Nagrajenci GFML
Farmacevtska družba Krka je tudi letos na znanstvenem simpoziju podelila Krkina priznanja in nagrade mladim raziskovalcem. Med nagrajenci je bilo 19 dijakov Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer (GFML), ki so se na razpis prijavili z 12 raziskovalnimi nalogami.
Na 49. Krkin razpis se je prijavila kar 49 nalog iz slovenskih srednjih šol, 12 od teh so pripravili dijaki GFML. Letos je bilo podeljenih tudi več nagrad, in sicer 26, ljutomerski dijaki so odnesli kar 4.
V dopoldanskem delu se je na simpoziju predstavilo 15 nagrajenih nalog. Zanimive in raznolike ideje, ki so jih predstavili dijaki, so dokazale, da je srednješolska raziskovalna dejavnost na visokem nivoju in da imamo v Sloveniji obetaven podmladek mladih znanstvenikov. In temu sledijo tudi na gimnaziji v Ljutomeru.
Simpoziju je sledila slavnostna podelitev Krkinih nagrad in priznanj, ki sta jih podelila predsednik uprave in generalni direktor Krke ter predsednik Častnega odbora Krkinih nagrad Jože Colarič in dr. Aleš Rotar, član Krkine uprave, direktor Razvoja in proizvodnje zdravil ter predsednik Sveta Sklada Krkinih nagrad.
GFML-jevci, ki so prejeli Krkine nagrade:
GFML-jevci, ki so prejeli Krkina priznanja:
Za dijake je sodelovanje na prestižni prireditvi z možnostjo ogleda Krkinega proizvodnega obrata Nodol 2, ki je sledil simpoziju in slavnostni podelitvi, nagrada in posebno doživetje.
Na Krki pravijo, da z nagradami in s priznanji želijo spodbuditi in razvijati ustvarjalne ideje dijakov. Obenem želijo izraziti tudi priznanje mentorjem, ki dijakom omogočajo prve stike z raziskovalnim delom. Tako je zahvalo za mentorje letos prejela profesorica na GFML Mateja Godec. Nagrajenka je povedala: »Zahvala, ki sem jo prejela, mi pomeni zelo veliko. Tudi za vsako nagrado in priznanje, ki ga prejmejo moji dijaki, sem izjemno vesela, saj vse to kaže, da delamo dobro. Raziskovalne naloge mi predstavljajo izziv, ob njih se tudi sama naučim veliko novega. Lotevam pa se jih predvsem zato, ker menim, da se dijaki z raziskovanjem izjemno veliko naučijo in pridobijo kup veščin ter znanj, ki jih z običajnim poukom ne dobijo in se jih pravzaprav niti ne zavedajo. To zavedanje pride kasneje in velikokrat šele od študentov dobim takšne povratne informacije. In najlepše pri vsem je, da marsikatere raziskovalne naloge in uspeha ne bi bilo brez mojih nekdanjih dijakov in dijakinj, ki so danes doktorji različnih znanosti in mi pri tem delu pomagajo kot somentorji mladim raziskovalcem. Za to sodelovanje se jim iskreno zahvaljujem.«
Foto: Arhiv Krke, d. d., Novo mesto.