Občina Radenci še brez proračuna

Občina Radenci

Prlekija-on.net, torek, 24. februar 2009 ob 10:15

Radenski župan Mihael Petek zavrnil številne svetniške amandmaje, povezane s proračunom za to leto.

Vse do 20. januarja so na občino Radenci prihajale številne pobude in želje po spremembi proračuna za leto 2009, ki so ga konec decembra lani člani občinskega sveta v prvi obravnavi potrdili in je bil dan tudi v javno razpravo. Končni predlog pa so svetniki na minuli seji občinskega sveta v drugi obravnavi zavrnili. Deset članov občinskega sveta je bilo namreč proti, le štirje so se strinjali s predlogom proračuna za letošnje leto. Župan Mihael Petek bo tako s strokovnimi službami moral pripraviti nov predlog proračuna.

Radenski župan je predvidel prihodke za letos v višini 4,77 milijona evrov, za odhodke pa naj bi namenili 5,77 milijona evrov. Za večji del primanjkljaja bi se občina Radenci zadolžila z najemom kredita. Največ sredstev naj bi se v tem letu namenilo za kanalizacijsko omrežje in kanalizacijo v Radencih, in sicer 1,27 milijona evrov, dobrih 350 tisoč za izgradnjo kanalizacije na relaciji Šratovci-Boračeva, nekaj več kot pol milijona evrov pa še za sanacijo osnovne šole Radenci. Petek je zaradi grožnje pristojnih služb, da bodo stari del šole zaradi pomanjkljive električne napeljave zaprle, tudi pripravil štiri amandmaje in svetniki so jih podprli, zalomilo pa se je pri potrjevanju svetniških amandmajev. O nekaterih je namreč župan menil, da niso bili pravilno vloženi, zato se je razvnela burna razprava. Zlatko Herceg (SD) je predlagal, da se del vrnjenih sredstev, vloženih v telekomunikacijo, porabi za delovanje krajevne skupnosti Radenci, vendar njegovega predloga drugi svetniki niso podprli. Kar pet amandmajev je vložil Anton Sečko (Desus), vendar po prepričanju župana Petka nepravilno.

"Iz mene brijete norca in poskušate dokazati, da niso vloženi nepravilno," je Sečku odgovarjal Petek in dodal, da se je pri zavrnitvi amandmajev ravnal po pridobitvi številnih pravnih mnenj. Z dvema amandmajema je poskušal uspeti tudi neodvisni svetnik Drago Bračko, vendar se je po daljši razpravi odločil, da ju umakne.

Preden je radenski župan dal predlog proračuna na glasovanje, so nekateri svetniki obrazložili svoj glas. Vladimir Rantaša (NSi) je menil, da je proračun "prenapihnjen", zato se je odločil glasovati proti, Jože Kager (LDS) je prepričan, da je milijon evrov primanjkljaja v proračunu za Radence prevelik zalogaj, Sečko pa je županu predlagal, naj se predlogi svetnikov vnesejo v proračun in tega bi nato v spremenjeni obliki potrjevali na eni izmed prihodnjih sej. Petek je kljub pripombam svetnikov dal njegov predlog proračuna na glasovanje, vendar je bila večina članov občinskega sveta proti.

Občina v stečaj?

Radenski župan Mihael Petek je člane občinskega sveta obvestil, da čakajo občino še številne obveznosti, ki jih ji bo v prihodnje naložilo sodišče. Občina Radenci je namreč v številnih sodnih postopkih, po Petkovih podatkih pa naj bi tožeče stranke od občine zahtevale blizu 700 tisoč evrov. "To je brez zamudnih obresti in sodnih stroškov," je dodal Petek. Nekatere nerešene zadeve so odprte od leta 1994. "Jaz tega nisem skuhal," je povedal Petek, ki je po najslabšem scenariju napovedal celo stečaj občine.


Več v Gospodarstvo