V Varni hiši Pomurja lani 50 oseb

Varna hiša Pomurja

Prlekija-on.net, petek, 25. julij 2008 ob 10:51

Ženske so na svetovalni telefon Varne hiše Pomurja klicale 149-krat

Od leta 2002 Društvo varnega zavetja Ljutomer izvaja program Varna hiša Pomurja, izvajanje katerega so narekovale izkazane potrebe centrov za socialno delo. V zadnjem obdobju se je namreč povečalo število nasilnih dogodkov v družinah, do odprtja Varne hiše Pomurja pa v pokrajini ob reki Muri ni bilo nobenega programa za žrtve tega nasilja. Varne hiše so namenjene ženskam in otrokom, ki so žrtve nasilja v družini. "Ženske in otroci se umaknejo pred nasilnežem v varen prostor, kjer se spočijejo, umirijo in po določenem času začnejo drugače razmišljati ter si urejati življenje brez nasilja. Osnovni cilji izvajanja programa so poleg umika v varen prostor še nudenje psihosocialne pomoči, pomoč pri reševanju eksistencialnih vprašanj, pomoč pri urejanju nadaljnjega življenja, širjenje socialne mreže, zagovorništvo ter pomoč pri vzgoji otrok, ki imajo težave v odraščanju," je med drugim v letno poročilo o delu Varne hiše za leto 2007 zapisala strokovna vodja Breda Gerenčer.

V Varni hiši Pomurja je pet sob s 13 posteljami in dvema otroškima posteljicama, v preteklem letu pa je v hiši stanovalo 50 oseb; 23 žensk in 27 otrok. Zaradi prostorske stiske so morali lani odkloniti 14 žensk, ki so prosile za sprejem. Vodstvo varne hiše Pomurja ugotavlja, da v Pomurju primanjkuje tako varnih hiš kakor tudi materinskih domov. V lanskem letu je v Varni hiši Pomurja stanovalo 13 žensk in 16 otrok iz Pomurja. Po dve ženski sta bili iz Murske Sobote in Svetega Jurija ob Ščavnici, štirje otroci so si zatočišče pred nasilneži poiskali iz Murske Sobote, trije iz Križevcev pri Ljutomeru ter dva iz Dobrovnika. Iz ostalih slovenskih občin so v Varni hiši Pomurja zatočišče poiskale ženske in otroci iz Ivančne Gorice, Lenarta, Ljubljane, Maribora, Radelj ob Dravi, Raven na Koroškem in Velenja.

Na svetovalni telefon, ki deluje v okviru Varne hiše Pomurja, so lani zabeležili 149 klicev žensk. Iz Murske Sobote je klicalo 18 žensk, iz Gornje Radgone 14, iz Lendave 13 in iz Ljutomera osem. Med ostalimi slovenskimi kraji izstopa devet klicev žensk iz Ljubljane.

Delovanje Varne hiše Pomurja so v lanskem letu finančno podprli ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v višini 59 tisoč evrov, pomurske občine so dodale 20 tisoč evrov, zbrali so enajst tisoč evrov donatorskih sredstev, iz fundacije FIHO pa so si priskrbeli štiri tisoč evrov.

vir: www.vecer.si



Več v Gospodarstvo