V Križevcih si želijo sedež novega podjetja

V Križevcih si želijo sedež novega podjetja

Prlekija-on.net, torek, 7. oktober 2008 ob 19:04

Pred ustanovitvijo podjetja Prlekija želijo urediti razmerje s Komunalno-stanovanjskim podjetjem Ljutomer.

Osem občin na desnem bregu reke Mure ustanavlja novo podjetje z imenom Prlekija, ki bo v prihodnje skrbelo predvsem za gospodarsko javno službo zbiranja, prečiščevanja in distribucijo vode. Ustanovitev tega podjetja narekuje Zakon o javno-zasebnem partnerstvu iz leta 2007, občine pa morajo vse potrebno za ustanovitev tega podjetja izvesti v enem letu, le v primeru, da lokalna skupnost odloži preoblikovanje, pa je pogojni rok za izvedbo teh sprememb tri leta. Ustanovitev tega podjetja ima poseben pomen za občine Križevci, Ljutomer, Razkrižje in Veržej, saj jim je Komunalno-stanovanjsko podjetje (KSP) Ljutomer posredovalo odpoved opravljanja določenih služb; v ospredju sta zbiranje in odvoz odpadkov ter ravnanje z odplakami. Do maja prihodnje leto, ko se izteče odpovedni rok, bodo morale omenjene občine preko podjetja Prlekija poskrbeti tudi za izvajanje vseh gospodarskih javnih služb.

Odlok o ustanovitvi javnega podjetja Prlekija so pred kratkim obravnavali v prvem branju tudi na seji občinskega sveta v Križevcih, v razpravi pa so člani sveta največ časa namenili reševanju razmerja s KSP Ljutomer, katerega deležnik je tudi križevska občina. "Težje bo tehnično speljati celotno stvar, kot pa sprejeti sam odlok. Najprej se moramo raziti s Komunalno-stanovanjskim podjetje Ljutomer," je razmišljal Vekoslav Lovrenčič (DeSUS), ki je tudi mnenja, da bi bilo potrebno na območju Upravne enote Ljutomer ustanoviti manjše podjetje, ki bi za štiri občine na tem območju izvajalo določene gospodarske javne službe.

"Zgrožen sem, ker smo iz rok naših ljudi izvlekli veliko kapitala, korist pa ima le majhen krog ljudi," je na lastniško strukturo v KSP Ljutomer opozoril Pavel Šerc (LDS). Štiri občine, ki so nastale iz bivše skupne občine Ljutomer, imajo v lasti 21 odstotkov, ostalo pa je v rokah zaposlenih v tem podjetju. "Nekateri so zelo poceni prišli do tega, obenem pa se je podjetje razbilo na dva dela, javni in zasebni," je dodal Šerc ter ob tem povedal, da je v preteklosti sam opozoril določena ministrstva in računsko sodišče na številne napake v podjetju, a ni nikoli dobil odgovora. Križevska občina ima 4,7-odstotni delež v KSP Ljutomer, med svetniki pa se je pojavljalo tudi razmišljanje, ali bi bilo dobro ta delež prodati. Boris Onišak (SD) je predlagal, da bi novo podjetje dobilo sedež v njihovi občini, prav tako je pozval vse, da morajo s pogajanji zagotoviti tudi nekaj delovnih mest v tem podjetju za občane Križevcev. V zaključku razprave je Šerc še povedal, da morajo sedaj, ko so še v pogodbenem odnosu s KSP, zahtevati, da neodvisna revizijska hiša v tem podjetju opravi pregled poslovanja, ki bo pokazal, v kakšni "kondiciji" je podjetje. Odlok je zdaj v 30-dnevni javni razpravi, pred koncem leta, ko bo odlok usklajen z vsemi osmimi občinami, pa bodo na občinski seji ponovno spregovorili o ustanovitvi tega podjetja.


Več v Gospodarstvo