Toplotna črpalka
Številni stremimo k temu, da bi naše ogrevanje bilo energetsko učinkovito, okolju prijazno in cenovno ugodno. Zaradi tega toplotne črpalke postajajo vedno bolj priljubljena izbira za ogrevanje domov v Sloveniji in drugod po svetu. So zelo učinkovite, porabijo pa malo energije, zaradi česar je ogrevanje ugodno. Ker je skrb za okolje postala pomembna smernica v življenju, je črpalka za ogrevanje tista, ki tej smernici sledi, ker za ogrevanje uporablja obnovljiv vir energije in za delovanje porabi malo električne energije. Preberite si več o tem, zakaj so toplotne črpalke odlična izbira, kako delujejo, kakšne vrste vse poznamo in tudi, kako jo montiramo in koliko lahko z uporabo črpalke za ogrevanje prihranimo.
To je naprava, ki izkorišča energijo iz naravnih virov. Najpogosteje so to zrak, voda ali zemlja. S pomočjo električne energije pretvori energijo naravnih virov v toploto za ogrevanje prostorov in sanitarne vode. Deluje na podobnem principu kot klasičen hladilnik, a toplote ne odvaja, temveč jo dovaja v prostor.
Ker postajajo toplotne črpalke vedno bolj učinkovite, delujejo tudi ob nizkih zunanjih temperaturah. To pomeni, da jih lahko izberemo tudi, če živimo v bolj zahtevnih vremenskih razmerah.
1. Energetska učinkovitost
Verjetno je ena največjih prednosti, ki jih imajo toplotne črpalke, ravno energetska učinkovitost. Ker lahko za vsak kilovat porabljene električne energije proizvede tudi do štiri kilovate toplotne energije, ustvari bistveno nižje stroške ogrevanja v primerjavi z ogrevanjem na olje, plin ali z električnimi radiatorji.
2. Okolju prijazno
Za ogrevanje na črpalko se porabi obnovljiv vir energije. Zaradi tega je to ena najbolj ekoloških rešitev za ogrevanje. Poleg tega ne proizvajajo nobenih škodljivih emisij, kot to počne kurilno olje ali plin.
3. Dolgotrajna investicija
S pravilnim vzdrževanjem in rednim servisiranjem lahko toplotne črpalke delujejo med 15 in 25 let. Ob tem ne boste imeli velikih stroškov in je zares dolgotrajna investicija.
4. Primernost za subvencijo Eko sklada
V Sloveniji so na voljo številne subvencije, v kolikor se odločite, da boste kupili in vgradili toplotno črpalko. Eko sklad ponuja nepovratna sredstva ali ugodna posojila. To pomembno zniža začetni strošek investicije.
✅ Zrak-voda
To je najbolj pogosto uporabljena vrsta toplotne črpalke. Iz okolice črpa toploto iz zraka, ki jo nato prenaša v ogrevalni sistem. Je preprosta za montažo in primerna za večino objektov.
✅ Voda-voda
Ta vrsta toplotne črpalke črpa toploto iz podtalnice. Je zelo učinkovita rešitev ogrevanja, a zahteva dostop do zadostne količine podtalnice. Zaradi tega ni primerna za vsak objekt.
✅ Zemlja-voda (geotermalne)
Te črpalke so izredno učinkovite in stabilne, ne glede na to, kako hladne so zime v okolju, kjer jo postavite. Toploto črpa iz zemlje, v katero namestimo kolektorje in sonde. Zahtevajo pa večjo začetno investicijo in večji prostor za namestitev.
Če se odločate za namestitev črpalke, je prihranek pri ogrevanju pomembna prednost. Stroški ogrevanja se lahko z namestitvijo črpalke zmanjšajo tudi do 70 %. Prihranek je odvisen od vrste sistema, izolacije objekta in navad uporabnikov. Če gledamo povprečno slovensko gospodinjstvo, je letni prihranek več sto evrov.
Primer: če ste prej porabili 1.500 € letno za kurilno olje, vas lahko ogrevanje s toplotno črpalko stane le okoli 400–500 €.
Pregled objekta: Izberite strokovnjaka, ki bo preveril energetsko učinkovitost, toplotne potrebe in primernost lokacije. Ta korak je zelo pomemben, saj boste vedeli, kakšen sistem potrebujete.
Izbira sistema: Na podlagi potreb se določi najbolj primerna vrsta črpalke.
Montaža: Ta traja običajno od 1 do 3 dni. Pri sistemih voda-voda ali zemlja-voda lahko traja dlje zaradi zemeljskih del.
Zagon in nastavitev: Po montaži se sistem testira, nastavi in prejeli boste navodila za uporabo.
Pri namestitvi toplotne črpalke v starejše objekte je potrebno upoštevati več dejavnikov. Čeprav je tak sistem ogrevanja povsem primeren, je dobro, da se pred vgradnjo izboljša toplotna izolacija objekta. Lahko se poveča debelina fasade, menja okna in se izolira podstrešje. Običajno v takšnih objektih ogrevanje deluje v kombinaciji z nizkotemperaturnimi radiatorji. Pomembno je, da se za starejši objekt izbere zmogljiva črpalka, ki je sposobna ogrevati prostore pri nižjih zunanjih temperaturah.
Čeprav toplotne črpalke delujejo več let, brez da bi potrebovale popravila ali posebno vzdrževanje, je vseeno pomembno naslednje:
Enkrat letno naj sistem pregleda strokovnjak, ki bo ugotovil morebitne težave, pregledal filtre in pravočasno reagiral, če bo potreben servis.
Priporoča se redno čiščenje filtrov in zunanje enote. Zaradi umazanije, kot je prah, bi lahko gibljivi deli slabše delovali. Čisti filtri pa omogočajo optimalno delovanje črpalke.
V primeru zemeljskih sistemov naj se preveri delovanje kolektorjev.
Toplotna črpalka je odličen sistem ogrevanja za vas, če želite dolgoročno zmanjšati stroške ogrevanja, prispevati k varovanju okolja in izboljšati bivalno udobje. Morda bo začetna investicija nekoliko višja, a se bo z leti skozi prihranke povrnila. Izkoristite tudi subvencije za namestitev črpalke. Nato pa uživajte v nizkih stroških ogrevanja in toplini vašega doma.