DRSP uspešno organiziral seminar »Izobraževanje na daljavo«

Društvo za razvoj slovenskega podeželja (DRSP) je organiziralo tridnevni seminar z mednarodno udeležbo

Prlekija-on.net, četrtek, 28. junij 2012 ob 14:08
Seminar Izobraževanje na daljavo

Seminar Izobraževanje na daljavo

Društvo za razvoj slovenskega podeželja (DRSP) je konec junija v Biotermah Mala Nedelja organiziralo tridnevni seminar z mednarodno udeležbo z naslovom »Izobraževanje na daljavo«. Seminar je potekal v okviru projekta z naslovom »Capacities over 50 as rural development tool«, katerega cilj je premostitev ovir za sodelovanje oz. zagotovitev kvalitetnega izobraževanja za odrasle nad 50 let v podeželskih regijah. Projekt je sofinanciran iz evropskih sredstev za program Grundtvig Vseživljenjsko učenje.

Seminarja se je udeležilo dvajset udeležencev iz tujine, predstavnikov vseh devetih partnerskih organizacij iz osmih držav (Švedske, Finske, Irske, Nemčije, Italije, Češke, Slovaške in Hrvaške) ter nekaj posameznikov iz Slovenije.

Prvi dan prvega dela vsebinskega dela seminarja je bil namenjen petim slovenskim predavateljem s strokovnim znanjem s področja razvoja podeželja in izobraževanja odraslih. Po uvodnem pozdravnem nagovoru predsednika DRSP, g. Gorana Šostra, je kot prva predavala dr. Irma Potočnik Slavič (Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani) o izobraževanju na daljavo v podeželskih regijah ter o pomembnosti procesa »mreženja na podeželju«. Sledilo je predavanje dr. Ane Vovk Korže in dr. Klemna Praha (Filozofska fakulteta, Univerza v Mariboru, Mednarodni Center Za Ekoremediacije)  o novih možnostih na področju dolgoročnejše oskrbe starejših na primeru študentov geografije, ki imajo težave z iskanjem zaposlitve. Dr. Dušana Findaisen (Univerza za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani) je predstavila zgodovino in način dela Univerze za tretje življenjsko obdobje in pomen prostovoljstva za njihovo organizacijo, Aleksandra Radojc, univ, dipl. soc, iz iste organizacije, pa je predstavila projekt »Each One Teach One« kot dober primer medgeneracijske solidarnosti. Udeleženci seminarja so se nato razdelili v tri skupine za delo v delavnicah.

Drugi del dneva je bil namenjen strokovnemu izletu v Maribor in obisku Fakultete DOBA, kjer je ga. Mateja Geder, direktorica razvoja in študija na daljavo, predstavila njihovo organizacijo in način dela.

Drugi dan seminarja je s predavanjem začela dr. Mateja Kožuh Novak, predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije, ki je predstavila projekt »Starejši za starejše«, ki se izvaja od leta 2004 in v katerega je vključenih več kot 70 % vseh starejših od 69 let. Ga. Lada Zei (Zveze društev upokojencev Slovenije) je predstavila predvsem težave s katerimi se soočajo z izobraževanjem odraslih v podeželskih regijah. Silvert Gustafsson iz švedske NVO All Sweden shal live! je predstavil metodo z imenom »Study Circle«. Projekt »E-study centre« je predstavil predstavnik finske nevladne organizacije SYTY, Peter Backa. Jan Fiala iz češkega NNRC je predstavil »Rural community schools e-learning course«.

Drugi del je bil namenjen zaključkom seminarja v Sloveniji ter tudi zaključkom celotnega projekta, v sklopu katerega je bilo v manj kot dveh letih izvedenih sedem različnih dogodkov v sedmih državah. Udeleženci seminarja v Sloveniji so ugotovili, da je na področju izobraževanja na daljavo za starejšo populacijo, predvsem tisto, ki živi na podeželju, do sedaj bilo izvedenih (pre)malo projektov. Glavne ovire predstavljajo predvsem računalniška nepismenost starejše populacije, slaba pokritost z internetno povezavo v podeželskih regijah ter slaba finančna spodbuda za izvedbo projektov. Udeleženci so se strinjali, da je sedaj pravi čas, da se na tem področju naredi korak naprej ter da je medgeneracijska solidarnost oz. izmenjava znanj in izkušenj med na eni strani računalniško in tehnološko izobraženo mlajšo populacijo, ter na drugi strani starejšo populacijo z bogatimi življenjskimi izkušnjami, izrednega pomena.

Več informacij o seminarju in delovanju društva najdete na www.drustvo-podezelje.si.


Več v Kultura in izobraževanje

Krvodajalska akcija

V Ljutomeru bodo potekale krvodajalske akcije

petek, 3. januar 2025 ob 12:22
Trstenjakovi dnevi 2025

Pričenjajo se Trstenjakovi dnevi 2025

petek, 3. januar 2025 ob 12:14