Priznanje za vse neimenovane dobrotnike...

V občini Gornja Radgona so podelili priznanja številnim prostovoljcem in društvom, ki prispevajo k večjemu občutku varnosti

Prlekija-on.net, četrtek, 8. december 2016 ob 16:28
Podelitev priznanj prostovoljcem

Podelitev priznanj prostovoljcem

Ker je občina Gornja Radgona že tretje leto pridobila laskavi naslov »Prostovoljstvu prijazno mesto«, ki ga podeljuje Slovenska filantropija – Združenje za promocijo prostovoljstva, so letos prvič v mestu ob reki Muri pripravili posebno prireditev, kjer so, pod geslom "Prostovoljec je lahko vsak", podelili priznanja za prostovoljstvo tudi lokalnim posameznikom, društvom in organizacijam. Priznanja so prejeli gasilca Aleš Auguštin in Sašo Serec, ter policist (in gasilec) Ivan Kramberger v kategoriji naj prostovoljec do 30 let; Mira Klenar Muršič, Silva Vračko, Jože Ivajnšič, Milan Kolarič in Andrej Vreča v kategoriji prostovoljec nad 30 let; Društvo sožitje Gornja Radgona in Osnovna šola Gornja Radgona v kategoriji najprostovoljna organizacija ter Prostovoljni gasilski društvi Gornje Radgone in avstrijske Radgone, za naj prostovoljni dogodek v letu 2015. Posebno priznanje je župan občine Gornja Radgona podelil v zahvalo za pomoč v begunskem centru Gornja Radgona vsem društvom ter neimenovanim posameznikom. Priznanje bo viselo na častnem mestu na občini Gornja Radgona.

Na prireditvi, ki je potekala v avli in jedilnici OŠ Gornja Radgona, je program pripravil Javni sklad kulturnih dejavnosti Gornja Radgona (moderiranje vodja sklada Simona Pirc Katalinič, glasbene točke vokal Sara Koler Urbanič, klavirska spremljava Valter Klemenčič op.p.), k dogodku pa so prostovoljno prispevali še podjetje Rosenbauer, proizvodnja in trgovina za gasilsko dejavnost d.o.o. in Radgonske gorice d.d., za zakusko in pijače je poskrbela Turistična kmetija Pri Alenki. Seveda so svoje prispevali tudi šolniki, ki so po šolskih stenah in oknih spisali kaj lahko sami storjio za prostovoljstvo. Po pozdravnem nagovoru gostitelja, ravnatelja OŠ Gornja Radgona, Dušana Zagorca, je prisotnim spregovoril tudi radgonski župan Stanislav Rojko, ki je skupaj s predsednikom Komisije za priznanja, pohvale in nagrade Občine Gornja Radgona Brankom Klunom, tudi podelil priznanja. Rojko se je spomnil prostovoljstva izpred skoraj sto let, torej Maistrovih borcev, potem rabote, mladinskih delovnih akcij..., nazadnje pa prostovoljnih prispevkov in prostovoljenga dela z migranti, katerih je lani v Gornji Radgoni bilo nad 50.000. Prav zato se je Rojko letos prvič odločil, da ob dnevu prostovoljstva podelijo priznanja. Pred tem pa so razpisali posebni natečaj, na katerega je prišlo veliko predlogov.

Biti prostovoljec pomeni biti aktiven, velikodušen, zainteresiran in srčen. Biti del skupnosti, ki mu zanjo ni vseeno. Prostovoljec je človek z notranjim bogatim osebnostnim razvojem, ki zna graditi mrežo prijateljev, nesebično pomagati sočloveku in ceni kvaliteto bivanja, kar prav tako deli z drugim brez materialnega vrednotenja. Mednarodni dan prostovoljstva, ki ga po celem svetu obeležujemo v prvi polovici decembra, je namenjen vsem tistim posameznikom in organizacijam, ki svojo moč in energijo namenijo za druge ter za pozitivne spremembe v skupnosti. Prostovoljstvo krepi imunski sistem in ščiti pred sebičnostjo in apatijo. Prostovoljci so nosilci optimizma, so ljudje, ki se na podlagi vrednot in človečnosti odzovejo na potrebe v družbi, so upanje, da imamo kot družba in človeštvo potencial za bolj pravičen razvoj sveta.

Brez prostovoljcev bi bilo življenje v Sloveniji bistveno osiromašeno. Vsakodnevno življenje ljudi, ki se spopadajo z velikimi stiskami, bi bilo še težje. Bilo bi bistveno manj kulturnih in športnih dogodkov. Pa vendar prostovoljstvo v družbi še vedno nima prave veljave in se prepogosto razume kot samoumevno. Nanj se spomnimo ob večjih humanitarnih krizah, ko so prostovoljci prvi, ki se aktivirajo na terenu...

V obrazložitvah za prejetje priznanje za naj prostovoljce so sicer zapisali:
Aleš Auguštin je aktivni član PGD Gornja Radgona - operativen gasilec, skrbi za administrativno podporo ter pomaga pri vzgoji mladih gasilskih kadrov. Naziv si zasluži predvsem iz razloga, ker je ob vsakem času pripravljen pomagati sočloveku, je pošten, priden in marljiv, kljub redni zaposlitvi opravi letno veliko prostovoljnega dela; Saša Serec je aktiven član PGD Gornja Radgona in društva Sožitja Gornja Radgona. V gasilskem društvu je operativen gasilec, skrbi za administrativno podporo in pomaga pri vzgoji mladih gasilskih kadrov. Kot gasilec z dušo in telesom zmeraj ponosno zastopa društvo ter se udeleži raznih vaj doma ter v okoliških gasilskih zvezah, aktivno pa je že sodeloval na številnih intervencijah; Kot mlad prostovoljec je Ivan Kramberger vstopil v KO Rdečega križa Negova, na širšem področju prostovoljnega dela pa kot prostovoljni gasilec, operativec, mentor otrok in mladine. Aktivno deluje v organizaciji Združenja policistov Slovenije, kot spremljevalec oseb z motnjami v duševnem razvoju pri Zvezi Sožitje ter krvodajalec. Zaposlen je v Policiji kot policist, kjer večkrat pomaga ljudem v stiski in kjer se njegov čut do sočloveka povezuje z integriteto lika policista.

Mira Klenar Muršič je kot prostovoljka najbolj aktivna na področju sociale. Njen prispevek je največji v delovanju društva Sožitje, pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju, tako za društvo na lokalnem in državnem nivoju. Je tudi članica nadzornega odbora Zveze Sožitje; Silva Vračko, prostovoljka in predsednica Rdečega križa Slovenije, Območnega združenja Gornja Radgona, je skupaj s Civilno zaščito in Občino Gornja Radgona bila pri začetku sprejema beguncev v nastanitvenem centru Gornja Radgona ter aktivno sodelovala vse do njihovega odhoda; Jože Ivajnšič je prostovoljec in tajnik Združenja šoferjev in avtomehanikov Gornja Radgona, ki prostovoljno delujejo z namenov varovanja otrok v cestnem prometu, predvsem na poti v šolo in domov. Še posebej je aktiven v času novega šolskega leta v osnovnih šolah, pri opravljanju kolesarskih izpitov, pri kolesarskih tekmovanjih ter pri organizaciji brezplačnih pregledov vozil; Milan Kolarič je aktiven prostovoljec na večih področjih. Že drugi mandat je predsednik društva Vinogradnikov Radgonsko Kapelskih goric, je predsednik Lovske družine Gornja Radgona, predsednik Kinološkega društva, član zveze Lovskih družin Prlekije in član Veteranov vojne za Slovenijo. Kot prostovoljec aktivno deluje z namenom, da pripomore k čim večji prepoznavnosti domačega kraja in občine; Andrej Vreča dvakrat na teden v Domu starejših občanov Gornja Radgona igra harmoniko, ki polepša urico ali dve mnogim stanovalcem. Organizira in izvede delavnice v sodelovanju z delovno terapijo, v smislu pomoči pri izvedbi interesnih delavnic na temo izdelovanja izdelkov iz lesa. Nesebično se razdaja za dobrobit drugih in z neverjetno umirjenostjo ter dobronamernostjo, samoiniciativo deluje v smeri dvigovanja kakovostnega staranja stanovalcev v DSO Gornja Radgona.

OŠ Gornja Radgona posveča veliko pozornosti pomoči otrokom socialno šibkih družin, sodeluje s številnimi organizacijami in zavodi, na šoli se izvede veliko dobrodelnih koncertov, več kot 30 let je OŠ Gornja Radgona soorganizatorka revije pevskih zborov, sodeluje na različnih razstavah in prireditvah v občini, pripravlja in izvaja različne tabore, pomaga v nastanitvenem centru, sodeluje z različnimi društvi in z Domom starejših občanov Gornja Radgona. Je skoraj nepogrešljiva na številnih dogodkih, ki so večjega ali manjšega pomena v občini. Za vse to in še več bi lahko našteli, ima OŠ GR široko odprta vrata; Medobčinsko društvo Sožitje Gornja Radgona deluje na področju pomoči potrebnim osebam z motnjami v duševnem razvoju, na območju občin Gornja Radgona, Apače, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici. Največ prostovoljnega dela se opravi na področju organizacije poletnih taborov vseživljenjskega učenja za osebe z motnjami v duševnem razvoju; Člani PGD Gorja Radgona, skupaj z gasilskimi kolegi iz avstrijske Radgone in Društvom Mura rafting, tradicionalno organizirajo »Dan Mure«, na katerem se tekmovalci pomerijo v veslanju v gumijastih čolnih. Tekmovanje vsako leto privabi vedno več obiskovalcev, tudi udeleži se ga vedno več ekip, ki tekmujejo na kilometer dolgi progi od term v Bad Radkersburgu do mosta čez Muro v Gornji Radgoni.

"Moje globoko spoštovanje vsem prostovoljcem. V imenu Slovenske filantropije bi jim želela izraziti priznanje in spoštovanje za to, da delujejo kot ambasadorji človečnosti v naši državi in za to, kar dajejo ljudem, ki so se znašli v teh čudnih časih pri nas," je ob tej priložnosti sporočila Anica Mikuš Kos, predsednica Slovenske filantropije, ki opozarja, da prepogosto slišimo, da zlo poraja zlo, in premalokrat, da dobro poraja dobro...


Več v Kultura in izobraževanje

PGD Ljutomer

Ljutomerski gasilci pripravljajo 2. Dan odprtih vrat

sobota, 2. november 2024 ob 08:29
Pokopališče

Spominjamo se vseh umrlih

petek, 1. november 2024 ob 08:07
Osrednja slovesnost pred dnevom spomina na mrtve, foto: Občina Ljutomer

K spomeniku položili venec in prižgali sveče

sreda, 30. oktober 2024 ob 09:37