Profesorica in tudi odlična režiserka

Profesorica in tudi odlična režiserka

Prlekija-on.net, torek, 2. september 2008 ob 20:05

Cilka Jakelj, profesorica slovenščine in nemščine v ljutomerski gimnaziji

"Očitno je to takšen poklic pri slavistih. Tudi v razredu vodiš in si vodja nekega kolektiva. In potem ugotoviš, da ti nekaj uspe. Nekateri dijaki pa so vseeno taki, da jih je potrebno postaviti na čelo. In takrat ugotoviš, da si s temi ljudmi ustvaril nekaj takega, kar bi lahko videli tudi drugi," je svojo "prekvalifikacijo", da je pričela režirati predstave, pojasnila profesorica slovenskega in nemškega jezika v Gimnaziji Franca Miklošiča v Ljutomeru Cilka Jakelj. Rojena Radgončanka, ki si je družino ustvarila v Ljutomeru, zdaj živi na obrobju prleške prestolnice, na Spodnjem Kamenščaku.

V več kot tridesetih letih profesorskega dela, najprej v Ekonomski šoli v Murski Soboti, zdaj pa v Ljutomeru, se je Jakljeva srečala s številnimi generacijami dijakov, za katere je želela, da bi bili "nekaj več", kar ji je tudi uspelo. Številne gledališke predstave, recitali, prevodi knjig, posnet film, režiranje slavnostnih prireditev in še kaj bi lahko našteli. V vseh svojih projektih je za igralce v ospredje postavila svoje dijake, tudi take, ki so se slovenskega in nemškega jezika pri njej učili pred več desetletji. "Dijake sodelovanje v teh predstavah dodatno bogati. Sodelovanje pri takih projektih je bogato izrabljen prosti čas," meni Jakljeva.

Svoje razkošno znanje in odlično razumevanje del slovenskih umetnikov ji je uspelo vnesti v scenarije prireditev, ki so navdušile. To ji je uspelo tudi s slovesnostjo ob 140. obletnici prvega slovenskega tabora v Ljutomeru. "Želja je bila, da se v proslavo vključijo domači glasbeniki, pevci, plesalci in recitatorji. Lahko bi privabili "profesionalce", ki prav tako izhajajo iz naših krajev, vendar sem se odločila za tak postopek, ob takih imenih pa pojem amater enostavno zbledi. Pri nas je amatersko kulturno življenje na zelo visoki ravni, zato sem izbrancem, ki so se nato na prireditvi predstavili, tudi povsem zaupala in sem z izvedbo zadovoljna. Seveda se najdejo tudi taki, ki jim slovesnost ni bila všeč, vendar sem pripravljena sprejeti vse kritike," pove Jakljeva, ki je povsem izpolnila pričakovanja tistih, ki so ji predali režisersko palico. "Pred enim letom mi je ljutomerski župan Franc Jurša ponudil pripravo te slovesnosti. Take velike proslave sicer niso tisto, kar imam rada. Raje imam dogodke za specifično skupino ljudi. Tokrat sem se srečala z novim izzivom, potrebno je bilo pripraviti proslavo, ki bo pritegnila in zadovoljila širšo množico ljudi. Bil je tudi predlog, da bi to proslavo režiral poklicni režiser, s čimer sem se tudi sama strinjala, vendar se je večina odgovornih za organizacijo proslave odločila prepustiti režijo meni," se spominja.

Stiski rok in številne besede zadovoljstva so bili dovolj dober znak, da je bila prireditev po zamisli Cilke Jakelj na visoki tavni. "Je pa še kup stvari, ki me vlečejo in se jih bom tudi lotila," je bila ob koncu najinega pogovora skrivnostna Jakljeva, ki pa nam je vseeno zaupala, da se že pripravlja na literarni večer ob skorajšnji 80-letnici Toneta Pavčka.

Profesorica širokega srca

Mira Rebernik Žižek, vodja ljutomerske izpostave Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti: "Cilka je biser, ki ga želiš imeti ob sebi, ko ti primanjkuje pozitivne energije. Je notranje bogata ženska in uspešno gradi mostove med profesionalnostjo in ljubiteljstvom. Je človek, ki verjame in vedno znova s svojimi projekti dokazuje, da je domače najbolj profesionalno in prisrčno."

Zvonko Kustec, ravnatelj Gimnazije Franca Miklošiča v Ljutomeru: "Cilka Jakelj je profesorica širokega srca, ki z vso strokovnostjo in predanostjo opravlja svoje delo, pri katerem je, tako je videti, skoraj nič ne omejuje, saj se s svojim izjemnim čutom za umetnost loteva raznovrstnih projektov. Odlikujejo jo izjemna zavzetost, dobrosrčnost, neomajna volja in življenjska vedrina, ki kljub številnim preizkušnjam postaja čedalje močnejša. Vedno posluša, tudi rada svetuje, vse to pa zna na edinstven način povezati s posebno človeško toplino in razumevanjem."


Več v Kultura in izobraževanje