Velika noč

Displazija kolkov pri starejših psih: Kako prepoznati težave in pomagati svojemu psu

Displazija kolkov je pogosta, a obvladljiva težava pri starejših psih. Ključ do uspešnega upravljanja s tem stanjem je kombinacija preventive, zgodnjega ukrepanja in ustrezne podpore. Če vaš pes kaže znake bolečin v kolkih, ne čakajte – z ustrezno podporo lahko še vedno uživa polno, aktivno življenje.

Oglasno sporočilo, četrtek, 17. april 2025 ob 08:09
Displazija kolkov pri starejših psih

Displazija kolkov pri starejših psih

Z leti se pri psih – tako kot pri ljudeh – začnejo pojavljati zdravstvene težave, ki so posledica naravnega staranja. Ena najpogostejših med njimi so težave s sklepi, zlasti displazija kolkov. Gre za degenerativno stanje, ki lahko občutno vpliva na gibljivost, počutje in kakovost življenja psa. V tem članku bomo raziskali, zakaj je displazija kolkov tako razširjena pri starejših psih, kako jo prepoznati in kaj lahko storimo za ublažitev težav.

Kaj je displazija kolkov?

Displazija kolkov je stanje, pri katerem kolčni sklep ni pravilno oblikovan, kar povzroča trenje in obrabo hrustanca. Sčasoma to vodi do bolečin, vnetja in zmanjšane gibljivosti. Gre za kombinacijo dednosti, telesne konstitucije, prehrane in dejavnikov iz okolja. Najpogosteje se pojavi pri srednje velikih do velikih pasmah, kot so nemški ovčarji, labradorci in bernski planšarji.

Zakaj so starejši psi še posebej ogroženi?

S staranjem se sklepni hrustanec postopno obrablja. Poleg tega se zmanjšuje telesna aktivnost, povečuje telesna teža in upada sposobnost regeneracije. Zaradi teh sprememb so kolki pri psih pogosteje obremenjeni, kar lahko sproži ali poslabša simptome displazije.

Najpogostejši znaki displazije kolkov pri psih

Zelo pomembno je, da kot lastniki znamo prepoznati prve znake displazije:

  • Šepanje ali togost po daljšem ležanju

  • Nepripravljenost za gibanje, zlasti po stopnicah ali pri skokih

  • Opazno zmanjšanje mišične mase v zadnjih nogah

  • Nenavaden način hoje, pogosto v obliki t.i. "zajčjega skoka"

  • Občutljivost ob dotiku v predelu bokov

V naprednejših fazah pes lahko kaže tudi znake bolečine, spremembe vedenja ali celo agresivnost zaradi nelagodja.

Kdaj obiskati veterinarja?

Če opazite katerega od zgoraj naštetih simptomov, priporočamo čimprejšnji obisk veterinarja. Diagnozo običajno potrdijo z rentgenskim slikanjem, ki omogoča natančno oceno stanja sklepov.

Možnosti za podporo psom z displazijo

Čeprav displazije ni mogoče v celoti ozdraviti, je možno z različnimi ukrepi upočasniti njen razvoj in ublažiti simptome:

1. Prilagojena prehrana in prehranski dodatki

Na voljo so številni dodatki za podporo sklepom, ki vsebujejo sestavine kot so:

  • Glukozamin in hondroitin – za regeneracijo hrustanca

  • MSM – za protivnetno delovanje

  • Omega-3 maščobne kisline – za zdravje sklepov in blaženje vnetij

  • Kolagen – za podporo vezivnim tkivom

Ti dodatki lahko dolgoročno pripomorejo k boljši gibljivosti in zmanjšajo bolečine.

2. Nadzor nad telesno težo

Prekomerna telesna teža dodatno obremenjuje sklepe, zato je nadzor nad prehrano in redna telesna aktivnost ključnega pomena – tudi pri psih, ki se manj gibajo.

3. Fizioterapija in plavanje

Pasja fizioterapija, hidroterapija in masaže lahko izboljšajo prekrvavitev, povečajo gibljivost in zmanjšajo bolečino. Plavanje je odlična oblika gibanja, saj ne obremenjuje sklepov.

4. Prilagoditve v domačem okolju

Mehke ortopedske blazine, nedrseče površine in lažji dostop do hrane, vode in ležišča močno pripomorejo k udobju psa z omejeno gibljivostjo.

Kako lahko lastniki pomagamo?

Najpomembnejša stvar, ki jo lahko storimo za svojega psa, je zgodnje ukrepanje in dosledno spremljanje simptomov. Z rednim nadzorom, prilagojeno prehrano, dodatki za sklepe in nežno, a dosledno aktivnostjo lahko dosežemo velike izboljšave – tudi pri psih, ki so že v zrelih letih.

Zaključek

Displazija kolkov je pogosta, a obvladljiva težava pri starejših psih. Ključ do uspešnega upravljanja s tem stanjem je kombinacija preventive, zgodnjega ukrepanja in ustrezne podpore. Če vaš pes kaže znake bolečin v kolkih, ne čakajte – z ustrezno podporo lahko še vedno uživa polno, aktivno življenje.

Če iščete več nasvetov o pasjem zdravju ali želite izvedeti več o naravnih možnostih podpore sklepom, priporočamo obisk zaupanja vrednih veterinarskih virov in pregled kakovostnih dodatkov za podporo sklepom, ki so prilagojeni posebej za starejše pse.


Več v Narava