dovolj odrekanja," pravi ter dodaja, da mu je zbiranje starega denarja v veliko veselje, udeležuje se tudi sejmov numizmatike po vsej Sloveniji, kjer po vseh teh letih zbirateljstva še vedno odkrije kaj novega.
V spodnji galeriji je nekaj fotografij zbirke, v videu pa zbirka starega denarja Jugoslavije (1893-2016), Francoske revolucije, Italijanske revolucije, Madžarske, kompletna serija bankovcev Ruskega cesarstva ter star denar iz številnih drugih držav in najstarejši bankovec iz leta 1777, edini tak v Sloveniji.