30 let Folklorne skupine TKD Ivanjkovci
Folklorna skupina TKD Ivanjkovci je v soboto, 23. novembra, v domu kulture v Ivanjkovcih pripravila folklorni večer »Plešemo kot nekoč« ob 30. obletnici delovanja. V polni dvorani so se domači folklorniki predstavili z dvema spletoma, kot gostje so nastopili folklorni skupini kulturnih društev Obrež in Podgorci ter otroška folklorna skupina OŠ Ivanjkovci. Častno značko in posebno priznanje regijskega sveta Javnega sklada za kulturne dejavnosti je prejela nekdanja dolgoletna vodja folklore in njena začetnica upokojena učiteljica Irena Cerovič.
Začetnica folklore v Ivanjkovcih Irena Cerovič je bila vidno ganjena ob prejemu priznanja in bučnem aplavzu občinstva. Kot razredna učiteljica, najprej na OŠ Svetinje, nato na OŠ Ivanjkovci, je vzgajala mlade folklornike v šolskih folklornih skupinah. Pred več kot 30 leti je ustanovila odraslo folklorno skupino, ki jo je vodila do leta 2007. Pred tem je tudi sama kot avtorica sodelovala pri izdaji knjige Ivanjkovci iz preteklosti za prihodnost, kjer so skupaj dr. Marijo Makarovič in Mirkom Ramovšem zbrali stara pričevanja, pravo zakladnico plesov, običajev in oblačilne kulture. Veliko prostega časa, odrekanja je bilo vloženo v to, če bi to delala za denar, tega ne bi delala, pravi Irena. Tudi doma je imela vso podporo. Priznanje ji veliko pomeni, predvsem jo veseli, da skupina še naprej deluje. Od leta 2007 jo strokovno vodi Mojca Gorjak Lukman, ki je dejala, da je folklorna skupina letos pridobila tudi certifikat teritorialne kolektivne znamke Jeruzalem Slovenija za vodena doživetja. Certifikat so prejeli za vodeno doživetje "Jeruzalemski plesi kot nekoč". Doživetje je sestavljeno iz plesnega nastopa, učenja ljudskih plesov, predstavitve oblačilne dediščine in seveda veliko zabave. Tako bodo skozi zabavo predstavili naše izročilo obiskovalcem naših krajev. FS Ivanjkovci danes šteje 27 članov. Vaje redno obiskuje 12 parov plesalcev, harmonikaš je Nejc Klemen in klarinetist Rok Ostrc. Letos so imeli že več kot 15 nastopov. Od dogodkov Javnega sklada za kulturne dejavnosti, do martinovanja v Ormožu, kuhanja prleškega piskra in postavitve klopotca na Svetinjah, prav tako sodelujejo na porokah in raznih obletnicah.
Vodja javnega sklada za kulturne dejavnosti, območne izpostave Ormož, Barbara Podgorelec, je na folklornem večeru podelila bronaste, srebrne, zlate in častne Maroltove značke za vrsto let udejstvovanja v folklorni dejavnosti. Bronaste značke za več kot 5 let udejstovanja so prejeli: Romana Novak, Andrej Zorko in Sabina Školiber. Srebrne značke za več kot 10 let udejstvovanja v folklori so prejeli: Uroš Belec, Dejan Klemen, Sandra Kolarič in Tomaž Novak. Zlate Maroltove značke za več kot 15 let udejstovanja v folklori so dobili: Boštjan Kolbl, Breda Munda, Andrej Ostrc in Mojca Gorjak Lukman. Častne Maroltove značke pa so poleg Irene Cerovič prejeli še: Mojca Cerovič Ostrc, Leon Lah, Andrej Polak in Marjetka Gorjak.
Ormoški podžupan Zlatan Fafulič je folklorni skupini podelil jubilejno priznanje, ki ga podeljuje Občina Ormož. Prejete prostovoljne prispevke in donacije bodo namenili obnovi svatbenih ženskih noš.
Besedilo: Katjuša Grof Štih
Foto: Borut Vogrinec