OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici - Jobshadowing na Finskem

V okviru projekta ERASMUS+ so se konec meseca novembra učiteljice OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici, podale na dolgo pot proti severnemu tečaju, natančneje v mesto Rovaniemi na Finskem.

Prlekija-on.net, torek, 10. december 2024 ob 10:45
Učiteljice OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici na Finskem

Učiteljice OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici na Finskem

V okviru projekta ERASMUS+ smo se konec meseca novembra učiteljice Katja Perko, Nataša Paldauf in Vida Štuhec, OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici, podale na dolgo pot proti severnemu tečaju, natančneje v mesto Rovaniemi na Finskem. Naš glavni namen potovanja je bilo sledenje na delovnem mestu (jobshadowing) na finski osnovni šoli Ounasrinteen Periskoulu.

Finski šolski sistem velja za enega najboljših na svetu in je pogosto vzet za zgled. Njegova uspešnost temelji na več ključnih elementih, kot so poudarek na individualnem razvoju, začetek obveznega šolanja pri sedmih letih, visoko kvalificirani učitelji in veliko zaupanja v njihovo delo (avtonomija). Kar vsekakor privablja na sledenje veliko pedagoških delavcev iz vsega sveta in tudi na naši šoli smo se odločili, da izkoristimo odlično priložnost za poglobljeno spoznavanje tega sistema.

Ob prihodu na šolo smo bile navdušene že na prvi pogled. Sodobna zgradba in odlična oprema sta nas prijetno presenetili. Moderna arhitektura šolske zgradbe in svetle učilnice ustvarjajo prijetno in spodbudno učno okolje. Šola je opremljena z najsodobnejšimi pripomočki, kar zagotovo pripomore k dinamičnemu in zanimivemu učnem procesu. Vsekakor je vredno omeniti tudi, da je šola dobro opremljena s sodobno tehnologijo, ki je na inovativen način vključena v vsakdanji šolski proces, vendar pa ne v pretirani meri. Vendar pa kljub sodobnim pristopom in uporabi tehnologije, finski učitelji še vedno posvečajo veliko pozornosti razvoju klasičnih veščin, kot so pisanje, branje in računanje. Verjamejo, da so te veščine neprecenljive za celovit razvoj posameznika. Prav tako finska šola ne zanemarja razvoja praktičnih veščin, kot so šivanje, kuhanje in obdelava različnih materialov pri pouku tehnike.

Finski šolski sistem pripisuje velik pomen razvoju celovite osebnosti. Zato se že od prvega razreda učenci srečujejo s predmetom etika, ki spodbuja razvoj moralne presoje in kritičnega mišljenja. Poleg etike imajo učenci tudi možnost izbirati med različnimi verskimi predmeti, ki so prilagojeni njihovi veroizpovedi. Tudi izkustveno učenje v naravi in razvijanje ročnih spretnosti je ena izmed prioritet finskega šolstva. Tako smo med drugim prisostvovale tudi pri pouku v naravi. Četrti dan našega sledenja smo se, kljub temu, da je termometer kazal -11 stopinj Celzija, skupaj z učenci šestega razreda odpravili na bližnji hrib. V šoli smo se toplo oblekli in si v termovke naložili toplo malico. Po polurni poti v hrib smo tam najprej pomalicali, nato pa pričeli z aktivnostmi. Učenci so zakurili ogenj in se pogreli, nato se razdelili v dve skupini. Prva skupina je reševala matematične naloge, medtem ko se je druga učila vezati zahtevne vozle. Učenci so bili za delo zainteresirani.

Urnik na šoli je fleksibilen in se spremeni na tri mesece. Učne ure na obiskani šoli trajajo 60 minut in so vedno zaključene s 15-minutnim odmorom na prostem. Tudi v zimskih mesecih, ko temperature padejo tudi pod -20°C, otroci preživijo odmor zunaj, pogosto na zasneženem igrišču. Vsi učenci imajo v šoli pravico do toplega obroka, ki ga financira država, kar zagotavlja, da so otroci dobro prehranjeni. Kljub zimskim vremenskim razmeram se v šolo večinoma pripeljejo s kolesom. Po šoli otroci nimajo organiziranega varstva, ampak se takoj odpravijo domov.
Finski način življenja je popolnoma drugačen od našega. Tam teče vse nekoliko počasneje, ljudje so bolj sproščeni in cenijo naravo. Otroci so samostojni in odgovorni, saj kljub temu, da so dnevi kratki in temperature nizke, se brez težav sami odpravijo v šolo in nazaj domov.

Poleg strokovnega izpopolnjevanja smo proste popoldneve izkoristile za raziskovanje čudovitih finskih pokrajin. Obiskale smo pravljično vasico Santa Claus Village, kjer smo doživele pravo božično čarobnost. Nepozabno pa je bilo tudi opazovanje severnega sija, ki je obarval nočno nebo v prečudovite barve. Ta izkušnja nam bo za vedno ostala v spominu.

Potovanje na Finsko je na nas pustilo neizbrisen pečat. Vrnile smo se polne vtisov, navdušene nad tem, kar smo videle in doživele. Novo znanje in izkušnje, ki smo jih pridobile, nam bodo v veliko pomoč pri našem nadaljnjem strokovnem razvoju.

Vida Štuhec



Več v Kultura in izobraževanje