Najboljši debaterji prihajajo s Hrvaške

Letošnji, že 15. Mednarodni debatni turnir je v prleško prestolnico privabil več kot 40 ekip iz enajstih držav

Prlekija-on.net, nedelja, 12. marec 2017 ob 10:17
15. Mednarodni debatni turnir

15. Mednarodni debatni turnir

S finalno debato med hrvaško nacionalno izbrano vrsto in ekipo bežigrajske gimnazije se je v soboto, 11. marca, v Ljutomeru sklenil 15. Mednarodni debatni turnir. Finalna debata je potekala v dvorani ŠIC Ljutomer, finalisti pa so debatirali na temo Bojkotirajmo humoriste, ki za šale uporabljajo stereotipe o manjšinah. Po zanimivi debati, v kateri sta ekipi predstavili svoje argumente za in proti, so sodniki odločili, da zmaga odhaja na Hrvaško.

Letošnji, že 15. Mednarodni debatni turnir je v prleško prestolnico privabil več kot 40 ekip iz enajstih držav, na otvoritveni slovesnosti v četrtek, 9. marca, pa se je mladim debaterjem pridružil tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. V svojem nagovoru je med drugim poudaril, kako pomembno je obvladati retorične spretnosti tako v slovenščini kot v tujem jeziku, kadar zagovarjamo svoje stališče. Na otvoritveni slovesnosti, s katero so tudi počastili 20 let debatnega kluba ljutomerske gimnazije, je ravnatelj Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer Zvonko Kustec podeli bronaste kipce Liani Miholič, Martini Domajnko in Bojani Skrt, ki imajo največ zaslug za debatne aktivnosti ljutomerskih gimnazijcev.

Poleg teme finalne debate so se udeleženci letošnjega turnirja lahko že pred prihodom v Ljutomer pripravili na temi ZDA bi morale z Rusijo sodelovati, ne je izolirati ter Feministične organizacije ne bi smele sprejemati moških članov. Na samem turnirju pa so uro pred pričetkom debate izvedeli še za naslednji temi Zapornikom bi morali dovoliti, da bi svoje otroke vzgajali za rešetkami in Ne smemo poslušati glasbe, ki poveličuje nasilje. Mladi debaterji, ki so svoje argumente za in proti predstavljali v angleškem jeziku, so pokazali veliko znanja in retoričnih sposobnosti, ki jim jih lahko zavidajo tudi politiki.


Več v Kultura in izobraževanje