Velika noč

Županje in župani so se srečali s predstavniki ZUDV Dornava

V Zavodu se ustvarja zgodba, kjer želijo, da se vsak uporabnik storitve počuti sprejeto, razumljeno in podprto na svoji poti do samostojnosti.

Prlekija-on.net, sreda, 9. april 2025 ob 16:59
Srečanje županj in županov s predstavniki ZUDV dr. Marijana Borštnarja Dornava

Srečanje županj in županov s predstavniki ZUDV dr. Marijana Borštnarja Dornava

Zavod za usposabljanje, delo in varstvo dr. Marijana Borštnarja Dornava (ZUDV Dornava) je pred dnevi gostil županje in župane občin iz regij, v katerih deluje socialnovarstveni zavod. ZUDV Dornava je sodoben center, ki izvaja različne socialnovarstvene storitve za osebe z motnjo v duševnem razvoju in po pridobljeni možganski poškodbi. Zavod deluje na osrednji lokaciji v Dornavi in na 22 dislociranih enotah ter izvaja programe vzgoje, izobraževanja, varstveno delovnega centra, institucionalnega varstva in zdravstvene dejavnosti. V Zavodu se ustvarja zgodba, kjer želijo, da se vsak uporabnik storitve počuti sprejeto, razumljeno in podprto na svoji poti do samostojnosti.

Zavod posveča veliko pozornosti kakovosti storitev

Direktorica gospa Ivanka Limonšek, je prisotne županje in župane seznanila z aktualnim delovanjem zavoda in izzive s katerimi se srečujejo. Povedala je, da zavod posveča veliko pozornosti kakovosti storitev, ki jih koristijo uporabniki v zavodu kot izven njega (v skupnosti). Posebno pozornost se posveča varnosti uporabnikov, saj spremljanje in izboljševanje kakovosti storitev zmanjšuje tveganja in zagotavlja varno okolje. Nedavno pridobljeni standard kakovosti ISO 9001:2015 zagotavlja sledenje sistemskim izboljšavam. Standard kakovosti pomaga pri optimizaciji procesov in zmanjšanju nepotrebnih stroškov, kar pomeni, da omogoča boljšo uporabo razpoložljivih virov. Vodstvo Zavoda pripravlja nadaljnjo strategijo razvoja do leta 2030.

Nevarnost pomanjkanja kadra v naslednjih letih

Posebno pozornost so namenili vprašanju deinstitucionalizacije, ki je bila osvetljena tudi na nedavnem posvetu v Državnem svetu Republike Slovenije. Razprava je potekala o zaenkrat omejeni dostopnosti skupnostnih storitev, višjih cenah pri bivanju v skupnosti ter povečanih stroških doplačil v breme občin in pomanjkanju kadra na področju socialnovarstvenih storitev. Med posebej perečimi izzivi je izpostavila iskanje ustreznih kapacitet in težavnost pridobivanja gradbenih dovoljenj, nujnost posodobitve obstoječe infrastrukture, nevarnost pomanjkanja kadra v naslednjih letih, saj je v Zavodu povprečna starost zaposlenih 47,6 let. 45 % vseh zaposlenih ima 31 in več let delovne dobe.

Izpostavili izzive na področju vzpostavitve dolgotrajne oskrbe za lokalne skupnosti

Županje in župani (Občina Dornava, Mestna občina Ptuj, Občina Ljutomer, Občina Miklavž na Dravskem polju, Občina Markovci, Občina Gorišnica, Občina Hajdina, Občina Podlehnik, Občina Sveti Tomaž, Občina Juršinci, Občina Kidričevo) so v razpravi izpostavili izzive na področju vzpostavitve dolgotrajne oskrbe za lokalne skupnosti. Prisotni so izrazili zaskrbljenost glede aktivnosti in načinov kako pristopiti k izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi. Obstoječe stanje terja premišljene in praktične rešitve, ki bodo zagotovile dostopnost in kakovost storitev za vse, ki oskrbo na domu potrebujejo. Žal je še vedno veliko neznanega na področju uveljavljanja izvajanja zakona, ki bo moral nasloviti vse izzive in potrebe ljudi v domačem okolju, ki bodo prejemniki teh storitev. Prisotni se zavedajo, da je za kakovostno bivanje v domačem okolju pomembna socialna mreža posameznika.

Programi namenjeni občanom po 18. letu

Prisotni so se seznanili še s programi, ki jih izvaja Zavod in so namenjeni občanom po 18 letu kot je Program socialnega vključevanja invalidov, ki omogoča izvajanje podpore osebam s posebnimi potrebami pri vključevanju v družbo, vseživljenjskem učenju in pomoči v gospodinjstvu. Od septembra 2024 poteka tudi program Podpora družinam na domu, ki pa je namenjena kot pomoč in razbremenitev družine z otrokom s posebnimi potrebami do 18 leta ter vzpostavlja podporo, ki je družinam v pomoč pri vsakodnevnem življenju. Ob zaključku srečanja so bili enotni, da je nujno potrebno sodelovanje na vseh izpostavljenih problemskih področjih.

Skupni načrti za okrepljeno sodelovanje

Zaključek sestanka je bil pozitiven in konstruktiven. Dogovorili so se, da bo Zavod še naprej aktivno sodeloval z lokalnimi skupnostmi ter se trudil vključevati v dogodke v različnih občinah. Prisotni se strinjajo, da so ljudje v lokalni skupnosti premalo seznanjeni in opolnomočeni z informacijami in pravicami, ki jim pripadajo, zato se bo razmislilo o skupnem sodelovanju pri informiranju predvsem starejših odraslih in ranljivih skupin preko časopisov,
ki izhajajo v občinah, novicami, info točkami, osebnimi srečanji … Skupaj verjamemo, da je moč spremembe v sodelovanju, dialogu in viziji, ki bo koristila vsem generacijam.

O ZUDV Dornava

Zavod za usposabljanje, delo in varstvo dr. Marijana Borštnarja Dornava (ZUDV Dornava) je socialnovarstveni zavod, v katerem si več kot 70 let prizadevamo za holistično obravnavo naših uporabnikov tako znotraj institucionalnega varstva kot z razvijanjem deinstitucionalizacije, ki podpira neodvisno življenje v skupnosti. Poslanstvo zavoda je zagotavljanje celovite podpore in razvoja za otroke, mladostnike in odrasle z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju in za osebe s pridobljeno možgansko poškodbo.

ZUDV Dornava ponuja različne programe in storitve, vključno z izobraževanjem, varstveno- delovnim centrom na več lokacijah, dnevnim centrom in življenjem v stanovanjskih skupinah/bivalnih enotah. Strokovna dejavnost je organizirana v petih organizacijskih enotah: (1) OE Zdravstveno varstvo, (2) OE Vzgoja in izobraževanje, (3) OE Varstveno delovni center, (4) OE Institucionalno varstvo odraslih in (5) OE Deinstitucionalizacija. Zagotavljajo holistično, kakovostno, varno in individualizirano obravnavo uporabnikov glede na njihove potrebe. Storitve dnevno uporablja 474 uporabnikov, za katere skrbi skoraj enako število zaposlenih. Njihov slogan se glasi Tu smo doma.

Zavod namenja veliko pozornosti zadovoljstvu zaposlenih, njihovemu duševnemu zdravju, kariernemu razvoju in vseživljenjskemu izobraževanju. Spodbujajo stalno izobraževanje in usposabljanje zaposlenih, kar povečuje njihovo kompetentnost in motivacijo. V zavodu deluje tudi izobraževalni center. Skrbijo za duševno zdravje zaposlenih v okviru projekta Kak’ pa je v službi?, ki je bil finalist v okviru HR&M 2024.


Več v Gospodarstvo