Hanžekovič zavajal prekmurske kmete?

Hanžekovič zavajal prekmurske kmete?

Damijan Toplak, petek, 1. avgust 2008 ob 15:14

Prekmurski kmetje zatrjujejo, da so jim v podjetju Meso-Coop Hanžekovič iz Veržeja obljubili dvakrat višjo ceno za kilogram govejega mesa, kakor so jim jo dejansko plačali. Da lahko kmetje dobijo občutno manj, jim morda v Mesu-Coop niso želeli povedati zato, ker jim potem nihče živine najverjetneje ne bi prodal

V uredništvo sta nas poklicala kmeta iz okolice Gederovcev v Prekmurju, ki sta nam zatrdila, da jim je Drago Hanžekovič iz podjetja Meso-Coop Hanžekovič pred prodajo živine za kilogram govejega mesa obljubil med 1,8 in dvema evri kupnine. A na koncu je plačal le evro. Ker Draga Hanžekoviča nismo uspeli priklicati, nam je njegov sin Rene Hanžekovič, ki se v podjetju Meso-Coop prav tako ukvarja z odkupom krav, bikov in telet, pojasnil, da v njihovem podjetju kmetom pojasnijo, da se cene za kilogram govejega mesa gibljejo od enega evra do 2,40 evra, a da slednji raje slišijo le višjo ceno. Kmeta sta nam vnovič zatrdila, da o ceni enega evra za kilogram sploh ni bilo govora, ker po tej ceni krav podjetju Meso-Coop sploh ne bi prodala, saj sta le nekaj dni prej imela ponudbo avstrijskih kupcev za odkup po 1,65 evra in ki bi jim plačali celo vnaprej.

Tudi omenjene slovenske krave so bile (pre)prodane naprej v Avstrijo, natančneje podjetju Stürzenbecher, ki ima klavnici v Gradcu in Beljaku. Pozanimali smo se in tam so bile omenjene krave odkupljene po ceni od 1,3 do 2,4 evra za kilogram. Razlika nastane, ker imajo na vsako kravo za okrog 70 evrov transportnih, veterinarskih in drugih stroškov, je naše podatke komentiral Rene Hanžekovič. Tudi zato morda odkupijo krave slabše kvalitete, da se znižajo skupni stroški prevoza živine, kot strokovnjaki pa bi kmetom morali natančno povedati, katere kvalitete je krava. Kmeta, ki se zdaj čutita oškodovana, sta nam dejala, da podjetju Meso-Coop svoje živine ne bosta več prodala.

Hanžekovič: "V soboški klavnici bi dobila manj"

Podjetje Meso-Coop Hanžekovič je imelo lani 4,3 milijona evrov prihodkov (po besedah Reneja Hanžekoviča tedensko odkupijo od 140 do 160 krav, bikov in telet) in 44.426 evrov čistega dobička. Rene Hanžekovič je celo prepričan, da so z izvozom v Avstrijo poskrbeli, da slovenski kmetje prejmejo za svojo živino višjo ceno, kajti v murskosoboški klavnici bi po njegovih besedah omenjena kmeta prejela le 0,80 evra za kilogram govejega mesa. Krav pa, tako Hanžekovič, nihče več ne odkupuje glede na njihovo živo težo, kvaliteta in odstotek mesa pa se lahko ugotovita šele ob zakolu, ko je za ukrepanje kmeta prepozno.

Ugotovimo lahko, da morajo kmetje dane obljube nekaterih odkupovalcev živine jemati z rezervo. Najboljše bi bilo, da bi že pred oddajo živine prejeli pisno potrdilo, na kakšno prodajno ceno lahko na koncu računajo. "Večino primerov pravilno ocenimo že vnaprej, zgodi pa se, da se kdaj pri ocenjevanju zmotimo, a se zmotimo tudi navzgor. Kmetje kasneje prejmejo več, kot smo predvidevali," je odločen Rene Hanžekovič in doda, da je v konkretnem primeru nastopila težava, ker je bilo odstopanje le za en kvalitetni razred, a pri ceni je prav med zadnjim in predzadnjim razredom največje odstopanje. "Očitno je šlo za krave slabše kvalitete, drugače jih kmeta niti ne bi prodala," ugiba Hanžekovič.

Ocenitev krav niso ponarejali

Poklicali smo še v graško klavnico, kjer so nam potrdili ocenitve krav, kar pomeni, da v podjetju Hanžekovič ocenitev niso ponarejali, kakor sta ugibala oškodovana kmeta. Ocenjevanje je izvedel tudi od avstrijske klavnice neodvisni ocenjevalec, so še pojasnili v Avstriji. Sicer pa v tem podjetju opravijo v obeh klavnicah v Gradcu in Beljaku zakol približno 1800 glav živine tedensko. V podjetju Meso-Coop Hanžekovič kmetoma kljub očitkom o zavajanju ne nameravajo povrniti razlike glede na obljubljene jima zneske, direktorica Breda Hanžekovič pa je ob našem preverjanju podatkov celo dejala, da bo "poklicala naše direktorje", računajoč, da članka ne bomo napisali. V podjetju Meso-Coop Hanžekovič so nam še zagotovili, da se že 14 let ukvarjajo z odvozom živine in da do zdaj večjih pritožb niso imeli, a očitno bodo v prihodnje morali kmetom ob želji odkupa njihove živine naliti čistega vina.

vir: www.vecer.si



Več v Gospodarstvo