Odziv svetnikov in županje na izjavo »trdne večine«

Na izjavo za javnost večine svetnikov so se odzvali tudi ostali svetniki in županja

Prlekija-on.net, sreda, 19. junij 2013 ob 14:2421
Na včerajšnjo izjavo za javnost, ki so jo medijem posredovali Člani svetniških skupin Občinskega sveta Občine Ljutomer DeSUS, LDS, SDS, SLS, SD in Lista Mlada Prlekija, so se danes odzvali tudi preostali svetniki in županja.

Tožba v primeru županja - Občinski svet, zavržena; 18. redna seja odpade
Tožba v primeru županja - Občinski svet, zavržena; 18. redna seja odpadla

V nadaljevanju je objavljena celotna izjava za javnost skupine svetnikov.


Spoštovani,

svetniške skupine in posamezni svetniki Občinskega sveta občine Ljutomer, ki nismo del samooklicane "trdne večine", obžalujemo, ker se vztrajno stopnjuje dialog neresnice in se poskuša prikazati razmere v občinskem svetu kot konflikt med županjo in svetniki. Temu ni tako.

Namreč skoraj polovica občinskega sveta podpira delo županje in številne dobre ukrepe, od naložb v infrastrukturo, do bistvenega izboljšanja odnosov v širšem družbenem prostoru občine, ki jih je tudi z našo pomočjo uspešno izvajala.

Tožbe s strani svetnikov se obravnavajo
Hvaležni smo ji tudi, ker nam je izrazila podporo, ko se je t.i. trdna večina odločila, da brez navedbe razlogov in mimo pravilnega postopka razreši člane komisije KVIM.

"Trdno večino" združuje želja po kadrovanju
Po naši oceni so se pripadniki t.i. trdne večine odločili za ta ukrep, ker so želeli uresničiti lastne kadrovske želje po članstvu v javnih svetih zavodov, ki si jih poskušajo razdeljevati kot neke vrste politično nagrado članom občinskega sveta ali političnih strank. Sveti javnih zavodov (šole, knjižnica, zdravstveni dom), pa poleg tega izbirajo direktorje, kar je dodatni predmet interesa.

Vrednotenje uspeha in postavljanje prioritet dela občine glede na lastne kadrovske želje ne more prinesti napredka. Vse, ki se ne strinjamo s to politiko, bodisi razrešujejo ali celo izključujejo iz političnih strank ter obmetavajo z neresnicami.

Ne damo se odvrniti od tega kar je prav
Navkljub tem neprijetnostim in številnim pritiskom, bomo svetniki manjšine delali naprej in podprli projekte ter rešitve, ki so posebej v teh časih zelo pomembni za ohranjanje delovnih mest in ustvarjanje novih priložnosti, za sofinanciranje storitev za občane in za nov razvoj.

Smo pa se morali oglasiti, ker provokacije t.i. "trdne večine" vse bolj in bolj presegajo mejo dobrega okusa.

Janez Vencelj
Jože Panič
Janko Kardoš
Anton Vrbnjak
Anton Heric


Izjavo za javnost je podala tudi županja Občine Ljutomer, mag. Olga Karba. Izjava je objavljena v nadaljevanju:

Stališča, ki ste mi jih posredovali, hote ali nehote vsebujejo precej zagrenjenosti in zavajajočih sklepanj. Vsakdo, ki je imel opravka z ljutomersko lokalno politiko, več ali manj ve kdo so tisti, ki z veseljem uporabljajo grožnje. Na to se ni posebej za ozirati.

Jaz lahko rečem, da smo v nekaj več kot dveh letih izpeljali skoraj 9 milijonov EUR investicij in investicijskih transferjev, od tega skoraj 4 milijone nepovratnih sredstev, posamezne projekte, kanalizacijo, ceste in druge potrebe izvajamo tako, da dosegamo čim bolj enakomeren razvoj vseh krajevnih skupnosti v občini.

Navkljub padanju prihodkov s strani države smo ohranili enak nivo storitev za občane, znižali smo nadomestilo za uporabo zemljišč in ohranili cene javnih storitev. Ob tem smo se spopadli z javnim dolgom in prišli v normalno, likvidno poslovanje.

Kot ena izmed prvih občin v Pomurju smo zaključili sprejem občinskega prostorskega načrta in vzpostavili smo novo poslovno cono in izvedli druge aktivnosti, ki povezujejo ljudi, gospodarstvo in privabljajo investicijski interes za našo občino.

Še mnogo bolj pomembno kot vse našteto pa je aktivno vključevanje občank in občanov ter številnih društev v družbeno dogajanje, od rednih aktivnosti do posebnih priložnosti, kot je letošnje Miklošičevo leto.

Pri vseh teh projektih so s svojo podporo pomagali tudi člani občinskega sveta, za kar sem jih hvaležna, tudi tistim, ki me rado blatijo. Naj dodam, da občinskemu svetu ne prepovedujem odločanje o predlogih, opozarjam pa vedno, ko ocenim, da bi predlogi vodili v nezakonito stanje. Skoraj v vseh primerih se svetnice in svetniki sami odločijo, da odstopijo od spornih predlogov, kot so storili tudi v primeru amandmaja na proračun.

Edini primer, da so dvakrat vztrajali in sprejeli po moji oceni nezakonit predlog, je primer razrešitve komisije KVIM. Zato smo se obrnili na sodišče, da bi lahko zavarovali zakonitost dela občine. Sodba še vedno teče, vendar s strani svetnikov. V primeru občinske tožbe pa sodišče ni odločalo o vsebini, ampak je predlog občine zavrnilo, ker je ocenilo, da smo presegli rok za sprožitev postopka pred upravnim sodišče. Sodišče je upoštevalo mnenje Vrhovnega sodišča iz leta 2000, da za občino velja krajši rok kot za ostale pritožnike. Tožbe svetnikov pa je sprejelo v obravnavo.

Navkljub prikazovanju razmer kot slabih, delo občinskih organov poteka in res veliko ljudi je v občinskem svetu, nadzornem odboru in občinskih komisijah, ki dobro in pošteno delajo. Zato tudi dosegamo dobre rezultate, ki sem jih predhodno navedla. Danes sicer seje občinskega sveta ne bo, ker je 11 od 21 svetnikov sporočilo, da so nekateri izmed njih službeno odsotni, v stranki upokojencev imajo neodložljive obveznosti, trije svetniki pa so se opravičili brez navedbe razloga. Vendar sklicali bomo nov termin in verjamem, da bomo ujeli datum, ko bo tudi občinskim svetnikom čas dopuščal, da nadaljujejo z delom.


Več v Politika