Velika noč

Na območnem Maroltovem srečanju zaplesale odrasle folklorne skupine

Zaplesale so skupine iz občin Ljutomer, Križevci, Veržej, Beltinci in kot gostje skupina iz Štrigove.

Prlekija-on.net, ponedeljek, 14. april 2025 ob 13:09
Območno Maroltovo srečanje

Območno Maroltovo srečanje

V petek, 11. aprila, so na območnem Maroltovem srečanju zaplesale odrasle folklorne skupine iz občin Ljutomer, Križevci, Veržej, Beltinci in Štrigova (kot gostje). Gre za poustvarjanje plesnega izročila, plesov, ki so jih plesali nekoč ob različnih priložnostih. Ni šlo zgolj za plese, temveč za koreografije, v katerih smo lahko videli različne kostumske podobe skupin in tudi prikaz pevskega izročila.

Vse revije v organizaciji JSKD-ja so tudi strokovno spremljane. Prisotna je bila magistra farmacije, Anja Jamšek, ki se je v ritmu polke in valčka bosonogo vrtela na štajerskih odrih že v vrtcu. Resneje se je folklorni dejavnosti pridružila leta 2006 kot članica Folklorne skupine Krnica iz Svečine, kjer kot svetovalka deluje še danes. Je dolgoletna plesalka in pevka, članica pevske skupine Maroltovke. Ker so ji všeč izzivi in rada deli svoje znanje ter izkušnje, je od 2024 tudi aktivna strokovna spremljevalka srečanj odraslih folklornih skupin.

Zaplesale so skupine iz občin Ljutomer, Križevci, Veržej in Beltinci

Zaplesali so člani FS DU Križevci, ki so na začetku delovanja. Združili so se upokojenci, folklorni navdušenci, ki so že prej delovali v različnih skupinah v občini Križevci. Druži jih dobra volja, ljubezen do plesa in ljudskega izročila. Njihov vodja je Marjan Rozmanič, ki je tudi avtor glasbene priredbe in koreografije z naslovom TEPTANJE ŽITA.
Zaplesali so polko, sotiš, mlinček, sotiš polko, zibenšrit in kosmatačo.

FS KD Cven ohranja folklorno izročilo na Cvenu že več kot 75 let. Zelo radi prikazujejo stare običaje. Predstavili so se s cvenskim običajem FLORJANOVO, kar je tudi naslov koreografije, kjer mlajše fante sprejmejo med ˝prove cvenske čehe˝.
Njihova vodja je Mateje Topolinjak, ki je tudi avtorica koreografije.
Avtor glasbene priredbe je Jan Fekonja. Videli smo plese Štajeriš v troje, Zibenšrit, Trojka, To je tista muha in slišali pesem Kaj pa delaš dekle na travniku.

Iz Prekmurja se jim je letos pridružila FS KD Marko Beltinci pod vodstvom Gregorja Mariča. Skupino sestavljajo študentje in mladi zaposleni, ki prekmursko ljudsko izročilo negujejo že od rane mladosti. Radi rečejo, da jim je »prišlo v kri«. Druži jih pristno prijateljstvo. Z velikim veseljem in vztrajnostjo, kljub obveznostim in številnim sodobnim izzivom nadaljujejo v ohranjanju plesnega izročila. Naslov njihove koreografije je PLES TKALCEV, oblikoval jo je Gregor Marič. Avtor glasbene priredbe je Domen Baša. V postavitvi je Tkalečka osrednji ples, ob njej smo videli še Čardaš, Mrkefco, Točak in polko Šnajder Fani.

Za konec ocenjevalnega dela se je predstavila še FS Leščeček KD Slavko Osterc Veržej, ki deluje že devetnajsto leto. Umetniška vodja je Tjaša Rantaša. Člani skupine se trudijo ohranjati pevsko in plesno dediščino njihovih prednikov in ob tem uživati. V zadnjih letih dajejo poudarek na delu glasbenega sestava, ki je vedno močnejša podpora plesalcem in pevcem – v želji po čim kvalitetnejšem ohranjanju folklorne dediščine njihovega področja. Predstavili so se s koreografijo KOŽÜHAJE, katere avtorja sta Marko Rus in Tjaša Rantaša.
Avtor glasbene priredbe je David Lukner. Zaplesali so: Polko, Miha Tunča polko, Štajeriš, Šamarjanko, Trablan, Tranplan. Slišali smo izseke šaljivih ljudskih pesmi: Moj možiček je prašiček, Lisica je lajala in Gda terilija srat odide.

V goste prvič povabili FS KUD Sveti Jeronim Štrigova

V goste so letos prvič povabili FS iz sosednjega obmejnega Međimurskega področja, s preprostim namenom, da spodbudijo medsebojno programsko sodelovanje skupin s skupinami iz neposredne bližine sosednje Hrvaške. Zaplesali so člani FS KUD Sveti Jeronim Štrigova. Društvo je z delovanjem pričelo leta 1994. Kulturno dediščino skrbno čuvajo in prenašajo v okviru šestih delujočih sekcij: otroški tamburaši, otroška folklora, tamburaši in odrasla folklora, dramska sekcija in mešani zbor. Posebej so ponosni na štrigovski govor. Njihova koreografija, ki jo je oblikoval Nikola Kotur, ki je tudi vodja skupine, nosi naslov PLESOVI MEĐIMURJA. Vodja tamburašev je Josip Zlatarek.

Vse prisotne sta ob koncu nagovorila, predsednica sveta OI JSKD Ljutomer Silva Duh in podžupan Občine Ljutomer Janko Špindler. Skupaj z vodjo OI JSKD Ljutomer Miro Rebernik Žižek, so se vsem skupinam in vodjem zahvalili s priznanjem za udeležbo.

Foto: Aljoša Obal in BERE za arhiv OI JSKD Ljutomer


Več v Kultura in izobraževanje