Na Kogu se te dni odvija Antonovanje 2025 z osrednjo Čurkarijado

Osrednja prireditev bo Čurkarijada 2025 s kulinaričnim razvajanjem v soboto, 18. januarja 2025, ob 14. uri, v telovadnici OŠ Kog.

Prlekija-on.net, torek, 14. januar 2025 ob 18:20
Čurke

Čurke

Društvo Antonovanje na Kogu od sobote, 11. in do sobote, 25. januarja, organizira prireditve v okviru Antonovanja 2025. Te skupno zajemajo sedem dni dogajanja. Osrednja prireditev bo Čurkarijada 2025 s kulinaričnim razvajanjem v soboto, 18. januarja 2025, ob 14. uri, v telovadnici OŠ Kog.

Predsednik Društva Antonovanje na Kogu Slavko Perc je na novinarski konferenci v Ormožu dejal, da so Antonovo na Kogu praznovali pred nami in ga bodo za nami. Vsekakor pa se da na tej tradiciji razvijati verski in kulinarični turizem. »Čurka je prepoznavni kulinarični izdelek, izdelek, pa tudi ime čurka, kaže na območje, od koder izhaja. Naše delovanje je tudi na tržnicah in se nam je uspelo prebiti, da vsi vedo, kje so čurke. V teh 15 letih smo uspeli dati izdelku - čurki ceno. Čurka se po ceni uvršča z mesnatimi klobasami, kar pa je zelo pomembno, da lahko na trgu preživiš,« je o kašnati klobasi, ki je lahko črna, siva ali bela, dejal Slavko Perc. Čurka ima tudi svojo himno, promovira jo tudi društveni mesar Matjašek I. Kogovski.

Čurkarijada 2025 bo potekala v stilu odprte kuhinje, kjer bo obiskovalcem na voljo neomejena količina čurk, zelja, repe in odlična kogovska vina. Letošnja novost je, da bodo čurke in vino na voljo že od 11. ure dalje. Gre tudi za glasbeni dogodek, saj bodo nastopile domače folklorne in glasbene skupine. Sočasno bo za otroke poskrbljeno v otroškem kotičku, kjer bo tudi torta. Na stojnicah bodo lokalni ponudniki ponujali svoje izdelke. Vstopnina znaša 15 evrov za odrasle in 5 evrov za osnovnošolske otroke. Vstopnica bo tudi srečka za živega prašiča. Osrednja prireditev se bo pričela ob 14. uri. Začelo se bo s krajšim uradnim delom, kjer se bodo podelila priznanja najboljšim čurkam, ki jih je ocenila strokovna in potrošniška komisija, ter najlepšim likovnim delom 17. likovnega natečaja, kjer sodelujejo vrtci in šole. Na dogodku bo prisoten tudi društveni mesar Matjašek I. Kogovski, ki pomen čurk in kolin zastopa širom po Sloveniji in v tujini. Povišali ga bomo v naziv Matjašek 1. Kogovski - gospodar čurk.

Čurkarijada s kulinaričnim razvajanjem velja za najbolje ocenjeno kulinarično prireditev pod okriljem certifikata Jeruzalem Slovenija. Antonovanje na Kogu poleg kulinaričnih vsebin zajema tudi turistične, kulturne in verske vsebine, ki so osnova romanja in praznovanja Antonovanja. V letu 2024 se je speklo in pojedlo 100 kg čurk.

Pred osrednjo Čurkarijado bo ob 12. uri okrogla miza s strokovnjaki na temo »Dodana vrednost živilskih geografskih označb na področju gastronomskega turizma, na primeru Čurkarijade na Kogu«.

Čurkarijada na Kogu
Katjuša Grof Štih (promocija prireditve), Slavko Perc (predsednik Društva Antonovanje na Kogu) in Stanko Plemenič (predsednik Društva upokojencev Zarja-Kog)

V soboto, 11. januarja, se je v dvorani Krajevne skupnosti Kog že odvil Antonov koncert: Pevsko društvo Okarina, ostali program Antonovanja na Kogu v naslednjih dneh pa obsega:

SREDA, 15. JANUAR
15.00 (dvorana Krajevne skupnosti Kog)
Okrogla miza »O priložnostih in možnostih turizma na obmejnem območju od Razkrižja do Cestice«

Sodelujoči želijo prikazati dobre prakse in iskanje novih možnosti sodelovanja med deležniki na obmejnem območju ter opozoriti na izzive in težave, s katerimi se soočajo nosilci turističnega gospodarstva ob meji. Sodelujejo župani na obmejnem območju, nosilci turističnih dejavnosti in predstavniki ustreznih ministrstev.

ČETRTEK, 16. JANUAR
9.00 (dvorana KS Kog)
Ocenjevanje čurk s strokovno komisijo in komisijo potrošnikov

Čurke bosta ocenjevali strokovna in potrošniška komisija. Izdelovalci lahko čurke prinesejo sveže ali sveže pečene pred ocenjevanjem. Črne, sive in bele čurke se ocenjujejo glede na zunanji izgled, sestavo in barvo prereza, teksturo, vonj in okus. Prineseni in ocenjeni vzorci bodo predstavljeni in dani v pokušino na osrednji Čurkarijadi.

PETEK, 17. JANUAR
9.00 (dvorana Krajevne skupnosti Kog)
Antonov turnir v pikadu Društva upokojencev Zarja-Kog

Predsednik Društva upokojencev Zarja-Kog Stanko Plemenič je na novinarski konferenci dejal, da se je ta turnir pričel leta 2017. Vsako leto se zbere okrog 100 tekmovalcev.

SOBOTA, 18. JANUAR
ČURKARIJADA 2025 (telovadnica OŠ Kog), ki smo jo predstavili zgoraj
od 11.00 dalje Možnost pokušine ocenjenih čurk in lokalnih vin
12.00 okrogla miza
14.00 OSREDNJA PRIREDITEV

NEDELJA, 19. JANUAR
Romanje k Sv. Antonu Puščavniku na Kogu
10.00 (cerkev): slovesna maša za žive in pokojne živinorejce, zlasti prašičerejce ter zdravje pri živini ter srečanje cerkvenih pevskih zborov
9.00-15.00 (parkirišče pred šolo)

Proščenje na kogovski tržnici, dobrote lokalnih ponudnikov na stojnicah, srečanje vozil Steyr Kog in starodobnikov, možen ogled Košarkine hiše, ostali spremljevalni program

SOBOTA, 25. JANUAR
14.00 (telovadnica OŠ Kog)
Antonov nogometni turnir v sodelovanju s Športnim društvom Kog

Vabljeni na dogodke!

Izraz čurka (kašnata klobasa) se uporablja na območju Koga in večjega dela vzhodnega ormoškega območja. Poznane so bele, sive in črne čurke. Osnova nadeva je kaša. Izdelava čurk ali kašnatih klobas ima v Sloveniji bogato tradicijo. Tradicionalne koline na slovenskih kmetijah, so poznane tako po tipičnih mesnih, kakor tudi kašnatih klobasah. Po posameznih vaseh in pokrajinah se izdelava le-teh razlikuje glede na vsebino nadeva, uporabo začimb in glede na obliko nadeva. Gre za sezonsko in lokalno pripravljeno kulinarično posebnost. Za potrošnike je to zanimiv izdelek, ki je vezan na nostalgijo po domači hrani.

Čurka ima svojo himno

Čurka ima tudi svojo himno, avtor besedila je prleški pesnik Marko Kočar, uglasbil jo je prleški kantavtor Tadej Vesenjak.

Prireditve se vsako leto zvrstijo okrog praznika sv. Antona Puščavnika, svetnika, ki goduje 17. januarja. Je zavetnik živinorejcev, mesarjev in živine. Tako člani društva ob godu svetnika ohranjajo stare običaje in v praznovanje vključujejo čim več počasi že izumrlih navad iz preteklosti.

Foto: Sonja Kamplet Rotar



Več v Kultura in izobraževanje