Naravni antibiotik!

Česen!

, petek, 8. februar 2013 ob 15:23

Česen - prastari kralj

Če želite živeti živahno in daljše življenje, si oskrbujte celice s to prastaro zeljo, ki že skoraj pet tisoč let velja za napoj mladosti.

Znanost pričenja domnevati, zakaj je tako. V stroku česna je najmanj štiristo snovi, med njimi veliko antioksidantov, ki varujejo celice pred poškodbami in varujejo telo pred staranjem.

Znano je, da imajo snovi v česnu vrsto odličnih lastnosti – so antibiotiki, zavirajo viruse, znižujejo holesterol, so antikoagulansi, znižujejo krvni pritisk in zavirajo raka, so dekongestivi, antiinflamatoriki in verjetno varujejo možganske celice pred staranjem.

Zdravilo s tradicijo

Egipčanski papirus je iz 15. stoletja pred Kristusom eden prvih medicinskih priročnikov, navaja natanko 22 receptov s česnom za zdravljenje težav, kot so glavoboli, bolečine v žrelu in telesna izčrpanost. Grški zdravnik Hipokrat (460 do 375 pr.n.š) predpisuje česen proti zaprtju, kopičenju vode in raku na maternici. Rimski zgodovinar Plinij starejši (1.st.) priporoča česen celo proti 61 različnim boleznim.

Kaj vse česen zdravi?

Česen znižuje povišan krvni pritisk, ker kot diuretik spodbuja izločanje urina in širi krvne žile. Dandanes ga uporabljajo pri zdravljenju hipertenzije, pa tudi krvnih bolezni, zlasti pri povišani koncentraciji maščob v krvi, ki ji zanesljivo znižuje.  

Znižuje visoki holesterol približno tako uspešno kot zdravila na recept. Že polovica stroka na dan lahko zniža visok holesterol za 9%. Glede holesterola strokovnjaki domnevajo, da je ob uživanju česna, zavrto njegovo nastajanje v telesu, hkrati pa naj bi bilo pospešeno tudi njegovo izločanje z žolčem.

Med znanimi rastlinskimi antibiotiki sodi česen zagotovo med najučinkovitejše. Pomaga proti streptokokom, proti tifusu, paratifusu ter proti različnim glivicam in virusom. Primerjalne raziskave z antibiotiki so pokazale, da česen bolje učinkuje proti koli bacilom in stafilokokom.

Česen deluje močno protibakterijsko. Njegova visokovredna sestavina alicin uničuje razne črevesne bakterije. Česen v črevesju preprečuje gnitje, tako da olajša razmnoževanje mlečnokislinskih bakterij, to pa pripomore k ravnotežju črevesne flore. Tako delovanje česna preprečuje nastajanje črevesnih plinov, raznih krčev, drisk in širjenje škodljivih sestavin, ker preprečuje, da bi se absorbirale in s tem prodrle v kri, prek katere bi lahko povzročile motnje v organizmu.

Preprečuje krvne strdke. Česen pripomore k redkejši krvi, zaradi česar lahko prepreči težave s krvnim obtokom, kap, bolezni srca in trombozo. Lahko lajša občasne bolečine, ki so posledica zamašenih ali zožanih arterij v nogah.

Pomlajuje možgane in imunski sistem. Najnovejše raziskave na živalih Japonskem kažejo, da uživanje česna lahko obnavlja možganske in imunske funkcije pri starih podganah, torej funkcije, ki slabijo s staranjem. Česen lahko celo pomaga preprečevati in zmanjševati Alzheimerjevo »senilnost«.

Zavira splošno propadanje telesa, ki ga pospešujejo napadi prostih radikalov na celice.

Vsak dan strok česna!

 

Prispevek je mnenje avtorja in ne izraža nujno stališča uredništva.

Več v Blog