Ormož kot zgled: RRC Ormož gostil srečanje projekta EcoCore za zeleni prehod gospodarstva

Projekt EcoCore, ki deluje pod okriljem programa URBACT, naslavlja ključno vprašanje sodobnega časa: kako lahko industrijska območja postanejo okolju prijaznejša, energetsko učinkovitejša in gospodarsko bolj odporna?

Prlekija-on.net, ponedeljek, 10. februar 2025 ob 10:27
Projekt EcoCore

Projekt EcoCore

Ormož je med 3. in 6. februarjem 2025 postal središče mednarodnega sodelovanja za trajnostni razvoj. Kot glavni organizator dogodka in partner v projektu je RRC Ormož gostil partnerstvo EcoCore, ki združuje devet evropskih mest z namenom pospeševanja zelene tranzicije industrijskih območij. Med sodelujočimi so Balbriggan (Irska), Dubrovnik (Hrvaška), Alba Iulia (Romunija), Kekava (Latvija), Santo Tirso (Portugalska), Pärnu (Estonija), Villena (Španija), Tuusula (Finska) in Ormož (Slovenija).

Projekt EcoCore, ki deluje pod okriljem programa URBACT, naslavlja ključno vprašanje sodobnega časa: kako lahko industrijska območja postanejo okolju prijaznejša, energetsko učinkovitejša in gospodarsko bolj odporna? Cilj partnerstva je razviti strategije, ki bodo manjšim mestom omogočile prehod na nizkoogljične vire energije ter izboljšale povezovanje lokalnih skupnosti z gospodarstvom in investitorji.

Srečanje v Ormožu je postreglo z bogatim programom, ki je udeležencem omogočil vpogled v lokalne trajnostne prakse ter izmenjavo znanja in izkušenj. Med drugim so obiskali podjetje Žiher hiše, ki izdeluje montažne energetsko učinkovite hiše, ter si ogledali Tehnološki park Ormož, ki je trenutno v fazi izgradnje. Posebno pozornost so namenili tudi vprašanju privabljanja tujih investitorjev ter trajnostni mobilnosti v poslovnih conah.

Projekt EcoCore

Doživelii so tudi lokalno gostoljubje in kulturno dediščino

Poleg strokovnih predstavitev in delavnic so imeli udeleženci priložnost doživeti lokalno gostoljubje in kulturno dediščino. Degustacije vin v Vinskem raju Glavinič in obisk Oljarne Jeruzalem so ponudili vpogled v bogato kulinarično tradicijo regije. Prav tako so se podali v Naravni rezervat Ormoške lagune, kjer so spoznali pomen varovanja naravnega okolja.

Zaključni del srečanja je bil namenjen načrtovanju prihodnjih korakov projekta. Pod okriljem RRC Ormož so partnerji skozi delavnice in medsebojne preglede (t. i. peer review) oblikovali smernice za nadaljnje delo in se dogovorili o naslednjih korakih pri implementaciji trajnostnih rešitev v svojih mestih.

Srečanje v Ormožu je dokazalo, da imajo tudi manjša mesta pomembno vlogo pri oblikovanju trajnostne prihodnosti Evrope. Povezovanje, izmenjava dobrih praks in skupno iskanje rešitev so ključni koraki na poti k bolj zeleni in inovativni prihodnosti, ki jo RRC Ormož in projekt EcoCore z vso vnemo uresničujeta.



Več v Gospodarstvo