Ivanjševska slatina
V objemu zelene narave, pri Ivanjševski slatini, se je v torek, 22. aprila 2025, na svetovni dan Zemlje, odvilo srečanje, ki je pustilo močan vtis – tako pri domačinih kot tudi pri strokovnjakih in partnerjih projekta deProfundis. V prijetnem vzdušju se je zbralo več kot 20 krajanov, ki so s svojo prisotnostjo, vprašanji, zgodbami in predlogi dokazali, da je prostor okrog slatin še kako živ – ne le zaradi svoje naravne vrednosti, temveč tudi zaradi ljudi, ki ga ohranjajo, razumejo in soustvarjajo.
Delavnica je bila zasnovana kot prostor dialoga, poslušanja in povezovanja. Cilj je bil predstaviti pomen slatin, mineralnih vrelcev in mofet kot posebnih naravnih pojavov, ki so obenem tudi del skupne kulturne dediščine. Udeleženci so sodelovali v pogovorih, izmenjevali izkušnje in spomine, poslušali strokovna pojasnila ter ponudili predloge za prihodnji razvoj območja. Med razpravami so ponovno zaživele zgodbe o težavah peric, ki so se borile z rjasto posodo, spomini na negovsko gospodo, ki je prihajala k slatini na sprostitev, o kmetih, ki so se po napornem delu na poljih odžejali s hladno slatino, in seveda pripoved o varuhinji Hedviki, ki vse bolj postaja osrednja figura v zgodbi Ivanjševske slatine.
Dogodek je pozdravil tudi podžupan Občine Gornja Radgona, Miran Dokl, ki je dejal: »Aktivnost udeležencev in njihova pripravljenost na sodelovanje potrjujeta, da imamo v tej skupnosti močan temelj. Verjamem, da bo ravno ta zavzetost ključna za dolgoročni uspeh in si želim še več povezanosti med obstoječimi projekti, ki potekajo znotraj občine.«
Srečanje je naredilo močan vtis tudi na Mojco Bedjanič, vodjo projekta pri Zavodu RS za varstvo narave, OE Maribor: »Čezmejni projekt odkriva lokacije, znanja in zgodbe, ki so se zapisale v preteklost slovenske in avstrijske Radgone. V ospredje postavlja ne le kulturno dediščino, temveč tudi pomen ohranjanja naravnih danosti, ki soustvarjajo identiteto tega prostora. Veselim se naslednjega srečanja ob Ivanjševski slatini, kjer so krajani izrazili željo po skupni akciji – da skupaj očistimo Hedvikino hišo. Ta prostor, prežet z zgodbami preteklosti, se razvija v osrednjo pripovedovalko prihodnjega turističnega doživetja, ki bo s spoštovanjem do narave in dediščine povezovalo ljudi, kraje in pokrajino na obeh straneh meje.«
Projekt deProfundis – Iz globin nadaljuje zgodbe, raziskave in prizadevanja, ki so na tem območju že potekala. Danes s pomočjo lokalnega znanja, povezovanja in vključevanja postavlja trdne temelje, da se bodo te zgodbe ohranjale in širile tudi v prihodnje. V okviru projekta nastaja nov čezmejni trajnostni turistični produkt, ki bo sestavljen iz treh med seboj povezanih sklopov – kolesarskega, vzgojno-izobraževalnega in kulturno-ustvarjalnega programa. Skupaj bodo oblikovali edinstveno doživetje, namenjeno obiskovalcem vseh generacij.
V središče zanimanja stopajo pojavi, kot so slatine, mofete, geološke in etnološke posebnosti, ki jih želijo s pomočjo domačinov in partnerjev predstaviti širši javnosti na svež, spoštljiv in doživet način. Med njimi izstopajo tudi kraji, ki so bili morda predolgo spregledani.
Nastaja turistični produkt, ki z veliko spoštovanja do narave in dediščine ohranja to, kar je dragoceno – hkrati pa daje priložnost domačinom, da v tem procesu najdejo svoj prostor, svoje zgodbe, svoj potencial. Zato projektni partnerji vabijo vse, ki ustvarjajo domače dobrote, obrtne izdelke, ponujajo zanimive storitve ali nosijo posebne zgodbe, da stopijo v stik z njimi preko Facebook in Instagram profila projekta deProfundis, ali neposredno kontaktirajo katerega od projektnih partnerjev.
Naj zgodbe iz globin ponovno zaživijo – skupaj z vami.