Projekt Rastem s knjigo na OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici
S projektom Rastem s knjigo, ki smo ga izvajali v preteklem šolskem letu in v okviru katerega smo pripravili zanimiv kulturni dan za lani še sedmošolce, sedaj že osmošolce, nadaljujemo tudi v letošnjem šolskem letu v mesecu septembru. Učenci so v lanskem šolskem letu v dar prejeli knjigo sodobne slovenske avtorice Irene Androjna Modri otok, ki jo ‒ vsaj tisti, ki tega niso storili že med poletnimi počitnicami ‒ kot prvo knjigo domačega branja berejo do konca meseca septembra.
Sam projekt je nacionalni, na šoli pa ga vodita Maja Strah, učiteljica slovenščine, in Tanja Lovrec, učiteljica nemščine, ter spodbuja dvig bralne kulture. Poteka pod okriljem Javne agencije za knjigo Republike Slovenije v sodelovanju s splošnimi knjižnicami, slovenskimi osnovnimi in srednjimi šolami, osnovnimi šolami s prilagojenim programom, zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami ter osnovnimi in srednjimi šolami v zamejstvu. Splošni cilji projekta so spodbujanje dostopnosti kakovostnega in izvirnega slovenskega mladinskega leposlovja, promocija vrhunskih domačih ustvarjalcev mladinskega leposlovja, spodbujanje motivacije za branje pri šolarjih in njihovega obiskovanja splošnih knjižnic.
Kulturni dan, izveden 21. junija 2024, je potekal v domiselno obarvanih delavnicah. Tako so učenci v delavnici Prednosti branja premišljevali o branju, iskali razloge za in proti branju knjig v digitalnih časih, in sicer v slovenskem ter nemškem jeziku. Sledila je delavnica Joga s sproščanjem, kjer so krepili pozitivno samopodobo, saj je ena izmed prednostnih nalog naše šole zagotavljanje varnega in spodbudnega učnega okolja. V njej so najprej v igri štirje koti razmislili o tem, kateremu izmed ponujenih literarnih likov so najbolj podobni, nato pa poiskali značajske in siceršnje podobnosti med liki in njimi samimi. Zatem je vsak učenec zapisal ali narisal tri top dogodke, ki so zaznamovali njihov teden ali celotno šolsko leto. Preizkusili so se še z dihalnimi vajami, izvajanjem joga položajev in s sproščanjem z vodeno vizualizacijo Morje. Nadaljevali so z delavnico Avtorica in fantazijski roman, kjer so si ogledali posnetek s pisateljico, nakar so s pomočjo tabličnih računalnikov poiskali podatke o življenju in delu avtorice Irene Androjna ter o značilnostih fantazijskega romana, jih zapisali ter predstavili drug drugemu. Sledeča delavnica je nosila ime Slikopis, v njej pa so učenci v skupinah po štirje s pomočjo ponujenih emojijev izdelali slikopis. Predtem so izbrali še občutje, ki so ga morali vplesti v zgodbo, ki je lahko bila realistična ali fantazijska. Ko so skupine sestavile slikopis, so se presedle k drugim mizam in skušale pri vsaki ugotoviti, o čem je govoril slikopis posamezne skupine. Po ugibanju je vsaka skupina predstavila svojo dejansko zgodbo. Slednja delavnica je nosila naslov Branje pod krošnjami, v kateri so učenci na brisačah, ležalkah za na plažo ali v učilnici na prostem pričeli brati podarjeno knjigo, ki je v njih vzbudila precejšnje zanimanje, izjemno zanimive pa so se jim zdele tudi vse delavnice, na katerih so vidno uživali.
Tudi zato smo knjigo uvrstili na seznam domačega branja, in sicer bomo konec tega meseca preverili razumevanje vsebine in pripravili še nekaj poustvarjalnih nalog.
Sam projekt in potek kulturnega dne sta odlično uspela, dosegli smo vse zastavljene cilje, saj se je, kot takrat, ko beremo dobro knjigo, zgodila čarovnija.
Zapisala: Maja Strah