Mesec december je mesec velikih pričakovanj, veselja, radosti, tako med otroki, kot med odraslimi. Še posebej se to odraža pri naših predšolskih otrocih v vrtcih.
V četrtek, 15. decembra, so otroci starejših skupin vrtca Ljutomer, svojim staršem ter ostalim obiskovalcem v Domu kulture Ljutomer prikazali Zimsko pravljico.
V projektu Ekovrtec, v katerega smo v našem vrtcu vključeni tudi to šolsko leto, smo se odločili, da vsak mesec pripravimo dejavnost s področja Kurikuluma, kjer bomo uporabili le naravne in eko materiale.
Otroci in strokovne delavke vrtca Stročja vas smo ves teden izvajali različne aktivnosti, povezane s tradicionalnim zajtrkom. Iz odpadnega materiala smo izdelovali čebelnjake, čebelice, svečke iz voska ter se srečevali s proizvajalci lokalne prehrane. Pogovarjali smo se o zdravi prehrani, saj želimo, da bi otroci pridobili zdrave prehranske navade. Predvsem pa je naš cilj, da otroci spoznajo, kako pomemben dnevni obrok je zajtrk. Pravijo, da se po jutro dan pozna.
Tudi v vrtcu Stara Cesta smo se pridružili akciji slovenskih čebelarjev in si pripravili tradicionalni slovenski zajtrk. A v dnevih pred tradicionalnim slovenskim zajtrkom, smo še marsikaj izvedeli. Tako smo se pogovarjali o prehrambeni piramidi – pogovarjali smo se kaj je zdravo, česa lahko malo pojemo in kaj moramo vsakodnevno uživati. Nato smo iz reklam izrezali živila in jih nalepili na piramido.
Letošnjega tradicionalnega slovenskega zajtrka se je udeležila tudi županja Občine Ljutomer g. Olga Karba. Zajtrk je bil v vseh skupinah prav posebno prazničen-pogrnjena miza, svečke itd.
Med, kot zdravilo, so uporabljali že naše babice in dedki. Ker se je ohranjalo iz roda v rod, ga tudi mi doma in pri delu z otroki (v vrtcu) uporabljamo zelo pogosto. Uporabljamo ga kot dodatek za čaje (pripravljenih iz zelišč, ki smo si jih sami posušili in shranili), namaz za kruh, dodatek za peko slaščic...
Otroci vrtca in OŠ Mala Nedelja so se priključili projektu Tradicionalni slovenski zajtrk. V avli šole so pripravili priložnostno razstavo, k sodelovanju pa so povabili okoliške pridelovalce hrane. Tako so v petek, 18. novembra, prvo šolsko uro zajtrkovali mleko, pridelano na kmetiji Jožeta Sodeca, jedli so kruh, namazan z medom, katerega je pridelal čebelar Milan Cvetko, seveda s pomočjo svojih čebel, jabolka na mizah so bile iz sadovnjaka Sadjarstva Štajerc, katerega vodi družina Š ...
V petek, 18. novembra, smo tudi na naši šoli za učence pripravili »Tradicionalni slovenski zajtrk«: kruh, maslo, mleko, med in jabolko. Živila so učencem in učiteljem podarili kmetje in kmetijska podjetja, čebelarji in živilsko-predelovalna podjetja.
V četrtek, 17. novembra, nas je s svojim obiskom v vrtcu pri Sv. Tomažu, počastil podžupan Občine Ljutomer in strasten čebelar, g. Janez Vencelj ter otrokom in strokovnim delavkam približal svet iz življenja čebel.