LAS Prlekija izvedla strokovno ekskurzijo v Grčijo

Cilj je bil utrjevanje vezi in spoznavanje dobrih praks razvoja podeželja.

Prlekija-on.net, četrtek, 24. april 2025 ob 21:00
Strokovna ekskurzija LAS Prlekija v Grčijo

Strokovna ekskurzija LAS Prlekija v Grčijo

Lokalna akcijska skupina Prlekija (LAS Prlekija) je med 10. in 13. aprilom 2025 uspešno izvedla strokovno ekskurzijo na grški Peloponez. Ekskurzije se je udeležilo štirideset predstavnikov iz gospodarskega, civilnega in javnega sektorja, med njimi tudi župani oziroma županje treh prleških občin. Namen obiska je bil ogled dobrih praks izvajanja programa LEADER in projektov s področja razvoja podeželja. Ekskurzijo je organizirala Prleška razvojna agencija v sodelovanju z grškim partnerjem LAG Achaia.

Ekskurzija se je začela s slikovito vožnjo po zobati železnici med Diakoptom in Kalavryto, nadaljevala pa s toplim sprejemom župana mesta Kalavryta in predstavnikov razvojne agencije Achaia. Večer so udeleženci zaključili z grško večerjo v lokalnem kmečkem turizmu, kjer je potekalo tudi uspešno mreženje in snovanje idej za mednarodne projekte sodelovanja.

Naslednji dan so obiskali tri primere projektov razvoja podeželja, ki so bili sofinancirani s strani programa LEADER. Najprej so si ogledali Mlekarsko zadrugo Kalavryta, znano po proizvodnji feta sira z zaščiteno označbo porekla. Ogledali so si tudi kraško jamo jezer v kraju Kastria, ki poleg naravnih posebnosti vključuje tudi arheološke in paleontološke najdbe, ter ribogojnico v vasici Planitero.

Tretji dan je bil namenjen ogledu enega najstarejših samostanov v Grčiji, Mega Spileo, ki se mogočno dviga na gori Helmos, ter obiskom naravnega mokrišča Alykes pri mestu Egio, pomembnega za ohranjanje biotske raznovrstnosti. Tudi tukaj program LEADER omogoča številne razvojne aktivnosti, vključno z vzpostavitvijo znanstvenega centra in opazovalnic za ptice.

Na poti proti Kalamati so si ogledali tudi Korintski prekop – izjemen inženirski dosežek, ki Peloponez ločuje od celine. Zadnji dan je bil namenjen ogledu starodavne Šparte in Unescovega bisera – gradu Mystras.

Strokovna ekskurzija je udeležencem ponudila bogato paleto kulturnih, naravnih in razvojnih vsebin ter številne priložnosti za izmenjavo izkušenj in navezovanje stikov z grškimi partnerji. Vrnili so se polni navdiha, novih znanj in z okrepljenim občutkom za sodelovanje v prid trajnostnemu razvoju Prlekije.


Več v Kultura in izobraževanje