Gornja Radgona med razvojno najbolj prodornimi občinami

Dvanajst slovenskih občin v boju za orodje Smart City Platform

Prlekija-on.net, nedelja, 6. marec 2016 ob 09:49
Gornja Radgona

Gornja Radgona

V okviru slovenske ISSO (Informacijski sistem slovenskih občin) raziskave projekta Zlati kamen, ki že peto leto identificira razvojno najbolj prodorne občine, je znanih dvanajst finalistk iz štirih regij. In sicer so to: Brda, Črnomelj, Domžale, Gornja Radgona, Ljubljana, Maribor, Nova Gorica, Ptuj, Radlje ob Dravi, Tržič, Velenje in Žalec. Toda v družbi obeh največjih slovenskih mest je tudi Gornja Radgona, kot edina občina iz Pomurja. V analizo so sicer avtomatično vključene vse slovenske občine, zato podatki predstavljajo dober pregled slovenskega okolja na ravni lokalne samouprave.

Razglasitev najboljše občine bo potekala na konferenci Zlati kamen, tradicionalnem srečanju občin in srečanju županov 23. marca 2016 v Festivalni dvorani v Ljubljani. Osrednji temi omenjenega srečanja bosta črpanje evropskih sredstev in trajnostna mobilnost, kot dober primer prakse iz tujine se bo predstavilo baskovsko mesto San Sebastian. Vsebinski poudarek bo na dobrih praksah trajnostne mobilnosti. Evropska sredstva, posebej namenjena za pripravo strategij trajnostne mobilnosti, se še niso sprostila. Izbor je med občinami iskal pionirje na področju trajnostne mobilnosti – tiste občine, ki so prepoznale v tem pomemben vzvod za razvoj in za dvig kakovosti življenja občanov in se lotile dela ne glede na državne in evropske usmerjevalne mehanizme, torej denar ali prisilo. V praksi imajo prav lokalne skupnosti odločilno vlogo pri glavnih premikih na področju trajnostne mobilnosti, za uspešne rešitve pa se morajo v večini primerov med seboj povezovati in sodelovati z ostalimi sistemi.

Letošnja razvojno najbolj prodorna občina bo prejela orodje Smart City Platform - aplikacijo za upravljanje pametnega mesta oziroma naselja, ki bo omogočala županom razvijati potencial svoje občine v sodelovanju s prebivalci. Uporabniki platforme namreč lahko spremljajo razvojno uspešnost svoje občine, porabo proračuna, potek razvojnih projektov idr. V to orodje so kot kritični kazalniki uspeha za strateško upravljanje in benchmarking vgrajeni kazalniki ISSO Zlatega kamna. Orodja za pametna mesta in naselja so ta hip na svetovni ravni ključni vzvod, ki zagotavlja hitrejši, boljši in bolj trajnostno obarvan razvoj lokalnih skupnosti.

Nagrado Zlati kamen se podeljuje od leta 2012. Dosedanje zmagovalke so bile Šentrupert (2015), Škofja Loka (2014), Postojna (2013) in Idrija (2012). V slovensko ISSO raziskavo je vključenih več kot petdeset ključnih indikatorjev razvojne uspešnosti, ki se jih primerja skozi zadnja štiri leta. Dodatna kvalitativna analiza vključuje analizo strategije, odprtosti občine ter vključenosti občanov v odločanje in aktivnosti.


Več v Kultura in izobraževanje