V Svetem Juriju ob Ščavnici »kultura združuje, plemeniti in osvobaja«
Zveza kulturnih društev Sveti Jurij ob Ščavnici je domačim kulturnikm podelila najvišja priznanja za dolgoletno delo na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti
Klavdija Bec, petek, 25. oktober 2013 ob 14:27
Podelili so priznanja na področju delovanj ljubiteljske dejavnosti za leto 2013
V sredo, 23. oktobra, je bila v organizaciji Zveze kulturnih društev Sveti Jurij ob Ščavnici v Kocbekovi dvorani Kulturnega in upravnega središča prireditev Kultura združuje, plemeniti, osvobaja, na kateri so bila podeljena najvišja priznanja zveze.
Priznanja, ki sta jih dobitnikom - dolgoletnim ljubiteljskim kulturnikom Mariji Simonič in Feliksu Kocuvanu iz Biserjan ter Francu Lančiču iz Jamne - izročila predsednica zveze Maja Patty in župan Anton Slana, so izraz spoštovanja za njihovo požrtvovalno delo, s katerim so po besedah Maje Patty položili zdrave temelje, na katerih bo mlada generacija kulturnikov, ki ima v sebi ogromen potencial, oblikovala svoj program. Predsednica zveze je v govoru ob zaključku prireditve poudarila pomen slovenskega ljudskega izročila in opomnila na državotvorno vlogo slovenske umetnosti »s katero se brez sramu lahko ponosno postavljamo ob bok drugim velikim evropskim narodom z bogatejšo kulturno tradicijo.«
Zveza, znotraj katere deluje deset ljubiteljskih kulturnih društev, je na prireditvi podelila tudi Jubilejno priznanje zveze, ki so ga prejele ljudske pevke Kulturnega društva ljudskih pevk Sveti Jurij ob Ščavnici. V sam začetek delovanja ljudskih pevk je vpletena prav dobitnica letošnjega priznanja Marija Simonič. Zgodba jurjevških ljudskih pevk se je začela pisati pred več kot 30 leti, natančneje v jeseni 1981, ko je skupina šestih pevk prvič javno nastopila v srbski Šumadiji v oddaji Znanje imanje, ki jo je organizirala TV Beograd in KS Vlaška. Po besedah predsedujoče ljudskim pevkam, Vere Mihalič, gre nedvomno zahvala tudi Rozini Kraner, ki je kot takratna ravnateljica šole Marijo Simonič zadolžila, da ustanovi skupino pevk, ki bodo zastopale takratno KS Videm v pobratenem kraju v Srbiji. »Zagotovo je bil tisti nastop odločilen, saj si pevke takrat zagotovo nismo mislile, da bomo skupaj prepevale več kot trideset let.«
Prireditev, ki jo je napovedovala Daniella Kosi, so s svojimi nastopi obogatili KD Ljudske pevke Sveti Jurij ob Ščavnici, Folklorno društvo Sveti Jurij ob Ščavnici in Tamburaška skupina Peter Dajnko Črešnjevci.
Predsednica zveze je ob koncu dejala še, da si vizijo delovanja Zveze Kulturnih društev predstavlja kot povezovalni člen med nacionalnim kulturnim programom, potrebami lokalne skupnosti in elementarno društveno dejavnostjo s posamezniki, ki s svojo ustvarjalnostjo in požrtvovalnim prostovoljnim delom predstavljajo nepogrešljiv gradnik ljubiteljske kulturno-umetniške dejavnosti: doseg zastavljenih ciljev pa je »odvisen od poti, ki jo bomo izbrali, od tega kako bomo po tej poti hodili in od poguma ustvarjati umetnost ter jo razdajati sleherniku.«