Stare plastenke za novo življenje

Projekt krožnega gospodarstva z dobrodelno noto letos za nakup ultrazvočne naprave srca za novorojenčke v Splošni bolnišnici Murska Sobota

Prlekija-on.net, sobota, 24. februar 2018 ob 19:57
Stare plastenke za novo življenje

Stare plastenke za novo življenje

V četrtek, 22. marca, ko obeležujemo mednarodni dan voda, se bo že četrto leto zapored začel celomesečni vseslovenski ozaveščevalno-dobrodelni projekt "Jaz, ti, mi, za Slovenijo – stara plastenka za novo življenje". S sredstvi od prodaje zbranih odpadnih plastenk PET bodo organizatorji letos sofinancirali nakup ultrazvočne naprave srca za novorojenčke v Splošni bolnišnici Murska Sobota. Organizatorji želijo s tem projektom spodbuditi mlade (in ne le njih) k dobrodelnosti in jih hkrati ozaveščati o možnostih recikliranja odpadnih plastenk – iz odpadne v procesu predelave namreč lahko nastane nova plastenka. Zapiranje snovnih tokov oz. krožno gospodarstvo je nujen ukrep in eden temeljnih načinov ohranjanja naravnih virov. "Kot posamezniki in družba vse bolj spoznavamo, da so dosledno izpraznjene plastenke, ki jih po uporabi odvržemo v rumeni zabojnik ali vrečo, koristen vir surovin za novo plastenko. Pri izdelavi nove plastenke je uporabno kar polovico reciklata odpadne plastenke, kar tako narejeni novi plastenki pomembno znižuje ogljični odtis. Kar za 60 odstotkov", pravi Jelena Jerin, direktorica Tridea, storitve in marketing, d.o.o., ki vodi akcijo.

Skrb za okolje in pozornost za stisko bližnjega si po navadi podajata roko in oboje združujejo tudi v tem projektu. Tandem Zagorje, društvo za enake možnosti in celostni razvoj, skupaj s partnerji: embalažno shemo Dinos DROE Unirec, programom Ekošola, Rdečim križem Slovenije in revijo Bogastvo zdravja ob podpori komunalnih podjetij tudi letos organizira projekt, sredstva od prodaje zbranih odpadnih plastenk PET pa, kot rečeno, namenjajo sofinanciranju nakupa UZ naprave srca za novorojenčke v SB Murska Sobota. V projektu sodeluje preko 140 slovenskih šol in vrtcev, vabljene pa so tudi druge ustanove, podjetja, obrtniki in gospodinjstva. Več odpadnih plastenk kot bo zbranih, višji bo znesek od njihove prodaje, ki ga bo podjetje Dinos, v sklopu katerega deluje embalažna shema Unirec, namenil sofinanciranju nakupa omenjene UZ naprave srca za novorojenčke v Pomurju. V preteklih letih je bilo v akciji zbranih kar 17 ton plastenk.

Sodelovati v akciji je sicer mogoče na več načinov, in sicer otroci in mladi lahko sodelujejo z doslednim ločevanjem in zbiranjem odpadnih plastenk PET v vrtcih, šolah in fakultetah. Zbiralni mesec bo v ustanovah skupaj s komunalnimi podjetji potekal od svetovnega dneva vode do svetovnega dneva Zemlje, torej od 22. marca do 22. aprila 2018. Zbiranje poteka vse leto v 19 Dinosovih zbirnih centrih po Sloveniji. Ustanova, ki bo zbrala največ odpadnih plastenk na posameznega učenca, bo prejela prehodni pokal in talno poslikavo podjetja Ekoigrala. Lani se je še posebej izkazal Vrtec Mavrica iz Vojnika - enota Nova Cerkev, kjer so otroci letos zbrali največjo količino plastenk na otroka. Kar neverjetnih 24 kilogramov na otroka. Mladi sicer celo šolsko leto lahko sodelujejo tudi v nagradnem ustvarjalnem in raziskovalnem natečaju o nastajanju, zbiranju, predelavi in izdelavi recikliranih plastenk PET. Vsi ostali pa lahko sodelujejo na različne druge načine: Podjetja, obrtniki, javne in druge ustanove ter posamezniki lahko odpadne plastenke PET dosledno ločujejo in organizirano zbirajo sami, nato pa jih odpeljejo v enega od Dinosovih zbirnih centrov. Sodelujejo lahko tudi s SMS sporočilom (Uporabniki Telekom storitev pošljite ključno besedo Inkubator5 na številko 1919 in prispevajo 5 evrov, uporabniki storitev A1, Telemach in T-2 pa lahko pošljete SMS s ključno besedo Inkubator5 ali Inkubator na številko 1919 in prispevate 5 oz. 1 evro. Sredstva se v humanitarni namen zbirajo pri Rdečem križu Slovenije.

Kot dodaja Jelena Jerin, se zbirajo izključno PET plastenke od pijače in mleka, (sokovi, voda, ipd...) v različnih velikostih (0,5, 1, 1,5, ali 2 litra). Plastenke morajo biti izpraznjene, priporočljivo je, da so stisnjene in zaprte s pokrovčkom. "Širša javnost lahko pomaga pri zbiranju posamezni šoli ali vrtcu, ki se je prijavila na tekmovanje. V kolikor pa imajo sami večje količine plastenk (npr. podjetja), pa jih lahko oddajo na kateremkoli Dinosovem centru v Sloveniji s predhodnim dogovorom in pa opozorilom delavca, da gre za oddajo plastenk v sklopu akcije Jaz, Ti, Mi za Slovenijo", dodaja Jerinova.


Več v Kultura in izobraževanje