Osnovna šola Središče ob Dravi si je prislužila naziv Naj kulturna šola v kategoriji male šole in podružične šole, foto: Matej Maček
V ponedeljek, 28. septembra, je v Mestnem muzeju Ljubljana v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD) potekala zaključna slovesnost projekta Kulturna šola 2020. Laskavi naziv Naj kulturna šola leta 2020 je prejela Osnovna šola Danila Lokarja Ajdovščina. Kot je v obrazložitvi zapisala komisija, je vrednost kulturnega udejstvovanja učencev in mentorjev zmagovalne šole med drugim v tem, da je to prepoznano širše v lokalni skupnosti. Povezujejo se namreč z različnimi organizacijami, društvi in posamezniki iz lokalnega okolja. Letos je naziv kulturna šola prejelo kar 85 osnovnih šol, ki so zadostile pogojem, v ožji izbor za višja priznanja pa se jih je uvrstilo trinajst. Poleg naziva Naj kulturna šola so podelili še priznanja v kategorijah, vezanih na velikost šole, in za posebne dosežke na devetih kulturnih področjih. Priznanja je podelil mag. Marko Repnik, direktor JSKD, lanska nosilka naziva Naj kulturna šola, Osnovna šola Boštanj, pa je poskrbela za pester kulturni program.
V štirinajstih letih, kar poteka projekt Kulturna šola, je ta naziv prejelo že več kot 300 osnovnih šol po vsej Sloveniji. Kulturni utrip pa ni zamrl niti v letošnjem letu, ki ga je zaznamovala epidemija covida-19. V šolskem letu 2019/2020 so namreč v sodelovanju z JSKD v osnovnih šolah organizirali okoli 800 kulturnih dogodkov oziroma srečanj otroških skupin z različnih kulturnih področij. V programe JSKD se vključuje približno 60 odstotkov celotne osnovnošolske populacije.
Zaključna prireditev projekta, ki se je letos odvil že štirinajstič zapored, je doslej potekala na šoli, ki je naziv Naj kulturna šola prejela leto poprej. Zaradi epidemije covida-19 pa so se na JSKD odločili, da letos prireditev izpeljejo v Ljubljani, dogodka pa so se udeležili le predstavniki šol, ki so prejele posebne nazive.
Zbrane je nagovoril direktor JSKD, mag. Marko Repnik, ki je poudaril, da je v osnovnih šolah po Sloveniji kultura prisotna na zelo visoki ravni in na vseh področjih kulturnega ustvarjanja in poustvarjanja. »Ponosni smo na to, saj se ravno v tem kažejo naše skupno dobro delo in prizadevanja, da kulturo ohranjamo in jo na primeren način predstavimo svojim potomcem. Leto 2020 je na področju kulture - kot seveda tudi na drugih področjih delovanja - leto prilagajanj, odpovedovanj, spletnih pogovorov, dogovorov, organiziranj in sestankovanj. Kot obrazi vseh nas je tudi kultura letos vidna samo na pol in naša skupna naloga - zelo pomembna naloga - je, da ko bomo sneli maske, kultura (ravno tako kot naši obrazi) spet zažari v vsej svoji lepoti, pomembnosti in pozitivnosti.«
Ravnateljica Osnovne šole Boštanj Vesna Vidic Jeraj je povedala, da se na njihovi šoli še dobro spominjajo lanske podelitve, ko so prejeli naziv Naj kulturna šola leta 2019, ki »smo si ga prislužili s pestrostjo in širokim naborom dejavnosti, ki jih izvajamo in ponujamo svojim učencem. Na šoli Boštanj želimo ustvarjati okolje, v katerem bo vsak naš učenec deležen spodbude, znanja in usmeritev, da bo lahko izrazil svoje talente. Ali nam uspeva? Kulturni utrip v našem okolju, premnoge kulturne dejavnosti in nenazadnje tudi naziv Naj kulturna šola, ki smo ga s ponosom negovali minulo leto, potrjujejo, da smo na pravi poti.« Naziv so sprejeli tudi kot zavezo za nadaljnje delo v kulturi, kot nosilka naziva pa so poskrbeli za kulturni program letošnje zaključne prireditve. Učenci in mentorji OŠ Boštanj so ga pripravljali vse leto. »Preteklo leto smo dihali s kulturo; iskali ideje, pripravljali, usklajevali, pilili besede in nastope. Vse s ciljem pokazati, da smo zaslužni, da znamo in zmoremo,« je še poudarila ravnateljica Vesna Vidic Jeraj.
Poleg najimenitnejšega naziva Naj kulturna šola je JSKD podelil posebna priznanja še trem najboljšim šolam v kategoriji velike, srednje velike in male oziroma podružnične osnovne šole ter devetim šolam, ki s svojo dejavnostjo še posebej izstopajo na posameznih področjih kulturnega udejstvovanja in ustvarjanja.
OŠ Središče ob Dravi je postala Naj kulturna šola leta 2020 v kategoriji male šole in podružnične šole. "Osnovna šola Središče ob Dravi je manjša podeželska šola. Pravijo, da so kot velika družina, ki vzgaja demokratično in uči življenjsko, da so šola, kjer so doma ljubezen, spoštovanje, strpnost, strokovnost in ustvarjalnost. Šola kljub majhnosti na svojem območju uspešno krepi kulturno vzgojo ter ustvarjalnost učencev na različnih umetnostnih področjih, podpira kakovostne dosežke svojih učencev na kulturnem področju, omogoča izobraževanje mentorjev, ki izvajajo dejavnosti na kulturnem področju in je ključen element družbene organizacije v lokalni skupnosti in pomemben nosilec kulturnih programov v lokalnem okolju," se glasi obrazložitev JSKD.
Priznanja so prejele:
Foto: Matej Maček