Na slovenskih cestah odslej novi merilniki

Merilniku v Borovcih, ki je bil postavljen 25. marca 2025, sta se pridružila še merilnika v Selnici ob Dravi in Slovenj Gradcu.

Prlekija-on.net, četrtek, 24. april 2025 ob 21:37
Merilnik varnostne razdalje v Borovcih, foto: AVP

Merilnik varnostne razdalje v Borovcih, foto: AVP

Neustrezna varnostna razdalja je eden od petih najpogostejših vzrokov prometnih nesreč. Agencija za varnost prometa (AVP) je postavila prve tri merilnike varnostne razdalje. Merilniku v Borovcih, ki je bil postavljen 25. marca 2025, sta se pridružila še merilnika v Selnici ob Dravi in Slovenj Gradcu. Z 22. aprilom 2025 so vsi trije sistemi priključeni in v delovanju, čeprav imajo še izklopljene LCD zaslone in izvajajo tako imenovane prikrite meritve. Merilnik v Borovcih bo, po skoraj mesecu dni prikritih meritev, ta konec tedna začel opozarjati voznike na vzdrževanje ustrezne varnostne razdalje, ostala dva pa sredi maja. Pri tem je treba poudariti, da ne gre za represivni, ampak izključno preventivni ukrep in zato seveda ni predvidenih nobenih glob, pravijo na AVP. Podatki prikazovalnikov bodo namenjeni za analitične namene za izboljšanje prometne varnosti na kritičnih odsekih slovenskih cest.

Na AVP opažajo, da je neustrezna, predvsem prekratka varnostna razdalja, v zadnjih treh letih eden od petih najpogostejših vzrokov za nastanek prometnih nesreč. V obdobju od 1.1.2022 do 31.3.2025 se je zgodilo kar 6.158 prometnih nesreč zaradi neustrezne varnostne razdalje, pri tem je ena oseba umrla, 76 se jih je težje poškodovalo, 2.682 pa lažje. Ker na trgu poleg merilnikov hitrosti »Vi vozite« že nekaj časa obstajajo tudi merilniki varnostne razdalje, so na AVP pilotno postavili tri takšne sodobne opozorilne sisteme, in sicer na tri izbrane, prometno najbolj kritične točke v Sloveniji glede na statistiko prometnih nesreč in na povprečni letni dnevni promet (PLDP): Borovci, Slovenj Gradec in Selnica ob Dravi.

Sistem sestavljata kamera z računalnikom in prikazovalnik

Prikazovalnik varnostne razdalje sestavljata dva sklopa, in sicer kamera z računalnikom in prikazovalnik, ki je od kamere oddaljen približno 100 metrov. Kamera najprej v navideznem vnaprej določenem polju zazna vozilo, ki potem znotraj poligona prevozi navidezno premico. Sistem nato z računalnikom zazna in izračuna čas, ki preteče med prvim in drugim vozilom, ki prevozita to navidezno premico. Če je le-ta krajši od dveh sekund, potem prikazovalnik (zaslon) takoj pokaže, da varnostna razdalja ni ustrezna in obratno. Na ta način dovolj zgovorno (s piktogramom) ustrezno opozori voznika, da mora razdaljo povečati, oziroma ga pohvali, če je ustrezna.

Sistem poleg tega, da opozarja voznike na ustrezno razdaljo, tudi beleži in hrani izmerjene rezultate, ki so potem na voljo za statistično obdelavo oziroma osnova za morebitne druge infrastrukturne ukrepe za umirjanje prometa (minimalna varnostno razdalja, povprečna varnostna razdalja, število vozil, tip vozila, …). Pri tem je treba omeniti še, da so zbrani podatki anonimizirani.

Nekaj tovrstnih prikazovalnikov v Sloveniji že deluje. Pri partnerskem podjetju v projektu so tako iz podatkov, ki so na voljo, zaznali, da se je varnostna razdalja v prvih mesecih povečala za 30–35 odstotkov, pozneje pa je učinkovitost nekoliko upadla. Še vedno pa ocenjujejo, da se je varnostna razdalja povečala za kakšno četrtino, kar je vsekakor premik v pravo smer.

Zaradi pozitivnih izkušenj, ki jih imajo s prikazovalniki hitrosti, ki jih vsako leto na podlagi razpisa razdeli 15 občinam v brezplačni desetmesečni najem, na Agenciji razmišljajo, da bi po zaključku pilotnega projekta podobno shemo z brezplačno podelitvijo občinam uvedli tudi z novimi prikazovalniki varnostne razdalje.


Več v Gospodarstvo