Prav gotovo številni obiskovalci Božične vasi Banovci že nekaj let dobro poznajo mojstra izdelovanja jaslic Andreja Tomca, ki je pred leti skupaj z ženo Justo zapustil Gorenjsko, pri čemer sta se iz Škofje Loke odselila v Prlekijo v Banovce na Murskem polju. V Banovcih sta si ustalila novo življenje, ki ga sedaj kot upokojenca uživata na jesen življenja.
Predbožični čas je čas, ko svojo ustvarjalnost in domišljijo sprostijo mnogi, kateri uživajo v izdelavi jaslic. Nekateri se odločijo svoje izvirne izdelke predstaviti širši javnosti, bodisi na različnih razstavah jaslic, ki jih je v tem času kar nekaj, ali jih postavijo kar pred svoj dom, v občudovanje mimoidočim. So pa tudi takšni, ki jih ustvarijo za svojo dušo in jih lahko občudujejo le domači in priložnostni obiskovalci.
V okviru projekta Božična Prlekija so se letos ponovno odprla vrata Božične vasi v Banovcih, letos že 15. po vrsti. Banovska vas je torej zaživela z veliko žilico ustvarjalnosti izpod rok domačinov, ki so na svojih dvoriščih postavili jaslice na prostem. Poleg domačinov pa v Božični vasi Banovci še sodelujejo Terme Banovci, Zavod Marianum Veržej, Občina Veržej in Turistično društvo Banovci. Vsi skupaj se že torej 15 let trudijo vsak po svojih močeh, da Božična vas Banovci ž ...
Samo pravi ljubitelji živali, ki so z njimi vedno v stiku, se lahko prepričajo kaj pomeni imeti dejanskega prijatelja. To prijateljstvo ni le do ljudi, običajno svojih lastnikov in skrbnikov, temveč tudi do ostalih živih bitij. Takšni pravi prijatelji so lahko samo mnoge živali. To še posebej občutijo lastniki, oziroma skrbniki živali, med katerimi se skozi življenje splete posebna vez, ki ji pravimo brezpogojna ljubezen. In nekaj takega se je pripetilo tudi mladi družini Sluga, ki ž ...
Prleška vasica Banovci v župniji Križevci pri Ljutomeru je že 15 let znana po tem, da marljivi in pridni člani Turističnega društva Banovci pred adventno nedeljo v središču vasi pri vaški kapeli Lurške Matere Božje in pri vaško - gasilskem domu spletejo adventni venec na prostem in ga hkrati tudi postavijo.
Gotovo je, da so mnogi Slovenci in Slovenke slišali za Grabšince, vas v občini Sveti Jurij ob Ščavnici, ki premorejo kakšnih 75 duš. Najbrž pa le redki vedo, da se naselje z imenom Grawischendorf, pozneje: Grabatyischen, pa Grabischinczen, Grabatintzerperk, Grabatintzn, Grabatschintzerperk, Grabattschintzen, Grabatintzen... in Grabšinci, v pisnih virih pojavlja že od davnega leta 1265, torej natanko 750 let. Nekoliko več smo o vasici izvedeli pred leti, ko je domačin Jožef Tišler, ...
V Društvu za kronično vnetno črevesno bolezen (KVČB) so tudi letos izbirali Naj javno stranišče 2014. Letos je ta naslov osvojila Občina Rogaška Slatina. Občina Ljutomer, ki je leta 2011 in 2013 zasedla zadnje, leta 2012 pa predzadnje mesto, se je letos odrezala precej bolje.
Čeprav je kmetij z živinorejo in prirejo mleka vse manj, pa kljub temu nekateri še vztrajajo in redijo krave molznice. Tako se še vedno z živino ukvarjata 75-letni Štefan in 72-letna Irinka Veren iz Vaneče v občini Puconci na Goričkem v Prekmurju.
Na trasi bodoče Puchove poslovne cone v Ljutomeru, ki se deloma nahaja na zaščitenem arheološkem najdišču »Ob Globetki«, so pri izkopu in gradbenih delih naleteli na arheološke najdbe. Tako sedaj tam hkrati z gradbenimi deli pospešeno potekajo tudi zaščitne arheološke raziskave pod vodstvom Primoža Stergarja, univ. dipl. arheologa iz istoimenskega podjetja.
Dominkova domačija v Gorišnici na Ptujskem polju je najstarejša še ohranjena in obnovljena panonska cimprana hiša krita s slamo v Sloveniji, ki je bila pred 300 leti zgrajena v panonskem slogu, v obliki črke L (»na vogel«).